Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Autor/ka: Martin Mihál

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Program
Predstavenie projektov

Z predstavených projektov len v 2 tímoch chýbali členovia technického zabezpečenia (programátori) a to v projekte "Spojka" a „Čierna listina". Rozhodol som sa pre projekt „Čierna listina", nakoľko autorka projektu nemala žiadnu predstavu o potrebách a možnostiach pri tvorení webových aplikácii, na rozdiel od projektu „Spojka", kde autorka prišla s hotovým návrhom portálu, vrátane dizajnového konceptu a teda hľadala len programátora, ktorý (poslušne) nakódi, čo treba. To že som sa rozhodol správne potvrdil fakt, že do tímu sa pridal aj Andrej z ESETu s myšlienkou vyhľadávania a porovnávania výsledkov v rôznych zdrojoch, týkajúcich sa danej problematiky. A tak boli zadefinované úlohy (nie len) počas Hack Campu:

  • Vytvorenie web stránky - (CMS Joomla!),

  • Vytvorenie a implementovanie vyhľadávacieho nástroja v zadefinovaných zdrojoch (dokumentoch) na základe kľúčových slov - (SOLR),

  • Vytvorenie a implementovanie nástroja na porovnávanie percentuálnej zhody obsahu v uploadnutých dokumentov, voči zadefinovaným zdrojom (dokumentom) (SOLR).

 

 

Web rozhranie – CMS Joomla! (PHP):

To bola moja úloha. „Kúsal som si do ruky" nad rozhodnutím sa pre použité CMS, nakoľko som už osobne zavrhol technológiu CMS/PHP, ale pre rýchle vytvorenie existujúceho web rozhrania s funkčným UI (čistý pracovný čas 16h) som volil cestu menšieho zla (predchádzajúce skúsenosti) s víziou do budúcna v prípade úspešnosti projektu, jeho prepracovanie na iné technológie (django-cms, Liferay, …)

UI search komponenty:

Komplexné vyhľadávacie nástroje (Joomla <-> SOLR) zlyhali buď z dôvodu nekompatibility verzií PHP (web server <-> komponenta), alebo z dôvodu nešpecifikovaného zlyhania inštalácie komponenty. Z týchto dôvodov som použil „holé" PHP / SOLR funkcie, ktoré čiastočne plnili požadované funkcie.

Search platform:

Apache SOLR (čo dodať...)

Web container a content repository:

Amazon Web Services (AWS): http://aws.amazon.com/

Počas víkendu sa nám podarilo dosiahnuť nasledovný progres:

  • Projekt pred: NIČ

  • Projekt po: http://ciernalistina.restartcamp.sk/ (vyhľadávací virtuálny server je vypnutý z dôvodu 75hod. bezplatného hostovania na amazone, ktoré si šanujeme pre prezentáciu na Gala večeri )

 

11.11.2012 – Záverečná prezentácia projektov

Pravdepodobne najlepšie reálne výsledky dosiahli členovia tímu „parkujem ako debil" ( vytvorili funkčné mob. app. (android, iOS, Win) pre web: parkujemakodebil.blogspot.sk ), ale bol to zohraný tím kodérov, ktorý má za sebou už jeden úspešný projekt http://www.trashout.me/. BTW: Autor pracuje v utajení (neprišiel, alebo ak áno, tak inkognito) z dôvodu osobných útokov na svoju osobu kvôli projektu. :( Projekt predstavili a realizovali ľudia z www.trashout.me.

Druhým neoficiálne najlepším týmom (žiadne oficiálne hodnotenia úspešnosti neprebehli) sme boli bezpochyby my, nakoľko sme sa stretli úplne neznámi ľudia a bez projektového konceptu, no projektový progres bol zreteľný a hmatateľný.

 

Záver:

Dojmy a atmosféru z celého podujatia výstižne napísala hlavná organizátorka akcie, Milica, tak si ju tu dovolím na záver odcitovať:

„Este raz VELKA VDAKA za obrovske nasadenie a mnozstvo pozitivnej energie, ktore ste pocas vikendu venovali projektom a celemu podujatiu.Bolo nam velkou ctou spoznat VAS osobne."

 

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Viac tu: http://www.ludialudom.sk/vyzvy/698

Priemerne (0 Hlasy)

Novinky Novinky

utopia.sk

Tie, na ktoré sme čakali

Čo dnes znamená byť verejne činnou rómskou ženou, komunitnou líderkou a organizátorkou? Ako sa dajú prekonať bariéry predsudkov a sociálneho vylúčenia, ktoré systematicky vytvára spoločnosť, v ktorej spoločne žijeme? Ako sa dá každodennou prácou prispieť k tomu, aby zmizlo podhubie plodiace etnický, sociálny či rodový útlak?

 

utopia.sk

Zabudnutá generácia: o ľudských právach bez strachu

V štvrtej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o ľudských právach, ich význame a dôvodoch, prečo sú často ľuďom odopierané.

