Burza nápadov
Stretnutie v Mierovej kolónii bolo prvým zo série plánovaných verejných zhromaždení, ktoré pripravuje Kancelária pre participáciu verejnosti spolu s miestnymi aktívnymi obyvateľmi. Zámerom týchto stretnutí je zmapovať potreby a celkovú situáciu v jednotlivých štvrtiach Nového Mesta tak, aby sme získali čo najkompletnejší obrázok celkovej situácie. Tu sa však proces nekončí, práve naopak vlastne len začína. Cieľom stretnutí je totiž naplno využiť aktivitu a záujem obyvateľov a pretaviť ju do podoby občianskych projektov a zadaní pre samosprávu, ktoré sa po hlasovaní občanov zakomponujú priamo do rozpočtu mestskej časti.
Mapovaniu potrieb poslúžil dotazník Burza nápadov a úvod verejnej diskusie. Ako najdôležitejšie sa ukázali témy, ktoré ako prioritné hýbu aj celým Novým Mestom, teda doprava, zeleň a životné prostredie. Rozmenené na drobné ide o parkovanie, nebezpečnú rýchlu jazdu, nedostatočnú MHD, lepšiu starostlivosť o zeleň a jej ďalšiu výsadbu, či väčšiu čistotu verejných priestranstiev. Ako dominantné však zazneli aj lokálne špecifické témy. Nedostatok možností pre voľnočasové aktivity najmä pre rodičov s deťmi a mládež. Veľkým problémom tejto štvrte je aj kanalizácia. A na tieto problémy už miestni začali tvorivo reagovať. Snahou o rekultiváciu miestneho parku ako oddychovej zóny a vybudovanie rodičovského centra.
Škola dokorán
Niekoľko dní po verejnom stretnutí sa v Mierovej kolónii začala aj realizácia projektu Škola dokorán prvou z plánovaných dielničiek. Pred sviatkom Veľkej noci sa tak vyrábali stojany na vajíčka, zdobili sa veľkonočné medovníky a plietli korbáče. V rámci projektu sa chystajú ešte ďalšie štyri dielničky, kde sa medzi iným budú vyrábať aj hračky starých materí a starých otcov i ďalšie remeselné výrobky. Radi by sme tu namiesto pozvania na ďalšie aktivity ešte raz pripomenuli zámer tohto projektu, najlepšie slovami jeho autorky Ľubice Nosčákovej: „V Mierovej kolónii sa pohybuje a žije niekoľko rôznorodých komunít, ktoré si k sebe zatiaľ len hľadajú cestu. Keďže v tejto časti nejestvuje žiaden spoločný priestor, rozhodla sa komunita rodičov, starých rodičov a detí waldorfskej školy otvoriť priestory a aktivity školy pre všetky tieto komunity, aby v spoločných záujmových kreatívnych činnostiach došlo k ich vzťahovému prepojeniu a mohli následne spolupracovať a spolutvoriť dianie a prostredie Mierovej kolónie, ktorá ich všetkých spája."
Štyri témy štyri stoly
Po úvodných vystúpeniach a krátkej diskusii sa ľudia mohli pristaviť pri štyroch stoloch, kde sa mohli viac dozvedieť o plánovaných aktivitách, vyjadriť svoj názor, či rovno sa do nich zapojiť. Okrem zámerov materského centra a oddychovej zóny sa prezentovali aj dva projekty podporené v rámci participatívneho rozpočtu pre rok 2014, ktoré vzišli z waldorfskej školy: Škola dokorán a Gaudiho dielnička. Na záver stretnutia sa odprezentovali výsledky diskusií pri stoloch a dohodol ďalší postup.
Ako som už spomínal v úvode, stretnutie prinieslo rôznorodé témy i celé spektrum emócií. My z Kancelárie pre participáciu dúfame, že toto stretnutie bolo jedným z prvých krokov pri hľadaní spoločného. Vedie nás k tomu opätovná skúsenosť, že ľudia majú záujem o svoje okolie, o veci verejné a nakoniec i o seba navzájom.