Novinky zdola Novinky zdola

Späť

Zápisnica z verejného stretnutia Kramáre

Autor/ka: Lukáš Bulko
20.6.2017 sa v novom RC Kramárik uskutočnilo stretnutie s obyvateľmi štvrte Kramáre. S miestnymi obyvateľmi sme diskutovali o zámeroch, ktoré by mohli zlepšiť život vo štvrti.

Stretnutia sa zúčastnilo 10 obyvateliek a obyvateľ.

Zápisnica:

PSÍČKARI:

1. Panie z komunity psíčkarov – hlavne na Višňovej ul. a pod ňou – vznikajú zbytočné konflikty medzi rodičmi a pšíčkarmi, keď sa psíčkari snažia prejsť po chodníku pri ihrisku do zóny, kde je vstup so psami povolený.

- psíčkarom by najlepšie padlo, keby bolo ihrisko oplotené, aby bol jasný koridor kde je verejný chodník a kde je ihrisko. Chodník je na kraji ihriska.

("sú aj túľavé mačky - ľudia potom nerozlišujú, odkiaľ je ten exkrement, hodia to na psíčkarov.")

 

2. Opakovanie zaznieva potreba venčiska s voľným pohybom psov - "nemame na Kramároch žiadne verejné ohradené venčisko." "Zo skúseností vieme, že aby pes bol šťastný, potrebuje voľný výbeh."

KOMUNITNÝ ROZVOJ:

- "Kedysi tu bolo veľmi zivo, športové aktivity, folkové vystúpenia.., teraz sa život zo sídliska úplne vytratil. Teraz sú vonku len psíčkari a rodičia. Väčšina ľudí je pozatváraná v bytoch a nepoznajú sa navzájom. Susedské vzťahy vychladli. Každému všetko začalo vadiť. ("keď bol zámer opravit ihrisko, ozvala sa suseda, že jej vadí krik detí").

"Komunity - tvoria dnes len mamičky, psíčkari a krčmy."

V diskusii prítomní spomínali zároky možných občiasnkych projektov:

3a. Komunitná ponuka služieb psíčkarom a psíčkarov  - "Môžeme si pomáhať. sme široká, otvorená komunita, deti sa chodia s našimi psíkmi hrať."

3b. Lucia Gregorové - zámer projektu komunitnej zahrady v Kramáriku.

3c. Projektový zámer: Altanok s grilom pred panelák -s cieĺom rozvíjať a zlepšovať susedské vzťahy.

 

DOPRAVA:

- mnoho ľudí využíva Bárdošovu, aby obišlo mesto. - bolo by potrebné spomaliť premávku - zhora na Bardosovej - osvetlit prechod / dať retardér.

- na Dererovej ulici je jednosmerka a auté chodia v protismere - 2x ma tam obyvateľku skoro zrazilo auto.

- Spojenie Koliby a Kramárov:

Pre Autá:

- Most do neznáma - v socializme bolo do územneho planu zaradne spojenie Koliby a Kramarov, dodnes sa nerealizovalo

Pre peších:

- "za viacerých ľudí hovorim, že potrebujeme ako peší bezpečné spojenie Na revine - Kolibu a Kramarov. - je tam len nebezpečná obojsmerná cesta bez chodnika."

"Ak sa nebude dať realizovat chodník ku Kolibe, ktorý máme vytipovaný, mohli by ste skúsiš nájsť iné riešenie pešieho bezpečného prepojenia?"

- Cesta na Kamzik je velmi nebezpecna, nielen chodik ale aj osvetlenie chýba.

