in/econ

Részvételen alapuló helyi gazdaságok támogatása a szövetkezeti vállalkozási forma fejlesztésével

 

A szövetkezetek és a szociális vállalkozások (SE) munkavállalók és állampolgárok eszköze a gazdasági részvételre, ami ösztönzi az olyan gazdasági tevékenységeket, melyek nem feltétlen a gazdaság húzó ágazatába tartoznak, illetve nem az erősebb gazdasági szereplők érdekterülete.  A projekt keretében egy kutatást végzünk, illetve gyakorlati tapasztalat és tudáscserét folytatunk és a közösségi alapon szerveződő gazdasági tevékenységek elősegítéséhez szükséges eszköztárak fejlesztünk ki. A kutatás célja a 4 Visegrádi országban a szövetkezetekhez és társadalmi vállalkozásokhoz kapcsolódó jogszabályi keretek és szabályozás feltérképezése. A kutatás eredménye egy átfogó képet vázol fel a szektor jelen helyzetéről, illetve lehetséges fejlesztési ajánlásokat fogalmaz meg egyrészt törvényi szabályozást végző intézmények felé, továbbá olyan központoknak, támogató szervezeteknek (inkubátoroknak), amelyek ezeknek a vállalkozási formáknak komplex támogatást és fejlesztést tudnak nyújtani. A projekt további célja, hogy  jól működő példákat , tapasztalatokat gyűjtsön össze, melyek inspiráló gyakorlatokat jelentenek a szektorban.  Ezen 'know-how'-k cseréje eredményezi, hogy egy széles körű, átfogó képpel és tapasztalattal rendelkező inkubátorok induljanak, melyek elsődleges célja, hogy kezdő szociális szövetekezeteknek és társadalmi vállalkozásoknak adjanak segítséget, illetve gazdasági kapcsolatok elősegítője legyenek a V4 országok között.  Az inkubátorok egyrészt az érdeklődő állampolgároknak, közösségeknek, vagy már működő szociális szövetkezeteknek, társadalmi vállalkozásoknak nyújt szolgáltatásokat, másrészt szervezeteknek, intézményeknek, akik a közösségi gazdaság szereplőit  és a társadalmi beilleszkedést támogatják. A hosszú távú cél az, hogy egy rugalmas hálózatot hozzunk létre a helyi kooperatív gazdaság élénkítése és elősegítésre érdekében.

 

A projekt során egy konferenciára kerül sor. A konferencia célja, hogy elősegítse ötletek  és tapaszatalatok megosztását az együttműködő gazdaság és a társadalmi vállalkozások témájában, a kutatásunk eredményeit és ajánlásait bemutassa, továbbé, hogy jó gyakorlatok mentén válaszokat találjunk, hogy milyen feltételek mentén működnek sikeresen társdalami vállalkozások,  illetve hogy párbeszédet alakítsunk ki a társadalmi vállalkozásokat segítő, támogató szereplők között a Visegrádi Négyek országaiban. 

 

Projekt partnerek:

 

Utopia (Szlovákia, http://utopia.sk

Utópia Egyesület fő célja, hogy támogassa, elmélyítse a demokratikus folyamatokat a társadalomban,  elősegítse a polgári részvételt és csökkentse a társadalmi kirekesztést. A szervezet része a OpenData mozgalomnak, amelynek célja a nyílt és átlátható közigazgatás megteremtése. A szervezet kezde el Szlovákiákban a részvétel alapú költségvetés fogalmának és gyakorlatának megismertetését, illetve folyamatosan támogatja a közösségi alapon szerveződő tevékenységeket a helyi gazdaságban és a társadalmi fejlődésben.

 

Alternativa Zdola (Csehország, http://alternativazdola.cz

Alternativa Zdola arra törekszik, hogy a globális szinten megjelenő szisztematikus alternatívákat alakítsa át a cseh környezetben és feltételek mentén működő modellekre. Ezek az alternatívák segítik a helyi gazdaságok fejlesztését és nulla munkanélküliség arányra törekszenek. Elősegítik a valódi részvételt a döntéshozásban és integrálják a korszerű technológiát a környezeti fenntarthatósággal. A szervezet támogatja állampolgárok részvételét az ország politikai és gazdasági életében, számos témára és helyzetre fókuszál,  melyek egyrészt szükségeseket a demokratikus társadalom működéséhez, mégis kevesebb hangsúlyt kapnak a fő politikiai kérdésekben. Ilyenek a szociális lakhatás, az energiaszektor decentralizásálása, a helyi gazdaságok fejlesztése , szövetkezetek, alternatív pénzügyi rendszerek és munkavállalói érdekképviselet.

 

Szatyor Egyesület (Magyarország, http://szatyorbolt.hu

A Szatyor Egyesület célja, hogy alternatívákat mutasson a környezettudatos vásárlási szokásokra és életmódra. Maga is működtet egy társadalmi vállalkozást, a  Szatyorbolt-ot, amely öko-tudatos értékek mentén kínál vásárlási alternatívát azoknak, akiknek fontos a környezetük, egészségük és közösségük. A Szatyorbolt működésében prioritás, hogy az minimalizálja a környezeti hatásokat az élelmiszer termelés és elosztás folyamatában, mindezt organikus és kis léptékű gazdaságok támogatásával valósítja meg. A Szatyor Egyesület műhelyeket és tréningeket szervez a tudatos fogyasztás és az életmód témájában. A termelői látogatások célja, hogy a városban lakó emberek közelebb kerüljenek, jobban átlássák az általuk elfogyasztott élelem forrását.

 

Fundacja Instytut Spraw publicznych (Lengyelország, http://www.isp.org.pl

ISP egy vezető lengyel tudásközpont, mely szakpolitikai kutatásokat  és elemzéseket végez 1995 óta. Küldetése, hogy hozzájáruljon  nyilvános szakmai vitákhoz lengyel, európai és globális közérdekű, politikai kérdésekben.  Fő tanulmányi területen is az európai törvényhozás, a szociális politika, a civil társadalom, a migrációs és fejlesztési politika, valamint a jog és a demokratikus intézmények.

 

A projektet a Nemzetközi Visgrádi Alap (http://visegradfund.org/)
 

 

Photo: flickr