Novinky zdola Novinky zdola

Späť

Zápisnica z verejného stretnutia Koliba

Autor/ka: Lukáš Bulko
13.7.2017 sa v priestoroch budúcej novej knižnice a KC na Kolibe uskutočnilo stretnutie s obyvateľmi štvrte. Vypočuli sme problémy, ktoré Kolibu zaťažujú a diskutovali o zámeroch, ktoré by mohli zlepšiť život vo štvrti.

kritickom stave, ktorému obyvatelia musia čeliť, svedčia aj nasledujúce citáty:

"Sme vraj lukratívna štvrť, to už dávno neplatí, priorita pre nás sú základné veci..."

"Sú ešte na Kolibe chodníky? Matky s kočíkmi chodia po ceste."

"My nepotrebujeme dobré vzťahy, my potrebujeme pomoc. Ak sa robia dookola stretnutia a nič sa nedeje, ľudia už na ne nemajú chuť chodiť."

"Hoci je Gaštanica krásna a deti sa tam tešia rovno zo školy, v tomto kontexte je nepotrebná. Kedy sa urobí niečo pre to, čo naozaj potrebujeme!?"

"Korešpondujeme s oddelením dopravy už 5 rokov a nič sa nevyriešilo. Darmo si celá ulica povieme, že nepôjdeme voliť, lebo MČ pre nás nikdy nič neurobila."

"Toto stretnutie je strata času. Povedzte nám, čo reálne máme urobiť, aby sme pohli s problémami, ktoré tu máme."

ZÁKLADNÉ PORBLÉMY:

  1. CHODNÍKY PRE CHODCOV, NIE PRE AUTÁ - "CHCEME MÔCŤ PREJSŤ DO OBCHODU A NA ZASTÁVKU BEZ OHROZENIA ŽIVOTA."

  2. DRUHÚ ÚNIKOVÚ CESTU Z KOLIBY -  "KEĎ SA STANE HAVÁRIA PRED TUNELOM, NIKTO SA NEDOSTANE Z KOLIBY DO PRÁCE."

  3. BEZOHĽADNÁ VÝSTAVBA A RENOVÁCIE, ktoré porušujú stavebný zákon - ten musí byť kontrolovaný, musí byť reformovaný, nedodržiava sa.

  4. ZBERNÉ HNIEZDA NA KONTAJNERY.

  5. CHÝBAJÚCE SLUŽBY: CHÝBA BANKOMAT. CHÝBA LEKÁREŇ, CHÝBA POŠTA.

 

AD 1.) CHODNÍKY PRE CHODCOV, NIE PRE PARKUJÚCE AUTÁ

"Keď sme v minulosti stavali rodinný dom, museli sme vykázať, kde budeme parkovať. Teraz tento zákon nikto nerešpektuje."

"Sused má 3 autá a prišla pani dať svojej mame obed. Na to vybehla susedova žena, že jej manžel nebude mať kde parkovať." "Čo s tým susedom, ktorý si privlastňuje 3 parkovacie miesta? Mám zavolať polícii/starostovi?"

"Na Husovej ulici nemáme chodník. Keď ide auto, panie sa nemajú kam vyhnúť, ulica je zaprataná autami stojacimi na kraji."

"Bojujeme s MČ aby osadili tabuľu zákaz státia. 90 ročné babičky si nemôžu kúpiť chleba. S kočíkom s vnúčatami som nikdy ísť von nemohla."

  • Najpoškodenejšia ulica je Bellova (krajnice chodníka sú zničené).
  • z 12.ulice chodíme obrovskou okľukou na Čremchovú na trolejbus, bez chodníka samozrejme. Vlastníci z 13.ulice pravidelne chodia dokonca v protismere. Autá nás ohrozujú zhora po Čremchovej ulici a z 13. tej ďalšie. Keď sme volali policajtov, stáli tam len chvíľu, na vlastné oči videli auta v protismere a netrúfli si ich legitimizovať.

Pionierska/Záruby/12.sta ulica - našli sme si cez opustenú záhradu chodníček. - tam by stačilo pár schodíkov urobiť a riešilo by to prístup na zastávku. (pani tam stretla ľudí z magistrátu, ktorí vraveli, že ten chodník demolujú) - keby sa ten prejazd urobil, Čremchova by sa skutočne odľahčila.

 

REGULÁCIA DOPRAVY NA KOLIBE:

"Aký úrad je zodpovedný za cesty a dopravu na Kolibe? - Každý jeden to prehadzuje na druhého."