- kedysi bol chodník ktorý spájal Cestu na Kamzik a Drôtovu?/Dererovu? - cest zostala, v hornej časti ho prehradili - riešili strach z bezdomovcov, kvôli neosvetleniu a pokusom o krádeže - tým znemožnili akýkoľvek prechod nás i iných do lesa. Bol tam les, čo sa vola Medzierka. Tiež to je dôležitá vec, lebo sme tam venčili psíkov. Ten chodnik by mal patrit mestu. - Teoreticka tam treba vyriesit jedineho vlastnika/nevlastnika

- Oprava schodov - sú dezolátne, životu nebezpečné. (napr. Cadrova. oporti ministerstvu)

 

PARKOVANIE:

- riešime pozemok, ktorý patrí bytovemu družtvu - chceli by sme tam parkovací dom

 

VEREJNÉ PRIESTORY:

- chýba priestor, kde by bol vytovrený priestor na cvičenie (fitnescentrum bolo zrušené pred 3 rokmi). vieme, že je jóga, my by sme chceli ale cvicčace stroje.

- kedysi bol zamer urobit Trh na Kramaroch a veľmi sme sa na to tesili. a zrazu tam je hotel Brix. o trhy máme zaujem. aj tie susedské trhy, ktore boli podane ako projekt v roku 2016 by boli fajn.

- pani z Bárdosovej: žiada obnovit detske ihrisko na Višňovej - dat 2-3 nové prvky. mame konkrétny návrh: domček, kde by sa mohli deti hrat. kolotoč alebo niečo také. (pieskovisko naozaj nemusí)

- Ihrisko z druhej strany Višňovej - už nemá skoro žiadne prvky.

- Ihrisko Ladzianskeho - byrokraticky problem s magistrátom

- Ako to je s výstavbou v lese Medzierka? - 2x tam bol požiar. - Dom predali pred 15rokmi panovi, ktory sa tam nikdy nenasťahoval.

 

BEZDOMOVECTVO:

- Bezdomovec - lesný muž byva stále tam. asi 3 stáli bezdomovci sú tu.

na Magurskej, Na Cernicovej. preistor pod mostom - smrdi, nebezpecny, skaredy priestor.

 

INÉ:

- Lokalne potraviny

 


Ak máte ďalšie vlastné podnety, ktoré by mohli zlepšiť život vo štvrti Teplická, budeme radi, keď nám ich napíšete na participacia@banm.sk alebo nám zavolajte a radi si s vami dohodneme osobné stretnutie 02 / 49 253 317.

 

Priemerne (0 Hlasy)


Správy Správy

Zabudnutá generácia: o ľudských právach bez strachu

Ekonomika ako priestor spolupráce IV

Autor/ka: Utopia

V štvrtej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o ľudských právach, ich význame a dôvodoch, prečo sú často ľuďom odopierané.

 

Čítať ďalej...

S Novembrom ´89 na večné časy a nikdy inak? Prísľuby, realita a budúcnosť

Ekonomika ako priestor spolupráce III

Autor/ka: Utopia

V tretej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o odkaze Novembra '89, prísľuboch, ktoré priniesol, výsledkoch politickej a ekonomickej transformácie a možnostiach ďalšieho spoločenského vývoja.

 

Čítať ďalej...

Späť do budúcnosti. Perspektívy družstevníctva v strednej Európe

Ekonomika ako priestor spolupráce II

Autor/ka: Utopia

V druhej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o problémoch a úspechoch družstevníctva v strednej Európe a jeho budúcnosti.

 

Čítať ďalej...

Načo nám je práca? Diskusia o súčasnosti a budúcnosti práce

Ekonomika ako priestor spolupráce I

Autor/ka: Utopia

V prvej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme sa bližšie pozreli na to, čo dnes považujeme za prácu a ako by mohla vyzerať jej budúcnosť.

 

Čítať ďalej...

Zastavme dohodu CETA

Organizácie občianskej spoločnosti z Európskej únie a Kanady žiadajú, aby bola dohoda CETA odmietnutá

Autor/ka: -

Viac ako 450 organizácií z Európskej únie a Kanady podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú dohodu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili. Opodstatnené obavy obrovského množstva ľudí neboli vypočuté. V súčasnosti už máme k dispozícii veľa analýz a argumentov, ktoré potvrdzujú, že táto dohoda len prehĺbi problémy, s ktorými zápasia nielen EÚ a Kanada. Preto treba dohodu CETA zastaviť a s ňou aj akékoľvek ďalšie pokusy o presadzovanie obchodnej politiky, ktorá škodí ľuďom a životnému prostrediu.

