Deň bez áut / Deň pre námestie

Pozvánka

Autor/ka: Námestie pre ľudí

V sobotu 22. septembra 2012 vyvrcholí Európsky týždeň mobility. Pripravili sme pre vás aktivity, ktoré umožnia zažiť Kamenné námestie inak a naplánovať ho ako príjemný a bezbariérový priestor pre peších a cyklistov.

Ateliér / Naplánujme si námestie tak, ako ho chceme...

Emočná mapa / Vaše pocity, zážitky a spomienky na jednej mape / Archimera / 10.00 - 17.00

Urban walk / Plánovacia prechádzka okolo námestia s pohľadom do minulosti, prítomnosti i budúcnosti / Tomáš Hanáček / 10.30; 12.30

Urobme si námestie / Priestorový model pre malých i veľkých / Vnútroblok / CD

Komentované prehliadky / Exkurzie do srdca mesta od Bellušových domov až po komplex Kyjev - Prior / M_P_BA, DOCOMOMO / 11.00, 13.00, 15.00

 

Herňa / Zažime Kamené námestie inak

Dotkni sa architektúry / pohybový workshop priblíži architektúru netradičným spôsobom / Bratislava hrá na city, Archimera

Debničkový workshop / Dá sa spraviť z prepraviek bunker pre deti? / Radarch / 10.00 - 17.00

Lavička / Workshop, na ktorom vznikne prvá lavička na námestí / Igor Polakovič / 10.00 - 17.00

Maľovanie na tvár / Pestrý facepainting / Hana Machovičová / 10.30 - 13.00

Zahrajte si na gitare / Spievanie a hranie / Únia materských centier / 10.00 - 17.00

Maľované kamene / Od kamienka po balvan / Zuzka Šimková / 10.00 - 17.00

Hula hop / Dielňa pre tých, čo si chcú vyskúšať tanec s obručou / Hulahoop.sk

Dobrodružstvá dona Kýchota z ranča / divadlo s koníkom / Equiteatro / 15.00

Ping pong / S vlastnou alebo požičanou raketou / Katka Šimončičová / 10.00 - 17.00

Piškvorky, bludisko a škôlka / Maxipiškovorky a hry na asfalte / Archimera / 10.00 - 17.00

Kameňovanie / hod symbolickým kameňom - vytvorenie farebnej vízie Bratislavy / Hlupane na Bráne / 10.00 - 17.00

Bicykle od A po Z / Opravy bicyklov, diskusie o jazde v meste i o cyklotrasách / Cyklokoalícia, Cyklokuchyňa / 10.00 - 17.00

Bicyklové preteky / Hlavná výhra - bicykel! / Ministerstvo dopravy / 10.00 - 17.00

Dokážete to, čo my? / Skúste prejsť námestie nevidiačky alebo na vozíku / Únia nevidiacich a slabozrakých, Zväz telesne postihnutej mládeže / 10.00 - 17.00

Bezpečne na ceste / Ukážka elektrobicykla a iné / ŠEVT / 10.00 - 17.00

Cyklojazda / spoločná jazda cyklistov a onlinistov na záver Európskeho týždňa mobility / Cyklokoalícia / 18.00 - 20.00

Hudba a film z bicykla / Hudobná produkcia a premietanie filmov pomocou energie vyrábanej bicyklami / Oikos, Bikelab / 20.00 - 22.00

 

Pracovňa / Zhovárajme sa, diskutujme...

DOCOMOMO infopoint / O modernom dedičstve Bratislavy viac! / DOCOMOMO Slovakia / 10.00 - 17.00

Klimatické zmeny a mesto / Fotovýstava, diskusie, súťaže / Greenpeace, Regionálne environmentálne centrum / 10.00 - 17.00

Ako si navrhnúť izbu či dom? / Instatné rady architektov / Radarch / 10.00 - 17.00

Zeleň v meste / Chceme v parkoch stromy alebo garáže? / Bratislava otvorene / 10.00 - 17.00

Doprava v Bratislave / Viac ciest pre autá, alebo viac miesta pre ľudí? / Lepšia doprava / 10.00 - 17.00

 

Kuchyňa

Raňajky pod stromom / Prvé verejné raňajky v Bratislave / Do zjedenia / 10.00

Limonáda a koláčik pre každého, kto sa zapojí do plánovania.

Väčšina aktivít prebieha od rána do večera, od raňajok pod paulovniou až po cyklojazdu a večerné premietanie. Exkurzie, urban walk a vystúpenia budú mať čas uvedený na webe. Aktivity trvajúce od rána (10.00) až do 17.00 majú označenie CD (celý deň).

Facebook

Priemerne (0 Hlasy)

Novinky Novinky

utopia.sk

Tie, na ktoré sme čakali

Čo dnes znamená byť verejne činnou rómskou ženou, komunitnou líderkou a organizátorkou? Ako sa dajú prekonať bariéry predsudkov a sociálneho vylúčenia, ktoré systematicky vytvára spoločnosť, v ktorej spoločne žijeme? Ako sa dá každodennou prácou prispieť k tomu, aby zmizlo podhubie plodiace etnický, sociálny či rodový útlak?

