ZÁPISY Z PRACOVNÝCH STRETNUTÍ
UDIALO SA V RUŽOMBERKU

Verejná prezentácia urbanistických štúdií mesta Ružomberok - vol. 2

Author: Mestská televízia Ružomberok

Read More...

Architektúra a urbanizmus v Ružomberku

Author: Mestská televízia Ružomberok

Read More...

Verejná prezentácia urbanistických štúdií mesta Ružomberok - vol. 1

Author: Mestská televízia Ružomberok

 

Read More...

Back

Mesto a jeho (kon)text... kam sa podeli ľudia?

TRHOVISKO...v súčasnosti asi najpodstatnejšia časť mesta. Samozrejme nehovorím o jednej či dvoch budovách, alebo miestach. Mám na mysli jeho nespočetné formy a transmutácie v podobe obrovských nákupných centier typu AUPARK, EUROVEA, či RIVER PARK, a nielen to. trhovisko je zosobnením obchodu a výmeny tovaru. A práve tieto ukazovatele sa stali v dnešnej dobe dominantné. Kapitalizmus sa implementoval takmer na všetky úrovne: štátna správa, podnikateľská sféra, rodina a dokonca virtuálny svet (internet).

Ekonomické ukazovatele sú dôležité pri reforme školstva, pri lákaní investorov a dnes už aj pri výchove detí. Mesto sa tak ako celok stáva veľkým trhoviskom, ktoré sa pokúša o neustály ekonomický rast. Dnes nejde o to, aby sa prostredníctvom práce a obchodu podarilo naplniť základné potreby obyvateľov mesta. Cieľom je schopnosť vyrábať a produkovať viac, čo najviac. Mesto, ktorému sa podarí čo najväčší boom produkcie je uznávané ako idol. Mesto je miestom kde sa jednotlivci môžu jednoduchšie predať. Predať svoju prácu, aby tak aspoň z časti naplnili svoje základné potreby. Veľké množstvo obchodov a predávaných služieb, patrí popri budovách k základným dominantám súčasného mesta. Premnohých ľudí znamená mesto práve len možnosť výhodne a veľa nakúpiť. Kvalita nie je až taká dôležitá (príklad: Made in China).

Dnes je aktívna participácia občanov pri správe mesta nielen ojedinelou záležitosťou, ale dokonca nežiadúcim trendom. Redistribúcia moci a správy služieb je viac než len opovážlivá. Je podozrivá. Cieľom nie je transparentné hospodárenie, ale ekonomický rast. Mesto svojich obyvateľov neuspokojuje, ale používa. Kto vie, koľko ľudí by bývalo v meste, keby dokázalo naplniť svoje potreby mimo neho. Je pravda, že v súčasnosti žije už vyše polovica ľudí v mestách, ale pýtajme sa prečo?

Pokiaľ ide o samotný priestor trhoviska, môžem len povedať, že je veľmi dôležitý. No zároveň je dôležité, akou formou bude trhovisko fungovať a čo bude jeho cieľom. Výmena tovaru je dôležitá vec. Zabezpečuje tak možnosť naplniť rôznorodé potreby aj popri určitej špecializácii výroby. Asi len ťažko by si každý vyrobil všetko čo potrebuje na pokojný a príjemný život, sám. Preto idea výmeny tovaru je pre nás nesmierne dôležitá. Nesmieme však zabúdať na to, že cieľom tu je ešte stále napĺňanie základných potrieb a nemám na mysli len tie materiálne, fyziologické, ale aj tie, ktoré rozvíjajú ľudského ducha (Marxov princíp ekonomickej základne a duchovnej nadstavby). Pokiaľ je však cieľom obchodu akumulácia kapitálu, ľudia sú dôležitý len ako pracovná sila. Ich voľný čas sa mení na nadprácu, aby tak produkovali nadhodnotu v zmysle kapitálu. Mnohí si myslia, že dnes to ani inak fungovať nemôže. Lebo takto to aspoň ako tak funguje.

Je to však omyl. TINA Thatcher je len kapitalistický klam. Existujú ALTERNATÍVY! A my by sme ich mali nielen vidieť, ale ich aj podrobovať analýze a následne ich aplikovať. Zásadne by sa tým zmenil aj pohľad na mesto a jeho funkciu. Jednou z takých možností je napríklad: PERMAKULTÚRA...emoticon