Ugrás a tartalomhoz

Tartalom megjelenítő Tartalom megjelenítő

Vissza

NOVÁ EURÓPA PRE ĽUDÍ, PLANÉTU A PROSPERITU PRE VŠETKÝCH

Milí priatelia,

Posielame Vám spoločné vyhlásenie  podpísané 177 mimovládnymi organizáciami a odborovými zväzmi, včítane EAPN z neformálneho Sumitu v Bratislave 12. Septembra 2016.

Prichádza z ad hoc stretnutia  koncom leta v Bruseli, organizovaného Social Platform, Concord, ETUC, a environmentálnymi organizáciami, ktoré vyžadujú zmenu po Brexite a náraste migračnej krízy.  Budeme radi, ak nám toto vyhlásenie pomôžete šíriť ďalej na národnej úrovni.

NOVÁ EURÓPA PRE ĽUDÍ, PLANÉTU A PROSPERITU PRE VŠETKÝCH

Európa sa nachádza na križovatke a budúcnosť európskej splupráce a úžitok z nej sú ohrozené.  Je to o budúcnosti našej spoločnosti, o tom, ako chceme, aby nás videl širší svet. Je o budúcnosti  našej planéty a o podobe Európy , v ktorej budú vyrastať naše deti. Dnešná kríza zameriava pozornosť na urgentnú potrebu reflektovať  fundamentálne otázky: ako zabezpečíme, že Európsky projekt splní sľuby o mieri, demokracii a solidarite? Ako môže Európa pracovať pre svojich ľudí?

Príliš veľa ľudí naprieč Európou sú znepokojení  a zbavení ilúzií o Európskej únii a cítia sa vzdialení od jej inštitúcií a politík. Ale sú tu  skupiny angažovaných politikov, odborov, komunít, a mimovládnych organizácií naprieč Európou, ktorí sú pripravení k akcii a pracovať pre obnovu  Európy.  Spoločne dokážeme vytvoriť inkluzívnu, otvorenú, spravodlivú, udržateľnú Európu a takú, ktorá pracuje pre svojich občanov každého veku, sociálneho pozadia a národnosti.

Kam kráčame , aby sme vybudovali takú Európu, ktorú chceme a potrebujeme

Odmietajte populistické riešenia

Táto kríza dôvery vzniká  v boji ľudí  so znižovaním  kvality života, kúpnej sily,  a nárastom neistého zamestnania,  biedy vytvorenej prísnymi politikmi, úzkosťou z príchodu celých vĺn migrantov k našim brehom a pod vplyvom  dopadu klimatických zmien a deštrukcie prostredia. Ako ľudia hľadajú odpovede,  euroskepticizmus a nacionalizmus, netolerancia a šírenie chybných informácií vyhrávajú nad spoluprácou, ľudskosťou a solidaritou jedného k druhému.  Musíme všetci – lídri, média a jednotlivci, aktívne a pri každej príležitosti hovoriť a konať proti rozdeleniu, vytlačeniu  rôznych skupín na okraj spoločnosti  a proti tým, ktorí zastrašujú pre vlastné politické záujmy

Čeľme výzvam spoločne

Mnohým výzvam, ktorým čelí  Európa, ako sú nerovnosti, klimatické zmeny,  opotrebovanie a plytvanie prírodnými zdrojmi a globálna ekonomika, z ktorej profitujú niekoľkí a nie mnohí – je lepšie zvládať  spoločne než individuálne každá krajina.  

Európska únia, ktorá stelesňuje medzinárodnú spoluprácu  a súčinnosť, potrebuje viesť pri zabezpečovaní udržateľnosti a inkluzívneho rastu,  zlepšení ľudských práv, kedy sú utečenci vítaní a všetci ľudia sa cítia bezpečne.

Boj za udržateľnú, sociálnu Európu pre ľudí a pre našu planétu.

K tomu je potrebná odhodlaná a  transformujúca zmena týkajúca sa vôle politikov, smeru a politiky. Takúto víziu poskytuje OSN  2030  - Agenda pre Udržateľný rozvoj, zameraná na ľudí, sociálnu spravodlivosť, ochranu životného prostredia a zdravia, demokraciu a transparentnosť.  Riadiac sa touto agendou, ekonomické politiky EU potrebujú byť vyvážené so silnými sociálnymi a environmentálnymi politikmi ruka v ruke.  Európsky trh a medzinárodné politiky musia podporiť vynútiteľné  pravidlá na ochranu zamestnancov, spotrebiteľov, všetkých občanov – mužov a ženy, mladých a starých – a celej planéty. Politiky EU  musia podporovať demokraciu, dialóg a viac rovnosti vo vnútri EU aj mimo. Potrebujeme Európu s cieľom zvýšiť kvalitu života každého.