 

utopia.sk

Zabudnutá generácia: o ľudských právach bez strachu

V štvrtej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o ľudských právach, ich význame a dôvodoch, prečo sú často ľuďom odopierané.

 

utopia.sk

S Novembrom ´89 na večné časy a nikdy inak? Prísľuby, realita a budúcnosť

V tretej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o odkaze Novembra '89, prísľuboch, ktoré priniesol, výsledkoch politickej a ekonomickej transformácie a možnostiach ďalšieho spoločenského vývoja.

 

utopia.sk

Späť do budúcnosti. Perspektívy družstevníctva v strednej Európe

V druhej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o problémoch a úspechoch družstevníctva v strednej Európe a jeho budúcnosti.

 

utopia.sk

Načo nám je práca? Diskusia o súčasnosti a budúcnosti práce

V prvej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme sa bližšie pozreli na to, čo dnes považujeme za prácu a ako by mohla vyzerať jej budúcnosť.

 

Zastavme dohodu CETA

Zastavme dohodu CETA

Viac ako 450 organizácií z Európskej únie a Kanady podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú dohodu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili. Opodstatnené obavy obrovského množstva ľudí neboli vypočuté. V súčasnosti už máme k dispozícii veľa analýz a argumentov, ktoré potvrdzujú, že táto dohoda len prehĺbi problémy, s ktorými zápasia nielen EÚ a Kanada. Preto treba dohodu CETA zastaviť a s ňou aj akékoľvek ďalšie pokusy o presadzovanie obchodnej politiky, ktorá škodí ľuďom a životnému prostrediu.

Celý text výzvy v anglickom jazyku so signatármi a odkazmi na zdroje tvrdení vo vyhlásení je zverejnený na adrese:
http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

Český preklad textu vyhlásenia si môžete prečítať nižšie.

 

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Brusel 22. september – Široká skupina občianskych a spotrebiteľských organizácií ako aj odborových zväzov vyzýva ministrov a ministerky EÚ, aby odmietli podpísať Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu(CETA) s Kanadou [1]. Ministri a ministerky zodpovední za obchod sa dnes a zajtra zídu v Bratislave, aby prediskutovali schválenie dohody CETA.

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Je možné, že sa to skončilo? Ak áno, je to víťazstvo kampane, ktorá ešte pred časom vyzerala beznádejne, čeliac hradbe politickej, korporátnej a byrokratickej moci. Zdá sa, že TTIP – dohoda o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve, je mŕtva. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel vyhlásil, že „rokovania s USA fakticky zlyhali." Francúzsky premiér Manuel Valls oznámil, že rozhovory boli „jednoznačne zastavené". Podobne sa vyjadrili aj belgické a rakúske ministerstvá. Moc ľudí zvíťazila. Nateraz.

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

23. septembra 2016 sa v Bratislave stretnú ministri obchodu, aby sa pokúsili nájsť spoločnú pozíciu pred podpisom dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (The Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Táto chvíľa je nesmierne dôležitá, pretože ak sa zhodnú, CETA môže byť podpísaná a odoslaná do Európskeho parlamentu. Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Bulharsko a Valónsky parlament v Belgicku však vyjadrujú svoje znepokojenie a námietky proti prijatiu dohody CETA. Preto je veľmi dôležité, aby aj organízácie občianskej spoločnosti, združenia a odborové organizácie v nadchádzajúcom období prejavili svoj odmietavý postoj k dohode CETA. Spoločne tak pomôžu vytvárať tlak na ministrov obchodu, aby neodsúhlasili obchodnú dohodu, z ktorej budú mať prospech len korporácie, a ktorá poškodí záujmy občanov a pracujúcich.

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Iniciativa Alternativa Zdola se v r. 2013 zapojila do projektu „Inclusive local economies through cooperatives development" podpořeného Visegrádským fondem. Projekt vede slovenské sdružení Utopia, zapojili se i maďarští a polští partneři. Hlavními cíli projektu bylo zmapovat postavení družstev v jednotlivých zemích a inspirovat se příklady dobré praxe jak v oblasti legislativní, tak v prezentaci ve sdělovacích prostředcích. Vyvrcholením projektu bude ve všech čtyřech zemích vytvoření „družstevního inkubátoru", který má sloužit jako informační a poradenské centrum pro zájemce o družstevnictví. Inspirací pro projekt se stala zpráva Evropského parlamentu z roku 2013, která hodnotila pozitivní příspěvek a odolnost družstev vůči krizi a nabádala členské státy k podpoře a posílení tohoto sektoru, včetně vytvoření potřební právní a finanční infrastruktury. Souvislost s lokální udržitelností i sociálními aspekty se odrazila v zaměření projektu, proto také název „Inkluzivní místní ekonomiky prostřednictvím rozvoje družstev."

 

 

First Previous Next Last

FB FB