Madridské úrady zakázali zhromaždenie ohlásené na stredu 18. mája členmi hnutia Acampada de Sol (Táborisko Námestia Sol), nakoľko by vraj mohlo „poškodiť slobodu občanov s volebným právom". Účastníci sa však napriek tomu rozhodli v protestoch pokračovať a zišli sa na madridskom námestí Puerta del Sol, kde požadovali „skutočnú demokraciu" a kde zvolali ďalšiu demonštráciu na sobotu 21. mája.
Desiatky príslušníkov policajných jednotiek vykonávali v podvečerných hodinách kontroly pri všetkých vstupných bodoch k Puerta del Sol a bránili úradné budovy, napríklad sídlo Madridskej autonómnej vlády či neďalekej Poslaneckej snemovne.
V tých chvíľach sa už na námestí zhromaždili stovky občanov a občianok. Námestie sa celkom zaplnilo asi o pol ôsmej večer a o hodinu neskôr boli celkom plné aj priľahlé ulice.
Linky 3, 50 a 51 mestskej hromadnej dopravy museli byť odklonené. Navzdory letákom, ktoré sa objavili na stenách metra a oznamovali, že zhromaždenie je úradne zakázané, sa Madridčania aj naďalej zhromažďovali v uliciach a ukázali, že tzv. Hnutie 15. mája (Movimiento del 15-M) bude pokračovať.
„Ak nás nenecháte snívať, nedovolíme vám spať", hlásalo jedno heslo protestov. Popevkami a heslami namierenými proti politickým stranám a v prospech „skutočnej demokracie" dávali demonštranti najavo svoj postoj k systému, ktorý ich zo dňa na deň menej zastupuje. „Nie sme proti systému, systém je proti nám", hlásal iný transparent. Námestie Puerta del Sol (Brána slnka) dav premenoval na Plaza Solución (Námestie riešenia), a mladí i menej mladí účastníci a účastníčky sa spojili v tichom výkriku trvajúcom minútu, ktorý následne prepukol v spontánny hlasitý potlesk.
Hnutie napriek všetkým ťažkostiam zaznamenalo výrazný pokrok a k protestom sa pridáva aj čoraz viac ľudí v strednom a vyššom veku. V pondelok a v utorok sa pri madridskom Puerta del Sol zišla predovšetkým mládež organizovaná sociálnymi sieťami, ale v stredu sa námestie napĺňalo aj ľuďmi v strednom veku.
Približne o pol desiatej večer sa dav pohol ďalej, pričom nevyvolal žiaden konflikt. Niektorí účastníci sa rozhodli ostať na námestí a zotrvať tam aspoň do 22. mája. Hnev neutícha a nezdá sa ani, že by do nedele zamĺkol. Nahnevaných ľudí, ktorí majú plné zuby súčasných pomerov, je už priveľa. Organizujú sa, diskutujú o plánoch na najbližšie dni a protesty.
Barcelona
V druhú noc protestov si na barcelonskom námestí Plaza Cataluña rozložili stany stovky ľudí. Táborenie nadviazalo na demonštrácie z minulej nedele nasmerované proti stanoviskám politikov a bankárov v súvislosti s ekonomickou krízou. Mladí demonštranti sa rozhodli vytrvať v „nedefinovaných" spôsoboch protestov proti hospodárskej a sociálnej nespravodlivosti. Asi päťsto ľudí strávilo na námestí noc v dekách, spacích vakoch a kartónových prístreškoch a až do skorého rána diskutovali o príčinách, ktoré ich priviedli k potrebe zhromaždiť sa. Všetci sa zaviazali na vlastnú zodpovednosť námestie upratať a udržiavať v poriadku, aby tak zabránili násilnému vyprataniu.
Sevilla
Námestie Plaza de la Encarnación (Námestie vtelenia) okupuje asi dvesto protestujúcich. V stredu 18. mája sa v reakcii na predchádzajúce ľudové mobilizácie zišlo v Seville asi tisíc ľudí. Na zhromaždení sa dohodli aj na trvalej okupácii námestia. (Viac informácií TU a TU.)
Ďalšie mestá s vysokou koncentráciou protestujúcich sú napr. Bilbao, Valencia, Granada, Santiago de Compostela, A Coruña, Vigo či Pontevedra. Na podporu španielskych demonštrujúcich sa stretli ľudia aj pred španielskymi zastupiteľstvami v Lisabone, Budapešti, Berlíne, Aténach či v Montpellier.
Medzinárodné médiá prirovnávajú stredajšie španielske protesty napríklad k povstaniu v Egypte (BBC), prípadne hovoria o „španielskej jari" (Il corriere de la Sera). Zdôrazňujú, že ide najmä o reakcie na nezamestnanosť mladých ľudí, ktorá v Španielsku presahuje 44 percent.
Preložila a upravila Silvia Ruppeldtová. Krátené.