"Prečo je Ôsma ulica jednosmerná, keď nie je o nič menej široká, ako Deviata? - A ja musím kvôli tomu kilometere každé ráno obehnúť, lebo Ôsma je zatvorená."

AD 2.) DRUHÁ ÚNIKOVÁ CESTA Z KOLIBY:

- Mladí zaťažujú našu jedinú (únikovú) cestu. Kedysi sa vravelo, že bude 2.cesta dole Bárdošovou/Brečtanovou. Všetko smerovalo k tomu, že sa majú vyvlastňovať záhrady. Stroskotalo to vraj na jednom pozemku, jednom jednotlivcovi.  - Urýchlene rokovať a riešiť nové prepojenie Koliby a Kramárov.

AD 3.) VÝSTAVBA porušuje STAVEBNÝ ZÁKON:

Susedia si znepríjemňujú susedské vzťahy, tým, že si priťahujú pozemky tesne k plotu a stavajú tesne pri plote. Keď si sused púšťa plyn, všetko ide k nám, keď robí krb, ide k nám. 3-4 roky sme chodili po súdoch. Mali by tu úradníci z územného konania chodiť a kontrolovať tú výstavbu, takto sme si urobili nepriateľstva medzi ľuďmi.

AD4.) ZBERNÉ HNIEZDA:

Na súčasnom mieste, kde je ihrisko, nesmie byt odpad. Je tam bordel.

Návrh: na trolejbusovej zastávke Husovej - rieši na úrade BANM pani Timková

  • Posunúť zberné miesto mimo detského ihriska je dobré, ale nie je riešenie. Mali by tu byť nie jedno, ale aspoň 3-4 zberné miesta. Kontajnery by sa dali posunúť o 100 metrov k múru a nikomu by nevadili. Kamery by možno odradili niektorých ľudí, aby tam hádzali iný odpad. Ak by bolo iba jedno takéto miesto, urobme tam aj osvetlenie, urobme aj miesto na zastavenie.

OSTATNÉ TÉMY:

SCHODY:

"Rozpadnuté schodištia v okolí Husovej - veľmi nebezpečné sú."

MHD:

Trolejbusy - 203 chodí v zime na letných gumách. - "trolejbusy sa tu fakt šmýkajú a pritom majú výnimku, že nepotrebujú zimné gumy. Mali by mať ale zimné gumy povinne, parkrát sme museli ísť peši, lebo trolejbus sa šmýkal od plotu k plotu." "Polovica rozpočtu mesta ide na dopravný podnik, ak nemôžu kúpiť gumy, je to smiešne."

PSÍČKARI:

-Túlavý psík pri kontajneroch.

- v nádobách so sáčkami pre psíkov, nie sú často sáčky.

"Keď hovoríme o neporiadku, rozmýšľajme aj o sebe. Dajme si hygienu aj my. - neupratujeme si po psíkoch. Ak sa budeme starať o hygienu aj my, budeme môcť kritizovať aj druhých."

BEZDOMOVCI:

"Gaštanica je nádherný park - deti chodia priamo zo školy tam, je to krásne miesto.  Avšak v noci sú tam žiaľ bezdomovci - je to veľmi dobre skryté miesto."

POLÍCIA:

"ak automobily prekračujú rýchlosť, kde je 40km/h, tak tá regulácia ani neexistuje."

"Mohli by sme vyčleniť policajtov, ktorí by si na mesiac vyčlenili Kolibu? - Verím ze väčšina problémov by sa zlepšilo."


Ak máte ďalšie vlastné podnety, ktoré by mohli zlepšiť život vo štvrti Teplická, budeme radi, keď nám ich napíšete na participacia@banm.sk alebo nám zavolajte a radi si s vami dohodneme osobné stretnutie 02 / 49 253 317.

Priemerne (0 Hlasy)


Správy Správy

Zabudnutá generácia: o ľudských právach bez strachu

Ekonomika ako priestor spolupráce IV

Autor/ka: Utopia

V štvrtej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o ľudských právach, ich význame a dôvodoch, prečo sú často ľuďom odopierané.

 

Čítať ďalej...

S Novembrom ´89 na večné časy a nikdy inak? Prísľuby, realita a budúcnosť

Ekonomika ako priestor spolupráce III

Autor/ka: Utopia

V tretej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o odkaze Novembra '89, prísľuboch, ktoré priniesol, výsledkoch politickej a ekonomickej transformácie a možnostiach ďalšieho spoločenského vývoja.

 

Čítať ďalej...

Späť do budúcnosti. Perspektívy družstevníctva v strednej Európe

Ekonomika ako priestor spolupráce II

Autor/ka: Utopia

V druhej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o problémoch a úspechoch družstevníctva v strednej Európe a jeho budúcnosti.

