· Recykláciou oproti výrobe z primárnych zdrojov šetríme energiu - pre jednotlivé suroviny to predstavuje percentuálnu úsporu energie 97% v prípade plastov, 95% pri triedení hliníka, 74% pri oceli, 70% pri papieri a 25% pri skle.
· Na výrobu a likvidáciu polystyrénu sa spotrebuje 7-násobne viac vody, viac energie a z toho plynúcich škodlivých emisií ako na výrobu porcelánu.
· Vratné, opakovane používané obaly nápojov sa vracajú späť k výrobcom nápojov a opätovne plnia v priemere 20–50 krát (podľa Zákona o odpadoch majú predajne s predajnou plochou nad 100m2 povinnosť ponúkať nápoje aj vo vratných obaloch tých druhov, ktoré predávajú aj v jednorazových).
· Pri súčasnej spotrebe 33 ton ropy na obyvateľa Zeme ročne by sa vyčerpali ropné zásoby za 13 rokov.
· Množstvo odpadov z obalov neustále narastá, tvorí až 45% objemu domácich odpadov.
· Jedna prevádzka McDonald's (McD) vyprodukuje denne v priemere 64kg obalového odpadu (okrem balenia pokrmov), ročne do 24 ton. Ak to vynásobíme počtom cca 25 000 stravovacích zariadení McD, vyjde nám takmer 6 000 000 ton odpadov ročne. Spolu s balením pokrmov sa toto množstvo môže šplhať až k 10 miliónom ton obalového materiálu, ktorý sa v priemere po 5 minútach používania vyhadzuje ako odpad.
Dôvodov skutočne nie je málo. Správne triedenie, teda separovanie odpadov okrem iného zabezpečuje čistejšie životné prostredie, šetrí prírodné zdroje surovín a energie, redukuje množstvo odpadu na skládkach, vrátane čiernych, ktoré sa takto eliminujú a umožňuje opätovné využitie odpadov recykláciou.
Dôslednou separáciou sa zníži množstvo odpadu zneškodňovaného skládkovaním, alebo spaľovaním a tým aj dlhodobé negatívne zaťaženie životného prostredia a ohrozenie zdravia ľudí pretože na skládkach a v spaľovniach odpadov:
· sa uložený odpad rozkladá dlhé obdobie (plasty až niekoľko desiatok rokov)
· zmiešaním rôznorodých odpadov vznikajú chemické látky, ktorých zloženie a nebezpečnosť nepoznáme
· vznikajú skládkové plyny a priesakové vody, ktoré môžu kontaminovať spodné vody, pôdu, ovzdušie,...
· pri rozklade biologicky rozložiteľných odpadov vzniká metán, ktorý prispieva k tvorbe skleníkového efektu
· vznikajú pri spaľovaní rôznorodého odpadu a odpadu s obsahom chlóru (bielený papier, kuchynský odpad s obsahom soli) nebezpečné chemické látky (dioxíny, furány) a toxický popolček
· vznikajú odpadové vody z čistenia komínových filtrov, práčiek vzduchu a ďalšie odpady (popol, škvára, toxické usadeniny z komínových filtrov), ktoré je potrebné ďalej ZNEŠKODNIŤ!!!
Separácia a recyklácia zároveň napomáha tvorbe pracovných miest a trvaloudržateľnému nakladaniu s odpadmi. V rámci našeho nakladania s odpadmi by sme sa preto mali snažiť:
REDUCE = v čo najväčšej miere predchádzať vzniku odpadov
REUSE = v prípade vzniku odpadu sa ho snažiť opätovne využiť
RECYCLE = ak nie je možné odpad znovupoužiť odpady dôsledne separovať
Zaujímavé stránky pre Ružomberčanov:
http://www.envira.sk/02_06pdf/6.pdf
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&eventid=1790
http://www.mtr.sk/videoarchiv/2008-02-04_SPRAVY_04_Separovanie_odpadu/