Podľa ITUC bolo počas roku 2011 v Kolumbii usmrtených 29 odborárov a o 10 viac v Guatemale, čo je spolu viac ako polovica z celkového počtu 76 odborárov zavraždených v roku 2011. V porovnaní s rokom 2010 sa v Kolumbii počet mŕtvych výrazne znížil. Vtedy bolo v krajine zavraždených 51 odborárov, čo z 92 mŕtvych predstavovalo 55 percent.
Iróniou je, že Kolumbia a Guatemala sú v centre záujmu politiky USA zameranej na práva zamestnancov a Dohody o voľnom obchode (Free Trade Agreements). Obamova administratíva v polovici mája presadzovala, aby Kolumbia implementovala Dohody o voľnom obchode aj napriek nedostatočnému pokroku v otázke práv zamestnancov. Zároveň sa snažila vyriešiť sťažnosť na guatemalskú vládu za pracovné podmienky v rámci Stredoamerickej zmluvy o voľnom obchode CAFTA, ktorú únie podali pred viac ako štyrmi rokmi. V súvislosti s touto sťažnosťou nedošlo k takmer žiadnemu pokroku ani potom, ako násilie páchané na členoch guatemalských odborov eskalovalo.
Vítaným a podľa niektorých historickým momentom bola požiadavka konzervatívnej časti guatemalského poľnohospodárskeho priemyslu požadujúceho od vlády vyšetrenie a potrestanie zodpovedných v prípade násilia namiereného proti Sitrabi – najväčšiemu odborárskemu zväzu v krajine. Ten zastupuje pracovníkov spoločnosti Del Monte banana a je autorom sťažnosti na vládu. Podľa správy zväzu Sitrabi bolo od apríla 2011 usmrtených 7 jeho členov. Guatemalská poľnohospodárska komora zverejnila svoj list vláde v máji, doposiaľ sa však nedočkala odpovede.
Preložil Jakub Mišák
Fotografia: Wikimedia Commons