Pracujte  pre lepšiu Európu , nie menej Európy

Súčasná tendencia oslabiť inštitúcie  EU a odlupovať ochrany pre ľudí a planétu v mene „deregulácie“, nie je odpoveďou. Súčasné ekonomické politiky znižovania deficitov a podporovanie „súťaženia“  príliš zúžilo interpretáciu rastu a zlyhal spoločný prospech, aby rástli mzdy pracujúcich alebo podpora pre skvalitnenie života ľudí.  

Je to dôsledok týchto politík „ nie veľa Európy“ , ktoré odcudzili ľudí, a nechali ich osamotených pozadu, s pocitom bezmocných. Dnes potrebujeme nové  vzostupné Európske iniciatívy a doručiť ľuďom hmatateľné  zisky a znovu získať ich dôveru a nádej.  „Lepšia Európa“  je  o tom, že spojené európske úsilie a činy tvoria hmatateľné zisky pre ľudí a planétu. To zahrnuje  nové  sústredenie sa na rovnosť a inklúziu, a znovu uviesť do chodu Európsky sociálny model zabezpečiť ľuďom dôstojnú prácu, kvalitu, a zlepšenie  životnej situácie, silnú ochranu životného prostredia, zmysluplné činy zamerané na klimatické zmeny, a veľké úsilie EU privítať a integrovať migrantov. 

Počúvajte a zapojte sa

Lídri EU, premiéri, prezidenti, kancelári a poslanci parlamentu musia načúvať a aktívne sa zapojiť spolu s občanmi každého veku a sociálneho pozadia, aby porozumeli a lepšie reagovali na starosti ľudí vytvoriac novú pozitívnu víziu Európy. Každý, azda najviac mladí  ľudia musia byť aktívne zapojení do rozhodnutí s dopadom na našu budúcnosť. A spoločne môžeme dôjsť k rozhodnutiam a k činom v týchto záležitostiach.

 Dajte možnosť Európe

Potrebujeme skutočný, demokratický a inkluzívny dialóg o budúcnosti Európy a o tom, ako môže EU  dodať hmatateľné zisky pre Európanov. Sme pripravení hrať aktívnu rolu v tomto dialógu , a pracovať dokonca ešte tvrdšie, aby sme vytvorili priestor pre  prospech zo spoločnej práce  Európskych občanov  a pre hodnoty, na ktorých stojí táto Únia..

Toto spoločné vyhlásenie bolo navrhnuté iniciatívou  WWF, CONCORD, ETUC and European Youth Forum.

Originálne znenie vyhlásenia: http://www.eapn.eu/wp-content/uploads/2016/09/EAPN-12092016-Common-statement-A-new-Europe-post-brexit-EAPN-585.pdf

 


Webtartalom-megjelenítő Webtartalom-megjelenítő

Stanovisko SAPN k odmene generálnemu riaditeľovi Sociálnej poisťovne

Szerző: SAPN D. Obšasníková - Z. Kusá

Slovenská sieť proti chudobe pokladá za výsmech do tváre občanov na hranici prežitia návrh ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála, aby vláda generálnemu riaditeľovi Sociálnej poisťovne (SP) Ľubošovi Lopatkovi priznala za dvojročné pôsobenie odmenu takmer 55,4 tisíc eur.


V čase, keď  priebežný dôchodkový systém má dlhodobo negatívnu bilanciu považujeme takéto odmeny aj za hazard s verejnými zdrojmi a s finančným bezpečím dôchodcov.  Vznikajúca príjmová nerovnosť musí urážať každého slušného človeka.  Priznaná odmena totiž dosahuje sumárnu výšku mesačného dôchodku pre takmer 153 dôchodcov, ktorí poberajú priemerný starobný dôchodok  (k 31.12.2011 362,08 eur). Je to suma, ktorá sa vyplatí invalidnému dôchodcovi, ktorý poberá priemerný invalidný dôchodok (255,63 eur), za celých osemnásť rokov!   
Keby všetky peniaze zo štátneho rozpočtu určené na nadštandardné platy a nezmyselne vysoké  odmeny išli na vytváranie nových pracovných miest – situácia na trhu práce by sa určite zlepšila. Pozitívnym efektom by bolo aj to, že vysokí štátni úradníci, ktorí sú aj tak slušne platení za svoju prácu, by boli nútení žiť  aspoň trochu v slovenskej realite a vnímať potreby a možnosti ostatných občanov. Zdá sa, že v súčasnosti ani oni a ani mnohí politici nemajú ani zdanie a ani záujem zaoberať sa hrozbou chudoby, ktorá na Slovensku už dosahuje nebezpečné rozmery.
 

