Tajná nahrávka Erika Princea sa dostala na verejnosť

Autor/ka: Jeremy Scahill

Málovravný vlastník ríše Blackwater Erik Prince vystupuje na verejnosti len ojedinele. Keď tak urobí, pokúša sa zabrániť novinárom zúčastniť sa a zakazuje nahrávanie alebo filmovanie svojich komentárov. Presne to isté sa Prince pokúsil urobiť aj 5. mája, keď vystúpil vo svojom rodnom meste Holland v štáte Michigan na festivale Čas tulipánov. Oznámil organizátorom, že jeho vystúpenie by sa nemalo dostať do žiadneho spravodajstva a oni súhlasili so zákazom. Novinári a združenia médií v Michigane protestujú proti zákazu informovať o jeho komentároch.

Časopis The Nation napriek Princeovej snahe ukryť vlastné vystúpenia pred verejným dohľadom získal zvukovú nahrávku nedávneho súkromného vystúpenia, ktoré Prince predniesol pred priateľským publikom. Vystúpenie, ktoré chcel Prince ukryť pred zrakom verejnosti, poskytuje omračujúci pohľad na jeho názory a budúce plány a odhaľuje detaily o doteraz nezverejnených aktivitách Blackwateru. Občania USA majú právo na mediálne pokrytie udalostí, na ktorých sa objavuje vlastník spoločnosti s príjmom tvoreným 90 percentami prostriedkov od vlády USA.  
 
Vo vystúpení Prince navrhol, aby vláda USA využila ozbrojených súkromných dodávateľov na boj proti „teroristom“ v Nigérii, Jemene, Somálsku a Saudskej Arábii. Konkrétne by sa mali zamerať na šírenie iránskeho vplyvu. Vyjadril dešpekt k Ženevskej konvencii a opísal tajné operácie Blackwateru na štyroch základniach, ktoré vedie v Afganistane. Nazval bojovníkov proti USA v Afganistane, Iraku a Pakistane „barbarmi, ktorí „yliezli z kanálov.“ Prince tiež odhalil detaily operácie z júla 2009, ktorú podľa jeho slov v Afganistane koordinoval Blackwater. Cieľom bolo zničiť zariadenie obchodníkov s narkotikami. Povedal, že jeho jednotky „žiadali o viacnásobné letecké útoky“, aby zariadenie vyhodili do povetria. Prince sa pochválil, že jeho jednotky uskutočnili „najväčší záťah proti hašišu v dejinách boja proti narkotikám.“ Prácu niektorých krajín NATO v Afganistane označil za neefektívnu a navrhol, aby sa niektoré krajiny koalície „len zbalili a odišli domov.“ Prince hovoril o tom, že Blackwater pracuje v Pakistane, čo sa zdá byť v protiklade k oficiálnej verejnej línii Blackwateru a vlády USA, podľa ktorej spoločnosť v Pakistane nepôsobí.        
 
Prince tiež vyhlásil, že irackého novinára, ktorý hodil svoje topánky po prezidentovi Georgeovi W. Bushovi, zneškodnil pracovník Blackwateru a kritizoval tajnú službu za „nemotornosť.“ Pochválil sa, že jednotky Blackwateru počas hurikánu Katrina na mieste predbehli Louisianskú národnú gardu a vyhlásil, že súdne procesy, desiatky miliónov dolárov za právnikov a politické útoky mu zabránili vypraviť humanitárnu loď, ktorá by mohla zareagovať na zemetrasenie na Haiti alebo cunami v Indonézii.
 
Prince niekoľkokrát počas vystúpenia ponížil Afgáncov, ktorých cvičí jeho spoločnosť v Afganistane. Povedal, že Blackwater ich musí učiť „Úvod do používania záchodov“ a jednoduché cviky. Zároveň sa pochválil, že americkí generáli mu povedali, že Afgánci, ktorých cvičí Blackwater, „sú najefektívnejšou bojovou silou v Afganistane.“ Tiež odhalil, že píše knihu, ktorá by mala vyjsť na jeseň.  

Toto vystúpenie sa odohralo 14. januára na Michiganskej univerzite pred publikom zloženým z podnikateľov, veliteľov a kadetov ROTC, biznismenov a vojenských veteránov. Názov prednášky bol Prekonávanie nepriazne: Vodcovstvo na špičke ihly a sponzorovala ju Asociácia mladých prezidentov (YPO), obchodné združenie, ktoré tvoria predovšetkým riadiaci pracovníci korporácií. Program udalosti, ktorý The Nation rovnako získal, hovorí: „Erik Prince, kritizovaný titulkami a časopisom Vanity Fair opisovaný ako magnát, dodávateľ, vojak a špión, prináša toto všetko a ešte viac našej exkluzívnej rečníckej schôdzke YPO.“ Program vyhlasoval, že Princeovo vystúpenie je „úžasná príležitosť, ktorú netreba prepásť, od muža, ktorý tam bol a urobil to spolu so skupinou kadetov a námorných podporučíkov, ktorých od služby na „špičke ihly“ delia len mesiace.“ 

Preložil Peter Vittek
 

Zdroj: Thenation http://www.thenation.com/blog/secret-erik-prince-tape-exposed
Priemerne (0 Hlasy)

Novinky Novinky

utopia.sk

Tie, na ktoré sme čakali

Čo dnes znamená byť verejne činnou rómskou ženou, komunitnou líderkou a organizátorkou? Ako sa dajú prekonať bariéry predsudkov a sociálneho vylúčenia, ktoré systematicky vytvára spoločnosť, v ktorej spoločne žijeme? Ako sa dá každodennou prácou prispieť k tomu, aby zmizlo podhubie plodiace etnický, sociálny či rodový útlak?

