Zapojte sa do rozhodovania o vašom meste!

Pozývame vás na verejné fóra participatívneho rozpočtu v Bratislave

Autor/ka: Participatívny rozpočet v Bratislave

Participatívny rozpočet v Bratislave poskytuje priestor občanom a občiankam, aby sa priamo zapojili do diskusie o tom, ako by sa mali využiť prostriedky z mestského rozpočtu. Práve preto jeho organizátori neustále pripravujú verejné zhromaždenia, na ktorých okrem diskusie o verejnom priestore mesta a službách poskytovaných mestom, môžu občania a občianky odovzdať svoje pripomienky, návrhy na mestské projekty a nápady týkajúce sa práve verejného priestoru a služieb mesta. Všetky informácie o participatívnom rozpočte nájdete na stránke pr.bratislava.sk.

Termíny verejných fór:

11. júna 2013 Verejné fórum OpenData je určené všetkým záujemcom o transparentnú a otvorenú samosprávu, ktorá sa realizuje prostredníctvom elektronizácie a sprehľadňovania dát vo forme datasetov na základe požiadaviek a potrieb občanov mesta Bratislava.

13. júna 2013 Verejné fórum Seniori je určené pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o to, čo mesto robí pre seniorov a seniorky. Seniori v rámci participatívneho rozpočtu zriadili Komunitné centrum generácií, ktoré slúži na rozvíjanie komunitných a občianskych aktivít, ako aj na rozvíjanie záujmových  aktivít a medzigeneračnú výmenu.

18. júna 2013 Verejné fórum Zelené mesto je určené všetkým, ktorí chcú prispieť k tomu, aby naše mesto bolo čo najzdravšie, najzelenšie a malo dostatok oddychových zón. Z prostriedkov participatívneho rozpočtu sa doteraz podarilo zabezpečiť obnovenie stromoradia na Račianskej ulici, pomôcť pri zakladaní komunitných záhrad, napríklad pri budovaní prvej komunitnej záhrady v Bratislave - Krasňanský zelovoc, podporiť zriaďovanie komunitných kompostovísk, či umožniť vzdelávanie v oblasti správneho a bezkonfliktného spolužitia so psami – miláčikmi mnohých Bratislavčanov.

20. júna 2013 Verejné fórum Mládež je určené pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o služby mesta poskytované jeho mladým obyvateľom a obyvateľkám. V rámci participatívneho rozpočtu sa z chátrajúceho kina Zora podarilo vybudovať kultúrne a komunitné centrum a otvoriť kvalifikovanú verejnú diskusiu o oživení územia pod mostom Lafranconi.

Spoločný program verejných fór:

14:00 Otvorenie informačného stánku na Primaciálnom námestí (možnosť získať informácie o participatívnom rozpočte, ako aj pridať nápad alebo pripomienky v ankete Burza nápadov).

17:00 Verejná diskusia v Primaciálnom paláci (miestnosť č. 19), ktorá bude ukončená verejným zvažovaním o prioritách pre danú tému.
 
Všetky podnety zozbierané od občanov a občianok budú spracované a odovzdané jednotlivým komisiám mestského zastupiteľstva. Návrhy na mestské projekty sa rozpracujú a zaradia do záverečného hodnotenia, kde budú môcť získať prostriedky z mestského rozpočtu. Svoje nápady môžete odovzdávať aj elektronicky, prostredníctvom ankety Burza nápadov, ktorú nájdete na oficiálnej stránke participatívneho rozpočtu v Bratislave pr.bratislava.sk.

Každý Bratislavčan a každá Bratislavčanka sa ročne podieľa sumou priemerne 480€ z vybraných daní na mestskom rozpočte. Zapojte sa do demokratických diskusií o tom, ako majú byť tieto zdroje využité!

Tešíme sa na vašu účasť.

Priemerne (1 Hlas)

Novinky Novinky

utopia.sk

Tie, na ktoré sme čakali

Čo dnes znamená byť verejne činnou rómskou ženou, komunitnou líderkou a organizátorkou? Ako sa dajú prekonať bariéry predsudkov a sociálneho vylúčenia, ktoré systematicky vytvára spoločnosť, v ktorej spoločne žijeme? Ako sa dá každodennou prácou prispieť k tomu, aby zmizlo podhubie plodiace etnický, sociálny či rodový útlak?

 

utopia.sk

Zabudnutá generácia: o ľudských právach bez strachu

V štvrtej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o ľudských právach, ich význame a dôvodoch, prečo sú často ľuďom odopierané.