Celý text výzvy v anglickom jazyku so signatármi a odkazmi na zdroje tvrdení vo vyhlásení je zverejnený na adrese:
http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

Český preklad textu vyhlásenia si môžete prečítať nižšie.

 

Čítať ďalej...

First Previous Next Last

Hlavné správy Hlavné správy

Projekty participatívnych komunít 2013 - BA

Autor/ka:

Proces PR pre rok 2013 sa začal v septembri verejnými fórami a pravidelnými stretnutiami participatívnych komunít v Komunitnom centre generácií.

Čítať ďalej...

Podpora európskej zodpovednosti za blaho detí

Spoločné vyhlásenie európskych mimovládnych organizácií k Záverom zasadnutia EPSCO zo 4. októbra 2012

Autor/ka: EAPN/SAPN
Čítať ďalej...

Priebeh a výsledok participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2012

Autor/ka: Utopia

Prvý ročník participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave prebiehal v období od apríla do júla 2012. Občania a občianky na pravidelných stretnutiach jednotlivých komunít PR podávali návrhy na zlepšenie mestského priestoru alebo služieb mesta, diskutovali o prioritách komunít a nakoniec na ich základe vypracovali projekty, ktoré sa uchádzali o prostriedky z mestského rozpočtu. Zapojiť do činnosti ktorejkoľvek z komunít sa mohol ktokoľvek, kto mal záujem. Participovať na rozhodovaní o prostriedkoch z mestského rozpočtu bolo možné aj inými spôsobmi. Po celý čas prebiehala Burza nápadov, anketa, ktorej cieľom bolo pozbierať čo najviac kritických podnetov a návrhov na ich riešenie od obyvateľov a obyvateliek Bratislavy na uliciach, verejných akciách alebo na internete na stránke pr.bratislava.sk. Okrem toho prebehlo niekoľko verejných diskusných fór, na ktorých sa rovnako dalo vyjadriť k rozpočtu a prioritám mesta. Občania a občianky mali celú dobu možnosť zapojiť sa do elektronických diskusií na stránke pr.bratislava.sk, na ktorej sú zverejňované výstupy práce v participatívnych komunitách a na verejných zhromaždeniach. 21. júna 2012 sa v Kultúrnom centre Dunaj uskutočnila verejná prezentácia projektov pripravených na základe všetkých podnetov a verejných diskusií v rámci participatívneho rozpočtu pre rok 2012. Po prezentácii sa občania a občianky znova vyjadrovali k projektom a prioritám participatívnych komunít a diskutovali o nich. Rozhodnutie o tom, ktoré projekty získajú podporu z mestského rozpočtu, je výsledkom verejného zvažovania delegátov komunít na zhromaždení z 28. júna 2012 a verejného hlasovania prebiehajúceho do 22. júla 2012.

Čítať ďalej...

Musíme ochraňovať demokraciu! Boj proti chudobe je súčasťou boja za záchranu demokracie!

Konferencia EAPN 28. september 2012 Brusel

Autor/ka: EAPN - SAPN

Musíme ochraňovať demokraciu

Konferencia Európskej siete proti chudobe vyslala jasnú správu, že boj proti chudobe je súčasťou širšieho zápasu za ochranu demokracie

Brusel, 02 Október 2012 – Viac ako dvesto účastníkov debatovalo v Bruseli 28. septembra s predstaviteľmi Európskej únie na strategickej konferencii Európskej siete proti chudobe (EAPN) o tom, či stratégia Európa 2020 prispieva k znižovaniu chudoby v Európe - o úlohe EÚ a výsledkoch pri znižovaní chudoby, o dôsledkoch politík šetrenia a o nedostatočnej účasti zainteresovaných aktérov, osobitne ľudí so skúsenosťou chudoby, na rozhodovaní. Bolestivé príklady dokumentujú ako politiky šetrenia uvrhávajú čoraz viac ľudí do chudoby, a tých, čo už v chudobe sú, dostávajú do čoraz zúfalejšej situácie. Pre EAPN to bola príležitosť predstaviť svoje hlavné odporúčania ako čeliť nebezpečnej situácii, v ktorej sa nachádzame a obnoviť dôveru v európske a národné inštitúcie.

