Ak nás nenecháte snívať, nedovolíme vám spať!

V Španielsku sa napriek zákazom množia zhromaždenia za ľudskú dôstojnosť

Autor/ka: Rebelión/Madriddiario

Počet miest v Španielsku a na španielskych ostrovoch, v ktorých sa začínajú zhromažďovať, alebo sa už v čoraz vyššej miere zhromažďujú ľudia demonštrujúci za ľudskú a občiansku dôstojnosť, výrazne narastá. A to aj napriek tomu, že v mnohých z nich sa nad protestmi vznáša tieň zákazov vydaných štátnymi úradmi.

Madridské úrady zakázali zhromaždenie ohlásené na stredu 18. mája členmi hnutia Acampada de Sol (Táborisko Námestia Sol), nakoľko by vraj mohlo „poškodiť slobodu občanov s volebným právom". Účastníci sa však napriek tomu rozhodli v protestoch pokračovať a zišli sa na madridskom námestí Puerta del Sol, kde požadovali „skutočnú demokraciu" a kde zvolali ďalšiu demonštráciu na sobotu 21. mája.

Desiatky príslušníkov policajných jednotiek vykonávali v podvečerných hodinách kontroly pri všetkých vstupných bodoch k Puerta del Sol a bránili úradné budovy, napríklad sídlo Madridskej autonómnej vlády či neďalekej Poslaneckej snemovne.

V tých chvíľach sa už na námestí zhromaždili stovky občanov a občianok. Námestie sa celkom zaplnilo asi o pol ôsmej večer a o hodinu neskôr boli celkom plné aj priľahlé ulice.

Linky 3, 50 a 51 mestskej hromadnej dopravy museli byť odklonené. Navzdory letákom, ktoré sa objavili na stenách metra a oznamovali, že zhromaždenie je úradne zakázané, sa Madridčania aj naďalej zhromažďovali v uliciach a ukázali, že tzv. Hnutie 15. mája (Movimiento del 15-M) bude pokračovať.

„Ak nás nenecháte snívať, nedovolíme vám spať", hlásalo jedno heslo protestov. Popevkami a heslami namierenými proti politickým stranám a v prospech „skutočnej demokracie" dávali demonštranti najavo svoj postoj k systému, ktorý ich zo dňa na deň menej zastupuje. „Nie sme proti systému, systém je proti nám", hlásal iný transparent. Námestie Puerta del Sol (Brána slnka) dav premenoval na Plaza Solución (Námestie riešenia), a mladí i menej mladí účastníci a účastníčky sa spojili v tichom výkriku trvajúcom minútu, ktorý následne prepukol v spontánny hlasitý potlesk.

Hnutie napriek všetkým ťažkostiam zaznamenalo výrazný pokrok a k protestom sa pridáva aj čoraz viac ľudí v strednom a vyššom veku. V pondelok a v utorok sa pri madridskom Puerta del Sol zišla predovšetkým mládež organizovaná sociálnymi sieťami, ale v stredu sa námestie napĺňalo aj ľuďmi v strednom veku.

Približne o pol desiatej večer sa dav pohol ďalej, pričom nevyvolal žiaden konflikt. Niektorí účastníci sa rozhodli ostať na námestí a zotrvať tam aspoň do 22. mája. Hnev neutícha a nezdá sa ani, že by do nedele zamĺkol. Nahnevaných ľudí, ktorí majú plné zuby súčasných pomerov, je už priveľa. Organizujú sa, diskutujú o plánoch na najbližšie dni a protesty.

Barcelona

V druhú noc protestov si na barcelonskom námestí Plaza Cataluña rozložili stany stovky ľudí. Táborenie nadviazalo na demonštrácie z minulej nedele nasmerované proti stanoviskám politikov a bankárov v súvislosti s ekonomickou krízou. Mladí demonštranti sa rozhodli vytrvať v „nedefinovaných" spôsoboch protestov proti hospodárskej a sociálnej nespravodlivosti. Asi päťsto ľudí strávilo na námestí noc v dekách, spacích vakoch a kartónových prístreškoch a až do skorého rána diskutovali o príčinách, ktoré ich priviedli k potrebe zhromaždiť sa. Všetci sa zaviazali na vlastnú zodpovednosť námestie upratať a udržiavať v poriadku, aby tak zabránili násilnému vyprataniu.

Sevilla

Námestie Plaza de la Encarnación (Námestie vtelenia) okupuje asi dvesto protestujúcich. V stredu 18. mája sa v reakcii na predchádzajúce ľudové mobilizácie zišlo v Seville asi tisíc ľudí. Na zhromaždení sa dohodli aj na trvalej okupácii námestia. (Viac informácií TU a TU.)

Ďalšie mestá s vysokou koncentráciou protestujúcich sú napr. Bilbao, Valencia, Granada, Santiago de Compostela, A Coruña, Vigo či Pontevedra. Na podporu španielskych demonštrujúcich sa stretli ľudia aj pred španielskymi zastupiteľstvami v Lisabone, Budapešti, Berlíne, Aténach či v Montpellier.

Medzinárodné médiá prirovnávajú stredajšie španielske protesty napríklad k povstaniu v Egypte (BBC), prípadne hovoria o „španielskej jari" (Il corriere de la Sera). Zdôrazňujú, že ide najmä o reakcie na nezamestnanosť mladých ľudí, ktorá v Španielsku presahuje 44 percent.

Preložila a upravila Silvia Ruppeldtová. Krátené.

