Milí priatelia,
Posielame Vám spoločné vyhlásenie podpísané 177 mimovládnymi organizáciami a odborovými zväzmi, včítane EAPN z neformálneho Sumitu v Bratislave 12. Septembra 2016.
Prichádza z ad hoc stretnutia koncom leta v Bruseli, organizovaného Social Platform, Concord, ETUC, a environmentálnymi organizáciami, ktoré vyžadujú zmenu po Brexite a náraste migračnej krízy. Budeme radi, ak nám toto vyhlásenie pomôžete šíriť ďalej na národnej úrovni.
NOVÁ EURÓPA PRE ĽUDÍ, PLANÉTU A PROSPERITU PRE VŠETKÝCH
Európa sa nachádza na križovatke a budúcnosť európskej splupráce a úžitok z nej sú ohrozené. Je to o budúcnosti našej spoločnosti, o tom, ako chceme, aby nás videl širší svet. Je o budúcnosti našej planéty a o podobe Európy , v ktorej budú vyrastať naše deti. Dnešná kríza zameriava pozornosť na urgentnú potrebu reflektovať fundamentálne otázky: ako zabezpečíme, že Európsky projekt splní sľuby o mieri, demokracii a solidarite? Ako môže Európa pracovať pre svojich ľudí?
Príliš veľa ľudí naprieč Európou sú znepokojení a zbavení ilúzií o Európskej únii a cítia sa vzdialení od jej inštitúcií a politík. Ale sú tu skupiny angažovaných politikov, odborov, komunít, a mimovládnych organizácií naprieč Európou, ktorí sú pripravení k akcii a pracovať pre obnovu Európy. Spoločne dokážeme vytvoriť inkluzívnu, otvorenú, spravodlivú, udržateľnú Európu a takú, ktorá pracuje pre svojich občanov každého veku, sociálneho pozadia a národnosti.
Kam kráčame , aby sme vybudovali takú Európu, ktorú chceme a potrebujeme?
Odmietajte populistické riešenia
Táto kríza dôvery vzniká v boji ľudí so znižovaním kvality života, kúpnej sily, a nárastom neistého zamestnania, biedy vytvorenej prísnymi politikmi, úzkosťou z príchodu celých vĺn migrantov k našim brehom a pod vplyvom dopadu klimatických zmien a deštrukcie prostredia. Ako ľudia hľadajú odpovede, euroskepticizmus a nacionalizmus, netolerancia a šírenie chybných informácií vyhrávajú nad spoluprácou, ľudskosťou a solidaritou jedného k druhému. Musíme všetci – lídri, média a jednotlivci, aktívne a pri každej príležitosti hovoriť a konať proti rozdeleniu, vytlačeniu rôznych skupín na okraj spoločnosti a proti tým, ktorí zastrašujú pre vlastné politické záujmy
Čeľme výzvam spoločne
Mnohým výzvam, ktorým čelí Európa, ako sú nerovnosti, klimatické zmeny, opotrebovanie a plytvanie prírodnými zdrojmi a globálna ekonomika, z ktorej profitujú niekoľkí a nie mnohí – je lepšie zvládať spoločne než individuálne každá krajina.
Európska únia, ktorá stelesňuje medzinárodnú spoluprácu a súčinnosť, potrebuje viesť pri zabezpečovaní udržateľnosti a inkluzívneho rastu, zlepšení ľudských práv, kedy sú utečenci vítaní a všetci ľudia sa cítia bezpečne.
Boj za udržateľnú, sociálnu Európu pre ľudí a pre našu planétu.
K tomu je potrebná odhodlaná a transformujúca zmena týkajúca sa vôle politikov, smeru a politiky. Takúto víziu poskytuje OSN 2030 - Agenda pre Udržateľný rozvoj, zameraná na ľudí, sociálnu spravodlivosť, ochranu životného prostredia a zdravia, demokraciu a transparentnosť. Riadiac sa touto agendou, ekonomické politiky EU potrebujú byť vyvážené so silnými sociálnymi a environmentálnymi politikmi ruka v ruke. Európsky trh a medzinárodné politiky musia podporiť vynútiteľné pravidlá na ochranu zamestnancov, spotrebiteľov, všetkých občanov – mužov a ženy, mladých a starých – a celej planéty. Politiky EU musia podporovať demokraciu, dialóg a viac rovnosti vo vnútri EU aj mimo. Potrebujeme Európu s cieľom zvýšiť kvalitu života každého.
Pracujte pre lepšiu Európu , nie menej Európy
Súčasná tendencia oslabiť inštitúcie EU a odlupovať ochrany pre ľudí a planétu v mene „deregulácie“, nie je odpoveďou. Súčasné ekonomické politiky znižovania deficitov a podporovanie „súťaženia“ príliš zúžilo interpretáciu rastu a zlyhal spoločný prospech, aby rástli mzdy pracujúcich alebo podpora pre skvalitnenie života ľudí.
Je to dôsledok týchto politík „ nie veľa Európy“ , ktoré odcudzili ľudí, a nechali ich osamotených pozadu, s pocitom bezmocných. Dnes potrebujeme nové vzostupné Európske iniciatívy a doručiť ľuďom hmatateľné zisky a znovu získať ich dôveru a nádej. „Lepšia Európa“ je o tom, že spojené európske úsilie a činy tvoria hmatateľné zisky pre ľudí a planétu. To zahrnuje nové sústredenie sa na rovnosť a inklúziu, a znovu uviesť do chodu Európsky sociálny model zabezpečiť ľuďom dôstojnú prácu, kvalitu, a zlepšenie životnej situácie, silnú ochranu životného prostredia, zmysluplné činy zamerané na klimatické zmeny, a veľké úsilie EU privítať a integrovať migrantov.
Počúvajte a zapojte sa
Lídri EU, premiéri, prezidenti, kancelári a poslanci parlamentu musia načúvať a aktívne sa zapojiť spolu s občanmi každého veku a sociálneho pozadia, aby porozumeli a lepšie reagovali na starosti ľudí vytvoriac novú pozitívnu víziu Európy. Každý, azda najviac mladí ľudia musia byť aktívne zapojení do rozhodnutí s dopadom na našu budúcnosť. A spoločne môžeme dôjsť k rozhodnutiam a k činom v týchto záležitostiach.
Dajte možnosť Európe
Potrebujeme skutočný, demokratický a inkluzívny dialóg o budúcnosti Európy a o tom, ako môže EU dodať hmatateľné zisky pre Európanov. Sme pripravení hrať aktívnu rolu v tomto dialógu , a pracovať dokonca ešte tvrdšie, aby sme vytvorili priestor pre prospech zo spoločnej práce Európskych občanov a pre hodnoty, na ktorých stojí táto Únia..
Toto spoločné vyhlásenie bolo navrhnuté iniciatívou WWF, CONCORD, ETUC and European Youth Forum.
Originálne znenie vyhlásenia: http://www.eapn.eu/wp-content/uploads/2016/09/EAPN-12092016-Common-statement-A-new-Europe-post-brexit-EAPN-585.pdf