 

utopia.sk

Zabudnutá generácia: o ľudských právach bez strachu

V štvrtej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o ľudských právach, ich význame a dôvodoch, prečo sú často ľuďom odopierané.

 

utopia.sk

S Novembrom ´89 na večné časy a nikdy inak? Prísľuby, realita a budúcnosť

V tretej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o odkaze Novembra '89, prísľuboch, ktoré priniesol, výsledkoch politickej a ekonomickej transformácie a možnostiach ďalšieho spoločenského vývoja.

 

utopia.sk

Späť do budúcnosti. Perspektívy družstevníctva v strednej Európe

V druhej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o problémoch a úspechoch družstevníctva v strednej Európe a jeho budúcnosti.

 

utopia.sk

Načo nám je práca? Diskusia o súčasnosti a budúcnosti práce

V prvej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme sa bližšie pozreli na to, čo dnes považujeme za prácu a ako by mohla vyzerať jej budúcnosť.

 

Zastavme dohodu CETA

Zastavme dohodu CETA

Viac ako 450 organizácií z Európskej únie a Kanady podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú dohodu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili. Opodstatnené obavy obrovského množstva ľudí neboli vypočuté. V súčasnosti už máme k dispozícii veľa analýz a argumentov, ktoré potvrdzujú, že táto dohoda len prehĺbi problémy, s ktorými zápasia nielen EÚ a Kanada. Preto treba dohodu CETA zastaviť a s ňou aj akékoľvek ďalšie pokusy o presadzovanie obchodnej politiky, ktorá škodí ľuďom a životnému prostrediu.

Celý text výzvy v anglickom jazyku so signatármi a odkazmi na zdroje tvrdení vo vyhlásení je zverejnený na adrese:
http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

Český preklad textu vyhlásenia si môžete prečítať nižšie.

 

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Brusel 22. september – Široká skupina občianskych a spotrebiteľských organizácií ako aj odborových zväzov vyzýva ministrov a ministerky EÚ, aby odmietli podpísať Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu(CETA) s Kanadou [1]. Ministri a ministerky zodpovední za obchod sa dnes a zajtra zídu v Bratislave, aby prediskutovali schválenie dohody CETA.

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Je možné, že sa to skončilo? Ak áno, je to víťazstvo kampane, ktorá ešte pred časom vyzerala beznádejne, čeliac hradbe politickej, korporátnej a byrokratickej moci. Zdá sa, že TTIP – dohoda o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve, je mŕtva. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel vyhlásil, že „rokovania s USA fakticky zlyhali." Francúzsky premiér Manuel Valls oznámil, že rozhovory boli „jednoznačne zastavené". Podobne sa vyjadrili aj belgické a rakúske ministerstvá. Moc ľudí zvíťazila. Nateraz.

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

23. septembra 2016 sa v Bratislave stretnú ministri obchodu, aby sa pokúsili nájsť spoločnú pozíciu pred podpisom dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (The Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Táto chvíľa je nesmierne dôležitá, pretože ak sa zhodnú, CETA môže byť podpísaná a odoslaná do Európskeho parlamentu. Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Bulharsko a Valónsky parlament v Belgicku však vyjadrujú svoje znepokojenie a námietky proti prijatiu dohody CETA. Preto je veľmi dôležité, aby aj organízácie občianskej spoločnosti, združenia a odborové organizácie v nadchádzajúcom období prejavili svoj odmietavý postoj k dohode CETA. Spoločne tak pomôžu vytvárať tlak na ministrov obchodu, aby neodsúhlasili obchodnú dohodu, z ktorej budú mať prospech len korporácie, a ktorá poškodí záujmy občanov a pracujúcich.

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Iniciativa Alternativa Zdola se v r. 2013 zapojila do projektu „Inclusive local economies through cooperatives development" podpořeného Visegrádským fondem. Projekt vede slovenské sdružení Utopia, zapojili se i maďarští a polští partneři. Hlavními cíli projektu bylo zmapovat postavení družstev v jednotlivých zemích a inspirovat se příklady dobré praxe jak v oblasti legislativní, tak v prezentaci ve sdělovacích prostředcích. Vyvrcholením projektu bude ve všech čtyřech zemích vytvoření „družstevního inkubátoru", který má sloužit jako informační a poradenské centrum pro zájemce o družstevnictví. Inspirací pro projekt se stala zpráva Evropského parlamentu z roku 2013, která hodnotila pozitivní příspěvek a odolnost družstev vůči krizi a nabádala členské státy k podpoře a posílení tohoto sektoru, včetně vytvoření potřební právní a finanční infrastruktury. Souvislost s lokální udržitelností i sociálními aspekty se odrazila v zaměření projektu, proto také název „Inkluzivní místní ekonomiky prostřednictvím rozvoje družstev."

 

 

First Previous Next Last

FB FB