Čítať ďalej...

Workshop a verejná diskusia: Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania

Autor/ka: Utopia

Dňa 17. mája 2012 sa v rámci Transeuropa festivalu organizovaného participatívnymi komunitami participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave a OZ Utopia v spolupráci so združením European Alternatives v Justiho sieni Primaciálneho paláca uskutočnilo podujatie Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania.

Cieľom tohto podujatia bolo predstaviť súčasnú prácu jednotlivých participatívnych komunít, zapojiť do ich aktivít širšiu verejnosť a zároveň komunikovať ich skúsenosti s občanmi z viacerých slovenských a trinástich európskych miest zapojených do Transeuropa festivalu a predovšetkým vytvoriť spoločný dokument, ktorý by informoval o tom, čo oslovení obyvatelia nášho mesta pokladajú za dôležité a tiež o tom, aké sú ďalšie ciele a plány participatívnych komunít.

Čítať ďalej...

First Previous Next Last

Ako nás môžete podporiť Ako nás môžete podporiť

OZ Utopia sa zaoberá vytváraním a zavádzaním efektívnych mechanizmov občianskej participácie na správe verejných vecí.

Ak nás chcete podporiť, môžete tak urobiť priamo - prispením na náš účet.

Identifikačné údaje OZ Utopia:

Adresa: Lipského 2, 84101 Bratislava-Dúbravka

IČO: 42178509

Právna forma: Občianske združenie

Číslo účtu: 12043307/5200 (OTP banka, a.s.)

Ďakujeme.

Z projektov a komunít Utopie Z projektov a komunít Utopie

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Vážený pán rektor, vážení páni dekani!

            Tento otvorený list vám píšeme so zámerom získať vaše vyjadrenie k projektu Autonómna zóna Lafranconi a k našim návrhom na spoluprácu, ktoré sme vám v rámci tejto iniciatívy viackrát predložili.

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Príbeh jedného z najzaujímavejších projektov bratislavského participatívneho rozpočtu pohľadom organizátorky workshopu:

Projekt Autonómna zóna Lafranconi je na prvý pohľad návrhom intervencií pod mostom. Keď však mám možnosť napísať o ňom tak, ako to vidím ja, je to príbeh, dobrodružstvo spolupráce.

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

V dňoch 18. až 20. júna sa v Bruseli uskutočnilo už 12. európske stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu. Konalo sa priamo pred Európskym parlamentom v čase jeho rokovania, čo umožnilo zapojiť do diskusií o situácii chudobných ľudí v Európe a vyhliadkach na sociálnejšiu Európu aj národných poslancov Európskeho parlamentu.

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Most, ako tranzitný bod spája, stimuluje komunitu, verejnosť...V spolupráci s mestom štartujeme projekt Autonómna zóna Lafranconi - flexibilný multifunkčný priestor podporí identitu a bezpečnosť, otvorí nové možnosti trávenia voľného času pre študentov.
,, Je načase, aby sme si plánovači uvedomili, že nevieme takmer nič o ľuďoch. Ak to priznáme, otvoríme dvere pre iné profesie a ich odborné znalosti, poznatky z iných odborov.''
„ Vytvorenie novej koncepcie priestoru, ktorá bude uspokojovať hmotné, citové a duchovné potreby súčasného života."

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Projekty Projekty

Projekt Participatívny rozpočet pre Slovensko podporila Friedrich Ebert Stiftung.

Projekt Making cities resilient: chance for urban areas in the Central European Countries podporuje The International Visegrad Fund

 

Projekt Participatory budgeting – different perspective of civic participation procedures among V4 counties podporuje The International Visegrad Fund

 

Utopia facebook grupa Utopia facebook grupa

Utopia RSS Utopia RSS

RSS