 

utopia.sk

S Novembrom ´89 na večné časy a nikdy inak? Prísľuby, realita a budúcnosť

V tretej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o odkaze Novembra '89, prísľuboch, ktoré priniesol, výsledkoch politickej a ekonomickej transformácie a možnostiach ďalšieho spoločenského vývoja.

 

utopia.sk

Späť do budúcnosti. Perspektívy družstevníctva v strednej Európe

V druhej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o problémoch a úspechoch družstevníctva v strednej Európe a jeho budúcnosti.

 

utopia.sk

Načo nám je práca? Diskusia o súčasnosti a budúcnosti práce

V prvej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme sa bližšie pozreli na to, čo dnes považujeme za prácu a ako by mohla vyzerať jej budúcnosť.

 

Zastavme dohodu CETA

Zastavme dohodu CETA

Viac ako 450 organizácií z Európskej únie a Kanady podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú dohodu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili. Opodstatnené obavy obrovského množstva ľudí neboli vypočuté. V súčasnosti už máme k dispozícii veľa analýz a argumentov, ktoré potvrdzujú, že táto dohoda len prehĺbi problémy, s ktorými zápasia nielen EÚ a Kanada. Preto treba dohodu CETA zastaviť a s ňou aj akékoľvek ďalšie pokusy o presadzovanie obchodnej politiky, ktorá škodí ľuďom a životnému prostrediu.

Celý text výzvy v anglickom jazyku so signatármi a odkazmi na zdroje tvrdení vo vyhlásení je zverejnený na adrese:
http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

Český preklad textu vyhlásenia si môžete prečítať nižšie.

 

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Brusel 22. september – Široká skupina občianskych a spotrebiteľských organizácií ako aj odborových zväzov vyzýva ministrov a ministerky EÚ, aby odmietli podpísať Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu(CETA) s Kanadou [1]. Ministri a ministerky zodpovední za obchod sa dnes a zajtra zídu v Bratislave, aby prediskutovali schválenie dohody CETA.

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Je možné, že sa to skončilo? Ak áno, je to víťazstvo kampane, ktorá ešte pred časom vyzerala beznádejne, čeliac hradbe politickej, korporátnej a byrokratickej moci. Zdá sa, že TTIP – dohoda o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve, je mŕtva. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel vyhlásil, že „rokovania s USA fakticky zlyhali." Francúzsky premiér Manuel Valls oznámil, že rozhovory boli „jednoznačne zastavené". Podobne sa vyjadrili aj belgické a rakúske ministerstvá. Moc ľudí zvíťazila. Nateraz.

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

23. septembra 2016 sa v Bratislave stretnú ministri obchodu, aby sa pokúsili nájsť spoločnú pozíciu pred podpisom dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (The Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Táto chvíľa je nesmierne dôležitá, pretože ak sa zhodnú, CETA môže byť podpísaná a odoslaná do Európskeho parlamentu. Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Bulharsko a Valónsky parlament v Belgicku však vyjadrujú svoje znepokojenie a námietky proti prijatiu dohody CETA. Preto je veľmi dôležité, aby aj organízácie občianskej spoločnosti, združenia a odborové organizácie v nadchádzajúcom období prejavili svoj odmietavý postoj k dohode CETA. Spoločne tak pomôžu vytvárať tlak na ministrov obchodu, aby neodsúhlasili obchodnú dohodu, z ktorej budú mať prospech len korporácie, a ktorá poškodí záujmy občanov a pracujúcich.

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Iniciativa Alternativa Zdola se v r. 2013 zapojila do projektu „Inclusive local economies through cooperatives development" podpořeného Visegrádským fondem. Projekt vede slovenské sdružení Utopia, zapojili se i maďarští a polští partneři. Hlavními cíli projektu bylo zmapovat postavení družstev v jednotlivých zemích a inspirovat se příklady dobré praxe jak v oblasti legislativní, tak v prezentaci ve sdělovacích prostředcích. Vyvrcholením projektu bude ve všech čtyřech zemích vytvoření „družstevního inkubátoru", který má sloužit jako informační a poradenské centrum pro zájemce o družstevnictví. Inspirací pro projekt se stala zpráva Evropského parlamentu z roku 2013, která hodnotila pozitivní příspěvek a odolnost družstev vůči krizi a nabádala členské státy k podpoře a posílení tohoto sektoru, včetně vytvoření potřební právní a finanční infrastruktury. Souvislost s lokální udržitelností i sociálními aspekty se odrazila v zaměření projektu, proto také název „Inkluzivní místní ekonomiky prostřednictvím rozvoje družstev."

 

 

First Previous Next Last

FB FB