 

Čítať ďalej...

Načo nám je práca? Diskusia o súčasnosti a budúcnosti práce

Ekonomika ako priestor spolupráce I

Autor/ka: Utopia

V prvej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme sa bližšie pozreli na to, čo dnes považujeme za prácu a ako by mohla vyzerať jej budúcnosť.

 

Čítať ďalej...

Zastavme dohodu CETA

Organizácie občianskej spoločnosti z Európskej únie a Kanady žiadajú, aby bola dohoda CETA odmietnutá

Autor/ka: -

Viac ako 450 organizácií z Európskej únie a Kanady podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú dohodu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili. Opodstatnené obavy obrovského množstva ľudí neboli vypočuté. V súčasnosti už máme k dispozícii veľa analýz a argumentov, ktoré potvrdzujú, že táto dohoda len prehĺbi problémy, s ktorými zápasia nielen EÚ a Kanada. Preto treba dohodu CETA zastaviť a s ňou aj akékoľvek ďalšie pokusy o presadzovanie obchodnej politiky, ktorá škodí ľuďom a životnému prostrediu.

Celý text výzvy v anglickom jazyku so signatármi a odkazmi na zdroje tvrdení vo vyhlásení je zverejnený na adrese:
http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

Český preklad textu vyhlásenia si môžete prečítať nižšie.

 

Čítať ďalej...

First Previous Next Last

Hlavné správy Hlavné správy

Projekty participatívnych komunít 2013 - BA

Autor/ka:

Proces PR pre rok 2013 sa začal v septembri verejnými fórami a pravidelnými stretnutiami participatívnych komunít v Komunitnom centre generácií.

Čítať ďalej...

Podpora európskej zodpovednosti za blaho detí

Spoločné vyhlásenie európskych mimovládnych organizácií k Záverom zasadnutia EPSCO zo 4. októbra 2012

Autor/ka: EAPN/SAPN
Čítať ďalej...

Priebeh a výsledok participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2012

Autor/ka: Utopia

Prvý ročník participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave prebiehal v období od apríla do júla 2012. Občania a občianky na pravidelných stretnutiach jednotlivých komunít PR podávali návrhy na zlepšenie mestského priestoru alebo služieb mesta, diskutovali o prioritách komunít a nakoniec na ich základe vypracovali projekty, ktoré sa uchádzali o prostriedky z mestského rozpočtu. Zapojiť do činnosti ktorejkoľvek z komunít sa mohol ktokoľvek, kto mal záujem. Participovať na rozhodovaní o prostriedkoch z mestského rozpočtu bolo možné aj inými spôsobmi. Po celý čas prebiehala Burza nápadov, anketa, ktorej cieľom bolo pozbierať čo najviac kritických podnetov a návrhov na ich riešenie od obyvateľov a obyvateliek Bratislavy na uliciach, verejných akciách alebo na internete na stránke pr.bratislava.sk. Okrem toho prebehlo niekoľko verejných diskusných fór, na ktorých sa rovnako dalo vyjadriť k rozpočtu a prioritám mesta. Občania a občianky mali celú dobu možnosť zapojiť sa do elektronických diskusií na stránke pr.bratislava.sk, na ktorej sú zverejňované výstupy práce v participatívnych komunitách a na verejných zhromaždeniach. 21. júna 2012 sa v Kultúrnom centre Dunaj uskutočnila verejná prezentácia projektov pripravených na základe všetkých podnetov a verejných diskusií v rámci participatívneho rozpočtu pre rok 2012. Po prezentácii sa občania a občianky znova vyjadrovali k projektom a prioritám participatívnych komunít a diskutovali o nich. Rozhodnutie o tom, ktoré projekty získajú podporu z mestského rozpočtu, je výsledkom verejného zvažovania delegátov komunít na zhromaždení z 28. júna 2012 a verejného hlasovania prebiehajúceho do 22. júla 2012.

Čítať ďalej...

Musíme ochraňovať demokraciu! Boj proti chudobe je súčasťou boja za záchranu demokracie!

