Permakultúra v praxi - bylinná špirála

Autor/ka: Albín Bella

Základné materiály: tehly, resp. skaly (akékoľvek); drevo (konáre), slama, seno, hlina, resp. kompost, voda... Všetky materiály sú voľne dostupné v prírode. Ako podklad môžeme (ale nemusíme) použiť kartón (bez farebnej potlače, môže byť čiernobiely). Pomáha pri rozkladaní pôvodnej trávnatej plochy.

Vytvorenie špirály: Bylinná špirála môže mať rozmery od 1,6 m do 2,2 m podľa odporúčaní z knihy Permakultúrny dizajn sídiel (Bill Mollison v spolupráci s Reny Mia Slay) no podľa môjho názoru sa tvorivosti medze nekladú. Dôležité je uvedomiť si, koľko stavebného materiálu máme a aj to, že je potrebné vhodné obhospodarovanie (špirála by nemala byť príliš veľká). Podľa veľkosti špirály si vyberieme vhodné slnečné miesto, ktoré vykosíme a porýľujeme alebo prekryjeme kartónom.

Na kartón si nakreslíme alebo do zeme rýľom naznačíme smer a pôdorys špirály. Potom z tehiel postavíme jej základnú konštrukciu. Špirálu je najvhodnejšie orientovať výstupom smerom na juh.

Nasleduje vypĺňanie vnútra špirály. Prvou vrstvou je drevo (konáre).

Najlepšie sú tenké halúzky, aby sa rýchlo a dobre rozložili a vytvorili tak dobrý základ pre bylinky. Samozrejme nesmieme zabudnúť všetko dobre poliať, aby sme proces ešte urýchlili, ako keď v prírode dobre poprší.


Nasleduje druhá vrstva: slama, resp. suché seno.

Celú špirálu vyplníme senom (asi tak 5-10 cm vrstva) a nakoniec ju opäť dobre zalejeme vodou.


Tretiu vrstvu tvorí hlina, resp. kompost.

Rovnako ako pri vrstve sena, aj pri hline a komposte nanesieme rovnomernú vrstvu po celej špirále (asi tak 5-10 cm, podľa veľkosti špirály). Nasledujúce vrstvenie opakujeme, až kým nie je špirála plná.

Výsledok by mal vyzerať približne takto:

Špirála je pripravená na vysádzanie rôznorodých byliniek, samozrejme podľa „klimatických" podmienok.

 
Vysádzanie bylinnej špirály: „Tvar stúpajúcej špirály typu morskej lastúry je veľmi účinnou metódou, ako nahustiť do minimálneho priestoru maximálnu produkciu. Byliny sú vysadené do špirály podľa svojich potrieb, takže rastliny obľubujúce slnko sú na slnečnej strane a tie, ktoré majú radi tieň, sú na tienistej. Jedným ťahom sme nahustili priestor, vytvorili rôzne mikroklímy, zvýšili okraje a tým výnosy a zároveň sme obohatili monotónnosť plochej krajiny." (Úryvok z knihy Permakultúrny dizajn sídiel)


Pri vysádzaní bylinnej špirály je lepšie používať sadenice, či už vypestované doma alebo kúpené ako semiačka. Semiačka nie sú zlé, len im dlhšie trvá, kým uzrú svetlo sveta.

 
Bylinky na priame slnko: Vo vrchnej časti špirály sadíme bylinky, ktoré obľubujú slnko a dobre znášajú aj sucho. Sú to väčšinou vápnomilné skalničky. Patria medzi ne napr. tieto: materina dúška, saturejka horská alebo letná, pamajorán obyčajný, yzop alebo levanduľa.

 
Nenáročné bylinky: Sem patria rastliny, ktoré nepotrebujú až toľko slnka a znesú aj viac vlahy. Je to najväčšia skupina, do ktorej patria také bylinky ako kôpor, borák, saturejka (tiež), rozmarín, šalvia, palina dračia, fenikel, cesnak, koriander, rasca, pažítka, majoránka. Do tejto časti špirály sadíme aj rastliny, ktoré sú „tieňomilné", čo znamená, že trochu tieňa, ktorý na nich vrhá stena špirály, im vôbec neublíži. Mám na myslí hlavne lesné jahody, petržlen, žerucha, mäta, štiav kyslý, aksamitník alebo aj aksamietnica (odpudzuje škodcov svojim zápachom a do korienkov „chytá" mladé háďatá) a trebuľka.


Bylinky pre vlhké miesta a jazierko: Do najnižšej časti špirály sadíme bylinky, ktoré znesú aj tieň a veľa vlhka až vody. Ide predovšetkým o valeriánu, medovku, žerušnicu, kapucínku, potočnicu a rôzne druhy mäty.

Doplnkové bylinky: Bylinnú špirálu môžeme doplniť aj z vonkajšej strany, najmä rastlinami, ktoré sú silno vzrastné ako napr. archangelika, palina božie drievko – abrodská, kostihoj lekársky (dobre kyprí zem) alebo aj ligurček.


Je tiež dôležité uvedomiť si, že niektoré bylinky sú trvácne, iné jednoročné. Medzi letničky patria napríklad majoránka, kôpor, azalka, saturejka, borák, trebuľka, petržlen, rezeda, atď. Medzi trvalky zase napr. pamajorán, mäta, ligurček, pažítka, materina dúška, medovka, fenikel a yzop. Je vhodné ich vzájomne kombinovať, aby sa vhodne dopĺňali.


