Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Autor/ka: Martin Mihál

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Program
Predstavenie projektov

Z predstavených projektov len v 2 tímoch chýbali členovia technického zabezpečenia (programátori) a to v projekte "Spojka" a „Čierna listina". Rozhodol som sa pre projekt „Čierna listina", nakoľko autorka projektu nemala žiadnu predstavu o potrebách a možnostiach pri tvorení webových aplikácii, na rozdiel od projektu „Spojka", kde autorka prišla s hotovým návrhom portálu, vrátane dizajnového konceptu a teda hľadala len programátora, ktorý (poslušne) nakódi, čo treba. To že som sa rozhodol správne potvrdil fakt, že do tímu sa pridal aj Andrej z ESETu s myšlienkou vyhľadávania a porovnávania výsledkov v rôznych zdrojoch, týkajúcich sa danej problematiky. A tak boli zadefinované úlohy (nie len) počas Hack Campu:

  • Vytvorenie web stránky - (CMS Joomla!),

  • Vytvorenie a implementovanie vyhľadávacieho nástroja v zadefinovaných zdrojoch (dokumentoch) na základe kľúčových slov - (SOLR),

  • Vytvorenie a implementovanie nástroja na porovnávanie percentuálnej zhody obsahu v uploadnutých dokumentov, voči zadefinovaným zdrojom (dokumentom) (SOLR).

 

 

Web rozhranie – CMS Joomla! (PHP):

To bola moja úloha. „Kúsal som si do ruky" nad rozhodnutím sa pre použité CMS, nakoľko som už osobne zavrhol technológiu CMS/PHP, ale pre rýchle vytvorenie existujúceho web rozhrania s funkčným UI (čistý pracovný čas 16h) som volil cestu menšieho zla (predchádzajúce skúsenosti) s víziou do budúcna v prípade úspešnosti projektu, jeho prepracovanie na iné technológie (django-cms, Liferay, …)

UI search komponenty:

Komplexné vyhľadávacie nástroje (Joomla <-> SOLR) zlyhali buď z dôvodu nekompatibility verzií PHP (web server <-> komponenta), alebo z dôvodu nešpecifikovaného zlyhania inštalácie komponenty. Z týchto dôvodov som použil „holé" PHP / SOLR funkcie, ktoré čiastočne plnili požadované funkcie.

Search platform:

Apache SOLR (čo dodať...)

Web container a content repository:

Amazon Web Services (AWS): http://aws.amazon.com/

Počas víkendu sa nám podarilo dosiahnuť nasledovný progres:

  • Projekt pred: NIČ

  • Projekt po: http://ciernalistina.restartcamp.sk/ (vyhľadávací virtuálny server je vypnutý z dôvodu 75hod. bezplatného hostovania na amazone, ktoré si šanujeme pre prezentáciu na Gala večeri )

 

11.11.2012 – Záverečná prezentácia projektov

Pravdepodobne najlepšie reálne výsledky dosiahli členovia tímu „parkujem ako debil" ( vytvorili funkčné mob. app. (android, iOS, Win) pre web: parkujemakodebil.blogspot.sk ), ale bol to zohraný tím kodérov, ktorý má za sebou už jeden úspešný projekt http://www.trashout.me/. BTW: Autor pracuje v utajení (neprišiel, alebo ak áno, tak inkognito) z dôvodu osobných útokov na svoju osobu kvôli projektu. :( Projekt predstavili a realizovali ľudia z www.trashout.me.

Druhým neoficiálne najlepším týmom (žiadne oficiálne hodnotenia úspešnosti neprebehli) sme boli bezpochyby my, nakoľko sme sa stretli úplne neznámi ľudia a bez projektového konceptu, no projektový progres bol zreteľný a hmatateľný.

 

Záver:

Dojmy a atmosféru z celého podujatia výstižne napísala hlavná organizátorka akcie, Milica, tak si ju tu dovolím na záver odcitovať:

„Este raz VELKA VDAKA za obrovske nasadenie a mnozstvo pozitivnej energie, ktore ste pocas vikendu venovali projektom a celemu podujatiu.Bolo nam velkou ctou spoznat VAS osobne."

 

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Viac tu: http://www.ludialudom.sk/vyzvy/698

Priemerne (0 Hlasy)

Novinky Novinky

Zastavme dohodu CETA

Zastavme dohodu CETA

Viac ako 450 organizácií z Európskej únie a Kanady podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú dohodu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili. Opodstatnené obavy obrovského množstva ľudí neboli vypočuté. V súčasnosti už máme k dispozícii veľa analýz a argumentov, ktoré potvrdzujú, že táto dohoda len prehĺbi problémy, s ktorými zápasia nielen EÚ a Kanada. Preto treba dohodu CETA zastaviť a s ňou aj akékoľvek ďalšie pokusy o presadzovanie obchodnej politiky, ktorá škodí ľuďom a životnému prostrediu.

Celý text výzvy v anglickom jazyku so signatármi a odkazmi na zdroje tvrdení vo vyhlásení je zverejnený na adrese:
http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

Český preklad textu vyhlásenia si môžete prečítať nižšie.

 

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Brusel 22. september – Široká skupina občianskych a spotrebiteľských organizácií ako aj odborových zväzov vyzýva ministrov a ministerky EÚ, aby odmietli podpísať Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu(CETA) s Kanadou [1]. Ministri a ministerky zodpovední za obchod sa dnes a zajtra zídu v Bratislave, aby prediskutovali schválenie dohody CETA.