Konferencia EAPN 28. september 2012 Brusel

Autor/ka: EAPN - SAPN

Musíme ochraňovať demokraciu

Konferencia Európskej siete proti chudobe vyslala jasnú správu, že boj proti chudobe je súčasťou širšieho zápasu za ochranu demokracie

Brusel, 02 Október 2012 – Viac ako dvesto účastníkov debatovalo v Bruseli 28. septembra s predstaviteľmi Európskej únie na strategickej konferencii Európskej siete proti chudobe (EAPN) o tom, či stratégia Európa 2020 prispieva k znižovaniu chudoby v Európe - o úlohe EÚ a výsledkoch pri znižovaní chudoby, o dôsledkoch politík šetrenia a o nedostatočnej účasti zainteresovaných aktérov, osobitne ľudí so skúsenosťou chudoby, na rozhodovaní. Bolestivé príklady dokumentujú ako politiky šetrenia uvrhávajú čoraz viac ľudí do chudoby, a tých, čo už v chudobe sú, dostávajú do čoraz zúfalejšej situácie. Pre EAPN to bola príležitosť predstaviť svoje hlavné odporúčania ako čeliť nebezpečnej situácii, v ktorej sa nachádzame a obnoviť dôveru v európske a národné inštitúcie.

Čítať ďalej...

Workshop a verejná diskusia: Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania

Autor/ka: Utopia

Dňa 17. mája 2012 sa v rámci Transeuropa festivalu organizovaného participatívnymi komunitami participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave a OZ Utopia v spolupráci so združením European Alternatives v Justiho sieni Primaciálneho paláca uskutočnilo podujatie Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania.

Cieľom tohto podujatia bolo predstaviť súčasnú prácu jednotlivých participatívnych komunít, zapojiť do ich aktivít širšiu verejnosť a zároveň komunikovať ich skúsenosti s občanmi z viacerých slovenských a trinástich európskych miest zapojených do Transeuropa festivalu a predovšetkým vytvoriť spoločný dokument, ktorý by informoval o tom, čo oslovení obyvatelia nášho mesta pokladajú za dôležité a tiež o tom, aké sú ďalšie ciele a plány participatívnych komunít.

Čítať ďalej...

First Previous Next Last

Ako nás môžete podporiť Ako nás môžete podporiť

OZ Utopia sa zaoberá vytváraním a zavádzaním efektívnych mechanizmov občianskej participácie na správe verejných vecí.

Ak nás chcete podporiť, môžete tak urobiť priamo - prispením na náš účet.

Identifikačné údaje OZ Utopia:

Adresa: Lipského 2, 84101 Bratislava-Dúbravka

IČO: 42178509

Právna forma: Občianske združenie

Číslo účtu: 12043307/5200 (OTP banka, a.s.)

Ďakujeme.

Z projektov a komunít Utopie Z projektov a komunít Utopie

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Vážený pán rektor, vážení páni dekani!

            Tento otvorený list vám píšeme so zámerom získať vaše vyjadrenie k projektu Autonómna zóna Lafranconi a k našim návrhom na spoluprácu, ktoré sme vám v rámci tejto iniciatívy viackrát predložili.

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Príbeh jedného z najzaujímavejších projektov bratislavského participatívneho rozpočtu pohľadom organizátorky workshopu:

Projekt Autonómna zóna Lafranconi je na prvý pohľad návrhom intervencií pod mostom. Keď však mám možnosť napísať o ňom tak, ako to vidím ja, je to príbeh, dobrodružstvo spolupráce.

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

V dňoch 18. až 20. júna sa v Bruseli uskutočnilo už 12. európske stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu. Konalo sa priamo pred Európskym parlamentom v čase jeho rokovania, čo umožnilo zapojiť do diskusií o situácii chudobných ľudí v Európe a vyhliadkach na sociálnejšiu Európu aj národných poslancov Európskeho parlamentu.

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Most, ako tranzitný bod spája, stimuluje komunitu, verejnosť...V spolupráci s mestom štartujeme projekt Autonómna zóna Lafranconi - flexibilný multifunkčný priestor podporí identitu a bezpečnosť, otvorí nové možnosti trávenia voľného času pre študentov.
,, Je načase, aby sme si plánovači uvedomili, že nevieme takmer nič o ľuďoch. Ak to priznáme, otvoríme dvere pre iné profesie a ich odborné znalosti, poznatky z iných odborov.''
„ Vytvorenie novej koncepcie priestoru, ktorá bude uspokojovať hmotné, citové a duchovné potreby súčasného života."

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Projekty Projekty

Projekt Participatívny rozpočet pre Slovensko podporila Friedrich Ebert Stiftung.

Projekt Making cities resilient: chance for urban areas in the Central European Countries podporuje The International Visegrad Fund

 

Projekt Participatory budgeting – different perspective of civic participation procedures among V4 counties podporuje The International Visegrad Fund

 

Utopia facebook grupa Utopia facebook grupa

Utopia RSS Utopia RSS

RSS