 

utopia.sk

S Novembrom ´89 na večné časy a nikdy inak? Prísľuby, realita a budúcnosť

V tretej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o odkaze Novembra '89, prísľuboch, ktoré priniesol, výsledkoch politickej a ekonomickej transformácie a možnostiach ďalšieho spoločenského vývoja.

 

utopia.sk

Späť do budúcnosti. Perspektívy družstevníctva v strednej Európe

V druhej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o problémoch a úspechoch družstevníctva v strednej Európe a jeho budúcnosti.

 

utopia.sk

Načo nám je práca? Diskusia o súčasnosti a budúcnosti práce

V prvej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme sa bližšie pozreli na to, čo dnes považujeme za prácu a ako by mohla vyzerať jej budúcnosť.

 

Zastavme dohodu CETA

Zastavme dohodu CETA

Viac ako 450 organizácií z Európskej únie a Kanady podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú dohodu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili. Opodstatnené obavy obrovského množstva ľudí neboli vypočuté. V súčasnosti už máme k dispozícii veľa analýz a argumentov, ktoré potvrdzujú, že táto dohoda len prehĺbi problémy, s ktorými zápasia nielen EÚ a Kanada. Preto treba dohodu CETA zastaviť a s ňou aj akékoľvek ďalšie pokusy o presadzovanie obchodnej politiky, ktorá škodí ľuďom a životnému prostrediu.

Celý text výzvy v anglickom jazyku so signatármi a odkazmi na zdroje tvrdení vo vyhlásení je zverejnený na adrese:
http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

Český preklad textu vyhlásenia si môžete prečítať nižšie.

 

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Koalícia občianskej spoločnosti vyzýva vlády Európskych krajín, aby odmietli dohodu CETA

Brusel 22. september – Široká skupina občianskych a spotrebiteľských organizácií ako aj odborových zväzov vyzýva ministrov a ministerky EÚ, aby odmietli podpísať Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu(CETA) s Kanadou [1]. Ministri a ministerky zodpovední za obchod sa dnes a zajtra zídu v Bratislave, aby prediskutovali schválenie dohody CETA.

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Vyhodíš ich dvermi, vracajú sa oknom

Je možné, že sa to skončilo? Ak áno, je to víťazstvo kampane, ktorá ešte pred časom vyzerala beznádejne, čeliac hradbe politickej, korporátnej a byrokratickej moci. Zdá sa, že TTIP – dohoda o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve, je mŕtva. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel vyhlásil, že „rokovania s USA fakticky zlyhali." Francúzsky premiér Manuel Valls oznámil, že rozhovory boli „jednoznačne zastavené". Podobne sa vyjadrili aj belgické a rakúske ministerstvá. Moc ľudí zvíťazila. Nateraz.

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

23. septembra 2016 sa v Bratislave stretnú ministri obchodu, aby sa pokúsili nájsť spoločnú pozíciu pred podpisom dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (The Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Táto chvíľa je nesmierne dôležitá, pretože ak sa zhodnú, CETA môže byť podpísaná a odoslaná do Európskeho parlamentu. Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Bulharsko a Valónsky parlament v Belgicku však vyjadrujú svoje znepokojenie a námietky proti prijatiu dohody CETA. Preto je veľmi dôležité, aby aj organízácie občianskej spoločnosti, združenia a odborové organizácie v nadchádzajúcom období prejavili svoj odmietavý postoj k dohode CETA. Spoločne tak pomôžu vytvárať tlak na ministrov obchodu, aby neodsúhlasili obchodnú dohodu, z ktorej budú mať prospech len korporácie, a ktorá poškodí záujmy občanov a pracujúcich.

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Iniciativa Alternativa Zdola se v r. 2013 zapojila do projektu „Inclusive local economies through cooperatives development" podpořeného Visegrádským fondem. Projekt vede slovenské sdružení Utopia, zapojili se i maďarští a polští partneři. Hlavními cíli projektu bylo zmapovat postavení družstev v jednotlivých zemích a inspirovat se příklady dobré praxe jak v oblasti legislativní, tak v prezentaci ve sdělovacích prostředcích. Vyvrcholením projektu bude ve všech čtyřech zemích vytvoření „družstevního inkubátoru", který má sloužit jako informační a poradenské centrum pro zájemce o družstevnictví. Inspirací pro projekt se stala zpráva Evropského parlamentu z roku 2013, která hodnotila pozitivní příspěvek a odolnost družstev vůči krizi a nabádala členské státy k podpoře a posílení tohoto sektoru, včetně vytvoření potřební právní a finanční infrastruktury. Souvislost s lokální udržitelností i sociálními aspekty se odrazila v zaměření projektu, proto také název „Inkluzivní místní ekonomiky prostřednictvím rozvoje družstev."

 

 

First Previous Next Last

FB FB