Pri príležitosti plánovanej prípravy projektových zámerov si dovoľujem podeliť sa so ctenými participantmi a celou ružomberskou pospolitosťou o plody mojej doterajšej duševnej aktivity v prospech verejného blaha.Pokiaľ ide o revitalizáciu priestoru v okolí železničnej stanice, na ilustráciu a možno i inšpiráciu predkladám niekoľko príkladov zo zahraničia:
1.
http://www.fotocommunity.com/pc/pc/display/29841906
http://farm5.static.flickr.com/4132/4995964848_529f13579d_z.jpghttp://i830.photobucket.com/albums/zz226/PP99SS6/10.jpgToto tak trochu zenové riešenie predstaničného námestia v tibetskej Lhase ukazuje, že do kvetináčov je možné umiestniť aj (vyššie) dreviny. Možno by sa tento postup dal využiť aj v našom meste – okrem byliniek či popri nich by sa do kvetných nádob mohli vysadiť napr. stromy ako Acer campestre Globosum, Acer platananoides Globosum, Catalpa bignonioides Nana atď. (rozhodujúce by boli zrejme nároky na životný priestor), príp. aj symbolické ružové kry.
Niečo podobné majú tiež vo Werdohle (Nemecko):
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Werdohl_-_Bahnhof_01_ies.jpg2. Predstaničný park s nespevnenými chodníkmi (Viersen, Nemecko)
http://bc03.rp-online.de/polopoly_fs/1.731679.1303928890!/httpImage/3669840722.jpg_gen/derivatives/rpoPanorama_786/3669840722.jpgZaujímavý materiál na vymedzenie chodníkov je však podľa mňa aj drevo, konkrétne napr. v takejto podobe:
http://4.bp.blogspot.com/-pU2w7hlU6VE/T-thhphANfI/AAAAAAAABMo/7YitdTP0mnA/s400/tree+stump+walkway.jpghttp://cdn.indulgy.com/h6/IA/z3/104638391312936674lm8lY8Wnc.jpgV malom staničnom parku by realizácia niečoho podobného ani nemusela byť extrémne nákladná, no neviem, ako je to s odolnosťou.)
3. Využitie zelene pred Weimarskou stanicou
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fb/KulturBahnhof_Weimar_am_August-Baudert-Platz.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Hauptbahnhof_Weimar.jpg4. Riešenie parku vedľa Bentovillskej železničnej stanice (Spojené štáty americké)
http://www.bentonvillear.com/images/parks/parks_pics/train_station_park2.JPGhttp://www.bentonvillear.com/images/parks/parks_pics/train_station_park.JPGhttp://www.bentonvillear.com/images/parks/parks_pics/train_station_park1.jpg5. Oživenie kvetináčovou výsadbou v Erlangene (Nemecko)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Erlangen_Bahnhof_02.jpg6. Originálne, hoci zrejme nie veľmi pohodlné lavičky v Lahore (Pakistan) (-:
http://archives.dawn.com/dawnat/wp-content/uploads/2010/Website%20Metropolitan/1494lahore_railway_station608.jpgV súvislosti s ružomberskou železničnou a stanicou a jej okolím mám pár konkrétnych ľahšie aj ťažšie zrealizovateľných návrhov a postrehov k možnostiam revitalizácie:
1. V prvom rade navrhujem premaľovať chátrajúcu budovu napravo od stanice (
http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/15017991.jpg). Majetkovoprávne vzťahy mi však nie sú známe.
2. Ďalej by bolo zaujímavé premiestniť pamätník parnej lokomotívy U37006 z neďalekého parku na viditeľnejšie miesto (predstaničný priestor napravo od budovy stanice, malý staničný park...) a tým ho zbaviť podradných funkcií, ktoré v súčasnosti plní. Objekt nie je súčasťou pamiatkového fondu SR, tak by to azda nemusel byť problém. Dalo by sa to doplniť aj prístupnou formou sprostredkovaným výkladom o histórii železničnej trate Korytničky (napr. ako infotabuľa).
3. Odstavený drevený vozeň by popri funkcii príležitostnej galérie mohol slúžiť trebárs tiež ako prístrešok s miestami na sedenie, obchod s suvenírmi atď.
4. Pri hľadaní materiálu na vytvorenie „mobiliárov“ by možno bolo podnetné obrátiť sa aj na Liptovské múzeum. Legendy totiž vravia, že v jeho útrobách sa skrýva množstvo nepotrebných pokladov, ktoré už nikdy nebudú vystavené. Azda by poslúžili hoci časti nejakých starých pamätníkov, ktovie? V prípade zaujímavého nálezu by hádam múzeum bolo ochotné artefakty aspoň požičať.
5. V nadväznosti na predchádzajúci bod ešte uvediem, že v predstaničnom priestore by mohol byť umiestnený mobilný umelecký prvok vytvorený z najrôznejších typov odpadu (prispieť môžu napr. aj študenti ŠUV) ako synkretizmus toľko zdôrazňovanej triády ekológia, kultúra, urbanizmus. Tu je pár inšpirácií:
http://sweetlightimage.files.wordpress.com/2012/06/wang-zhiyuan-thrown-to-the-wind-trash-sculpture.jpg
http://retaildesignblog.net/2013/04/09/popculture-recycled-soda-bottles-installation-by-garth-britzman/
http://assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2012/12/BRC-Designs-Recycled-Bottle-Tops-Capped-Out-Chair-3.jpgZ odpadového materiálu však, ako vieme, možno vytvoriť tiež účelové predmety, napr. lavičky z nespracovaných zvyškov dreva (
http://retaildesignblog.net/2011/04/21/shattered-wood-brent-comber/) či kvetináče z použitých pneumatík a povrazu (napr. podľa tohto vzoru
http://www.handimania.com/uploads/rope-ottoman-collage.jpeg).Tu sú ešte ďalšie príklady na jedinečné lavičky, vytvorené s minimálnymi nákladmi:
http://www.dtail.com/wp-content/uploads/2012/07/Street-Sign-Furniture-by-Tim-Delger-1.jpghttp://stephenevansfurniture.com/wp-content/uploads/2012/05/2822097180_eff18bc961_o.jpgV prípade realizácie verejnej požičovne bicyklov zase ponúkam návrh na originálne „ustajnenie“ dvojkolesových tátošov, a to v priestore prvých verejných toaliet v Ružomberku (Malý Závoz). Potenciálni turisti by tak okrem požičania bicykla dostali aj možnosť oboznámiť sa s dôležitou časťou histórie nášho mesta a odpadla by tiež starosť so stavaním prístrešku. Navyše sa tu spájajú všetky tri aspekty filozofie občianskeho združenia – ekologické, kultúrne aj urbanistické.Treba, samozrejme, objektívne skonštatovať, že tento priestor má aj svoje nedostatky, a to predovšetkým okrajovú polohu. Tiež nie je známe, v akom stave sa nachádza interiér, ktorého skultúrnenie by možno vyžadovalo priveľké náklady.Keďže teda nepredpokladám podporu svojho nadšenia v tomto smere, aspoň týmto spôsobom odkazujem daný objekt do pozornosti ctenej ružomberskej verejnosti. V budúcnosti by potom napr. mohla byť obnovená pôvodná funkcia pamiatky, ale táto by mohla slúžiť trebárs aj ako klubovňa, komunitné centrum, hudobná skúšobňa, múzeum atď., príp. by sa tieto funkcie na seba navrstvili.
Napokon želám všetkým veľa tvorivých nápadov.