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Je možné, že sa to skončilo? Ak áno, je to víťazstvo kampane, ktorá ešte pred časom vyzerala beznádejne, čeliac hradbe politickej, korporátnej a byrokratickej moci. Zdá sa, že TTIP – dohoda o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve, je mŕtva. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel vyhlásil, že „rokovania s USA fakticky zlyhali." Francúzsky premiér Manuel Valls oznámil, že rozhovory boli „jednoznačne zastavené". Podobne sa vyjadrili aj belgické a rakúske ministerstvá. Moc ľudí zvíťazila. Nateraz.

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

23. septembra 2016 sa v Bratislave stretnú ministri obchodu, aby sa pokúsili nájsť spoločnú pozíciu pred podpisom dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (The Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Táto chvíľa je nesmierne dôležitá, pretože ak sa zhodnú, CETA môže byť podpísaná a odoslaná do Európskeho parlamentu. Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Bulharsko a Valónsky parlament v Belgicku však vyjadrujú svoje znepokojenie a námietky proti prijatiu dohody CETA. Preto je veľmi dôležité, aby aj organízácie občianskej spoločnosti, združenia a odborové organizácie v nadchádzajúcom období prejavili svoj odmietavý postoj k dohode CETA. Spoločne tak pomôžu vytvárať tlak na ministrov obchodu, aby neodsúhlasili obchodnú dohodu, z ktorej budú mať prospech len korporácie, a ktorá poškodí záujmy občanov a pracujúcich.

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Iniciativa Alternativa Zdola se v r. 2013 zapojila do projektu „Inclusive local economies through cooperatives development" podpořeného Visegrádským fondem. Projekt vede slovenské sdružení Utopia, zapojili se i maďarští a polští partneři. Hlavními cíli projektu bylo zmapovat postavení družstev v jednotlivých zemích a inspirovat se příklady dobré praxe jak v oblasti legislativní, tak v prezentaci ve sdělovacích prostředcích. Vyvrcholením projektu bude ve všech čtyřech zemích vytvoření „družstevního inkubátoru", který má sloužit jako informační a poradenské centrum pro zájemce o družstevnictví. Inspirací pro projekt se stala zpráva Evropského parlamentu z roku 2013, která hodnotila pozitivní příspěvek a odolnost družstev vůči krizi a nabádala členské státy k podpoře a posílení tohoto sektoru, včetně vytvoření potřební právní a finanční infrastruktury. Souvislost s lokální udržitelností i sociálními aspekty se odrazila v zaměření projektu, proto také název „Inkluzivní místní ekonomiky prostřednictvím rozvoje družstev."

 

 

Vize kooperativní budoucnosti: z Bratislavy nejen pro střední Evropu

Vize kooperativní budoucnosti: z Bratislavy nejen pro střední Evropu

Na mezinárodní konferenci o družstevnictví pro 21. století v Bratislavě byl analyzován současný stav družstevnictví v zemích visegradské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko). Účastníci z celého světa a z různých sektorů se shodli, že družstva mohou, dokážou a v zájmu celé společnosti mají budovat „lepší svět".
V Bratislave sa bude diskutovať o budúcnosti družstevníctva a sociálnej ekonomiky

V Bratislave sa bude diskutovať o budúcnosti družstevníctva a sociálnej ekonomiky

Od 4. do 6. decembra sa v Bratislave v Ústave vzdelávania a služieb uskutoční medzinárodná interdisciplinárna konferencia o európskom družstevníctve a sociálnej a solidárnej ekonomike Vízia kooperatívnej budúcnosti: Kooperativizmus pre 21. storočie v Európe a za jej hranicami. Cieľom konferencie je prediskutovať postavenie a úlohu družstiev a sociálnych podnikov v sociálnom a ekonomickom rozvoji v krajinách Vyšehradskej štvorky – na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Poľsku a v širšom európskom kontexte (juhovýchodnej a západnej Európy). Na konferencii sa stretnú pohľady vychádzajúce z historickej a teoretickej reflexie aj z praxe. Konferencia je súčasťou projektu Kooperatívna ekonomika ako cesta k miestnemu inkluzívnemu sociálnemu a hospodárskemu rozvoju", ktorý podporil Medzinárodný vyšehradský fond.

5. července si připomínáme Mezinárodní den družstev vyhlášený OSN

5. července si připomínáme Mezinárodní den družstev vyhlášený OSN

Mezinárodní družstevní den se slaví každoročně první sobotu v červenci. Cílem dne je zvýšit povědomí veřejnosti o družstvech, prezentovat úspěchy a hodnoty mezinárodní solidarity, ekonomickou efektivitu družstev, principy rovnosti a družstevní demokracie, jakož i myšlenku světového míru.
Družstevníctvo na Slovensku: komplikovaná tradícia

Družstevníctvo na Slovensku: komplikovaná tradícia

Družstevníctvo už 170 rokov tvorí neoddeliteľnú súčasť slovenskej histórie. Počas tohto obdobia prešlo mnohými premenami a čelilo vážnym prekážkam. Napriek tomu, že Slováci patrili medzi priekopníkov družstevníctva v Európe, vo všeobecnom povedomí prevláda jeho zdeformovaný obraz z čias „reálneho socializmu". Tento obraz však nezodpovedá skutočnému duchu a filozofii družstevníctva.
E-mailová „demokracia

E-mailová „demokracia"

Práve v Deň ľudských práv Európsky parlament neprijal tzv. správu Estrela, čím odmietol zaujať pozitívne stanovisko k posilneniu práv žien, a všeobecne práv všetkých ľudí, rozhodovať o svojich reprodukčných voľbách, vrátane práva na prístup k antikoncepcii či kvalifikovaným informáciám.
First Previous Next Last

FB FB