Webtartalom-megjelenítő Webtartalom-megjelenítő

Rok 2011 sociálne bilancie

komentár pre denník Pravda

Tento komentár bilancuje sociálnu politiku nielen rezortu práce a sociálnych vecí. Je písaný pre denník Pravda, kde bol v štvrtok 29. 12. 2011 publikovaný. 

Je za nami ďalší rok politiky bez schopnosti „vidieť za roh" v inom ako účtovníckom zmysle. Otázka budúcnosti každej spoločnosti – investovanie do ľudského kapitálu – bola opäť odsunutá a o negatívach šetrenia v tejto oblasti sa mlčalo.
Mlčalo sa aj o nízkych príjmoch z práce, nedostatočných sociálnych príjmoch a chabej podpore zamestnanosti. Experti z ministerstva práce dokázali ignorovať nepomer počtu nezamestnaných a voľných pracovných miest a médiá kŕmili historkami o rozmaznaných nezamestnaných, ktorým sa nechce pracovať.
Pre Ministerstvo práce je najväčším zárezom na pažbe novelizácia Zákonníka práce. Aj keď sa sľubované zvýšenie zamestnanosti nekonalo, Slovensko sa vraj posunulo medzi desať krajín s najflexibilnejšou legislatívou v OECD. Pre ľudí to však znamená zníženie pracovných a životných istôt. Ukazuje to aj novembrový Eurobarometer, podľa ktorého je u nás nadpriemerne veľa ľudí, ktorí nie sú istí svojou prácou.  Útechou môže byť len to, že zápas o zákonník práce mohol posilniť vedomie, že kolektívna obrana je potrebná.
Ministerstvo sa chváli aj zlepšením podmienok pre rodiny s deťmi, no len pre daňovníkov. Jeho vizitkou zostane aj podpora návrhu Kaníka a spol. krátiť rodičovský príspevok tým, čo pred narodením dieťaťa nepracovali. A rovnako to, že dávky v hmotnej núdzi druhý rok nevalorizovalo.  
Sociálnu oblasť v roku 2011 charakterizuje aj niekoľko zmrazených projektov. Jedným je nový zákon o hmotnej núdzi spojený s drastickým znížením základnej dávky. Za zmienku  stojí aj projekt zasielania dávok na elektronické e-pay karty podľa orwellovsko-makarenkovských nápadov štátnej tajomníčky Nicholsonovej. V týchto projektoch sa okrem nedostatku úcty k právu ľudí na dôstojnosť prejavila aj neschopnosť pripravovať materiály v previazaní  tak, aby zníženie ochrany bolo kompenzované rozšírením príležitostí. Tie mala priniesť dodnes meškajúca novela zákona o službách zamestnanosti. Zdá sa, že zázračný liek nazývaný medzitrh práce, expiroval ešte pred jej schválením. Rozpočet na budúce roky totiž neráta so štedrejším financovaním programov zamestnanosti.
Sociálnu oblasť poznačilo aj dedičstvo volebnej kampane, ktorá spolu s nepodareným pilotom sociálnych podnikov zhanobila aj sociálnu ekonomiku. Odvrátenie sa od tohto dôležitého nástroja viedlo k strate času nad nápadmi z tretej ruky a objavmi teplej vody. Obeťou hrubozrnnej nedôvery sa stala aj horizontálna priorita marginalizované rómske komunity. Vypracované stratégie komplexného prístupu boli škandalizované a zastavené.  Premrhala sa tak dlho pripravovaná šanca meniť k lepšiemu najdevastujúcejšie životné podmienky. Náhradné iniciatívy ako podpora  komunitných centier sú dôležité, no nedokážu túto šancu nahradiť.
Tento rok sa neznížila len podpora verejného nájomného bývania, ale búrali sa príbytky tých najchudobnejších - bez poskytnutia náhrady. Zapamätáme si, že búranie príbytkov v košickom Somotore a v Žiari nad Hronom nestálo za kritické slovo humánnej predsedníčke vlády či rezortnému ministrovi Figeľovi. Neželane aktívny bol naopak minister vnútra, ktorého iniciatívy by mali byť mementom ciest, ktorými by sociálna politika nemala ísť.  
   Na šetrenie doplatila aj oblasť vzdelania. V roku 2011 sa do predškolskej výchovy detí žijúcich v chudobe neinvestovalo ani euro viac. Povinnosť zamestnať jedného asistenta učiteľa na 100 detí je výsmechom potrebe individuálneho prístupu k deťom, ktoré majú jazykové a sociálne hendikepy.
 Temné stránky roku 2011 v sociálnej oblasti nám pomohli jasnejšie vidieť kompetencie a filozofiu rôznych politických hráčov. Pre ľudí v núdzi je to však slabá útecha.

Zuzana Kusá, sociologička,  Slovenská sieť proti chudobe