Fotogaléria

Zdroj: Rebelión http://www.rebelion.org/noticia.php?id=128714&titular=aumentan-las-acampadas-por-la-dignidad-pese-a-la-prohibici%F3n-en-algunos-lugares-
Priemerne (1 Hlas)

Novinky Novinky

utopia.sk

Tie, na ktoré sme čakali

Čo dnes znamená byť verejne činnou rómskou ženou, komunitnou líderkou a organizátorkou? Ako sa dajú prekonať bariéry predsudkov a sociálneho vylúčenia, ktoré systematicky vytvára spoločnosť, v ktorej spoločne žijeme? Ako sa dá každodennou prácou prispieť k tomu, aby zmizlo podhubie plodiace etnický, sociálny či rodový útlak?

 

utopia.sk

Zabudnutá generácia: o ľudských právach bez strachu

V štvrtej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o ľudských právach, ich význame a dôvodoch, prečo sú často ľuďom odopierané.

 

utopia.sk

S Novembrom ´89 na večné časy a nikdy inak? Prísľuby, realita a budúcnosť

V tretej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o odkaze Novembra '89, prísľuboch, ktoré priniesol, výsledkoch politickej a ekonomickej transformácie a možnostiach ďalšieho spoločenského vývoja.

 

utopia.sk

Späť do budúcnosti. Perspektívy družstevníctva v strednej Európe

V druhej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o problémoch a úspechoch družstevníctva v strednej Európe a jeho budúcnosti.

 

utopia.sk

Načo nám je práca? Diskusia o súčasnosti a budúcnosti práce

V prvej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme sa bližšie pozreli na to, čo dnes považujeme za prácu a ako by mohla vyzerať jej budúcnosť.

 

Zastavme dohodu CETA

Zastavme dohodu CETA

Viac ako 450 organizácií z Európskej únie a Kanady podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú dohodu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili. Opodstatnené obavy obrovského množstva ľudí neboli vypočuté. V súčasnosti už máme k dispozícii veľa analýz a argumentov, ktoré potvrdzujú, že táto dohoda len prehĺbi problémy, s ktorými zápasia nielen EÚ a Kanada. Preto treba dohodu CETA zastaviť a s ňou aj akékoľvek ďalšie pokusy o presadzovanie obchodnej politiky, ktorá škodí ľuďom a životnému prostrediu.

Celý text výzvy v anglickom jazyku so signatármi a odkazmi na zdroje tvrdení vo vyhlásení je zverejnený na adrese:
http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

Český preklad textu vyhlásenia si môžete prečítať nižšie.

 

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Brusel 22. september – Široká skupina občianskych a spotrebiteľských organizácií ako aj odborových zväzov vyzýva ministrov a ministerky EÚ, aby odmietli podpísať Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu(CETA) s Kanadou [1]. Ministri a ministerky zodpovední za obchod sa dnes a zajtra zídu v Bratislave, aby prediskutovali schválenie dohody CETA.

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Je možné, že sa to skončilo? Ak áno, je to víťazstvo kampane, ktorá ešte pred časom vyzerala beznádejne, čeliac hradbe politickej, korporátnej a byrokratickej moci. Zdá sa, že TTIP – dohoda o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve, je mŕtva. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel vyhlásil, že „rokovania s USA fakticky zlyhali." Francúzsky premiér Manuel Valls oznámil, že rozhovory boli „jednoznačne zastavené". Podobne sa vyjadrili aj belgické a rakúske ministerstvá. Moc ľudí zvíťazila. Nateraz.

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

23. septembra 2016 sa v Bratislave stretnú ministri obchodu, aby sa pokúsili nájsť spoločnú pozíciu pred podpisom dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (The Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Táto chvíľa je nesmierne dôležitá, pretože ak sa zhodnú, CETA môže byť podpísaná a odoslaná do Európskeho parlamentu. Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Bulharsko a Valónsky parlament v Belgicku však vyjadrujú svoje znepokojenie a námietky proti prijatiu dohody CETA. Preto je veľmi dôležité, aby aj organízácie občianskej spoločnosti, združenia a odborové organizácie v nadchádzajúcom období prejavili svoj odmietavý postoj k dohode CETA. Spoločne tak pomôžu vytvárať tlak na ministrov obchodu, aby neodsúhlasili obchodnú dohodu, z ktorej budú mať prospech len korporácie, a ktorá poškodí záujmy občanov a pracujúcich.

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Iniciativa Alternativa Zdola se v r. 2013 zapojila do projektu „Inclusive local economies through cooperatives development" podpořeného Visegrádským fondem. Projekt vede slovenské sdružení Utopia, zapojili se i maďarští a polští partneři. Hlavními cíli projektu bylo zmapovat postavení družstev v jednotlivých zemích a inspirovat se příklady dobré praxe jak v oblasti legislativní, tak v prezentaci ve sdělovacích prostředcích. Vyvrcholením projektu bude ve všech čtyřech zemích vytvoření „družstevního inkubátoru", který má sloužit jako informační a poradenské centrum pro zájemce o družstevnictví. Inspirací pro projekt se stala zpráva Evropského parlamentu z roku 2013, která hodnotila pozitivní příspěvek a odolnost družstev vůči krizi a nabádala členské státy k podpoře a posílení tohoto sektoru, včetně vytvoření potřební právní a finanční infrastruktury. Souvislost s lokální udržitelností i sociálními aspekty se odrazila v zaměření projektu, proto také název „Inkluzivní místní ekonomiky prostřednictvím rozvoje družstev."

 

 

First Previous Next Last

FB FB