Popis bylinnej špirály:


1. Materina dúška, rozmarín, pamajorán obyčajný
2. levanduľa, yzop
3. majoránka, šalvia lekárska
4. pažítka, petržlen, borák
5. saturejka, trebuľka, lesné jahody
6. bazalka, koriander, fenikel
7. medovka, aksamitník
8. mäta, valeriána
9. kapucínka, žerušnica
10. potočnica (jazierko)

Takže s chuťou a odvahou do práce...

Priemerne (2 Hlasy)

Komentáre

Novinky Novinky

utopia.sk

Tie, na ktoré sme čakali

Čo dnes znamená byť verejne činnou rómskou ženou, komunitnou líderkou a organizátorkou? Ako sa dajú prekonať bariéry predsudkov a sociálneho vylúčenia, ktoré systematicky vytvára spoločnosť, v ktorej spoločne žijeme? Ako sa dá každodennou prácou prispieť k tomu, aby zmizlo podhubie plodiace etnický, sociálny či rodový útlak?

 

utopia.sk

Zabudnutá generácia: o ľudských právach bez strachu

V štvrtej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o ľudských právach, ich význame a dôvodoch, prečo sú často ľuďom odopierané.

 

utopia.sk

S Novembrom ´89 na večné časy a nikdy inak? Prísľuby, realita a budúcnosť

V tretej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o odkaze Novembra '89, prísľuboch, ktoré priniesol, výsledkoch politickej a ekonomickej transformácie a možnostiach ďalšieho spoločenského vývoja.

 

utopia.sk

Späť do budúcnosti. Perspektívy družstevníctva v strednej Európe

V druhej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o problémoch a úspechoch družstevníctva v strednej Európe a jeho budúcnosti.

 

utopia.sk

Načo nám je práca? Diskusia o súčasnosti a budúcnosti práce

V prvej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme sa bližšie pozreli na to, čo dnes považujeme za prácu a ako by mohla vyzerať jej budúcnosť.

 

Zastavme dohodu CETA

Zastavme dohodu CETA

Viac ako 450 organizácií z Európskej únie a Kanady podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú dohodu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili. Opodstatnené obavy obrovského množstva ľudí neboli vypočuté. V súčasnosti už máme k dispozícii veľa analýz a argumentov, ktoré potvrdzujú, že táto dohoda len prehĺbi problémy, s ktorými zápasia nielen EÚ a Kanada. Preto treba dohodu CETA zastaviť a s ňou aj akékoľvek ďalšie pokusy o presadzovanie obchodnej politiky, ktorá škodí ľuďom a životnému prostrediu.

Celý text výzvy v anglickom jazyku so signatármi a odkazmi na zdroje tvrdení vo vyhlásení je zverejnený na adrese:
http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

Český preklad textu vyhlásenia si môžete prečítať nižšie.

 

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Brusel 22. september – Široká skupina občianskych a spotrebiteľských organizácií ako aj odborových zväzov vyzýva ministrov a ministerky EÚ, aby odmietli podpísať Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu(CETA) s Kanadou [1]. Ministri a ministerky zodpovední za obchod sa dnes a zajtra zídu v Bratislave, aby prediskutovali schválenie dohody CETA.

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Je možné, že sa to skončilo? Ak áno, je to víťazstvo kampane, ktorá ešte pred časom vyzerala beznádejne, čeliac hradbe politickej, korporátnej a byrokratickej moci. Zdá sa, že TTIP – dohoda o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve, je mŕtva. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel vyhlásil, že „rokovania s USA fakticky zlyhali." Francúzsky premiér Manuel Valls oznámil, že rozhovory boli „jednoznačne zastavené". Podobne sa vyjadrili aj belgické a rakúske ministerstvá. Moc ľudí zvíťazila. Nateraz.

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

23. septembra 2016 sa v Bratislave stretnú ministri obchodu, aby sa pokúsili nájsť spoločnú pozíciu pred podpisom dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (The Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Táto chvíľa je nesmierne dôležitá, pretože ak sa zhodnú, CETA môže byť podpísaná a odoslaná do Európskeho parlamentu. Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Bulharsko a Valónsky parlament v Belgicku však vyjadrujú svoje znepokojenie a námietky proti prijatiu dohody CETA. Preto je veľmi dôležité, aby aj organízácie občianskej spoločnosti, združenia a odborové organizácie v nadchádzajúcom období prejavili svoj odmietavý postoj k dohode CETA. Spoločne tak pomôžu vytvárať tlak na ministrov obchodu, aby neodsúhlasili obchodnú dohodu, z ktorej budú mať prospech len korporácie, a ktorá poškodí záujmy občanov a pracujúcich.

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Iniciativa Alternativa Zdola se v r. 2013 zapojila do projektu „Inclusive local economies through cooperatives development" podpořeného Visegrádským fondem. Projekt vede slovenské sdružení Utopia, zapojili se i maďarští a polští partneři. Hlavními cíli projektu bylo zmapovat postavení družstev v jednotlivých zemích a inspirovat se příklady dobré praxe jak v oblasti legislativní, tak v prezentaci ve sdělovacích prostředcích. Vyvrcholením projektu bude ve všech čtyřech zemích vytvoření „družstevního inkubátoru", který má sloužit jako informační a poradenské centrum pro zájemce o družstevnictví. Inspirací pro projekt se stala zpráva Evropského parlamentu z roku 2013, která hodnotila pozitivní příspěvek a odolnost družstev vůči krizi a nabádala členské státy k podpoře a posílení tohoto sektoru, včetně vytvoření potřební právní a finanční infrastruktury. Souvislost s lokální udržitelností i sociálními aspekty se odrazila v zaměření projektu, proto také název „Inkluzivní místní ekonomiky prostřednictvím rozvoje družstev."

 

 

First Previous Next Last

FB FB