Novinky Novinky

Pochod šľapiek

Pochod šľapiek

V São Paule sa uskutočnil pochod proti obviňovaniu žien zo zodpovednosti za sexuálnu agresiu.

Vyjdete na ulicu v krátkej sukni a začnú vás chytať za zadok. Poviete to kamarátovi či kamarátke, a oni vám povedia: „No dobre, ale pochop, že v takých šatách..." Alebo nie? Nikdy sa vám to nestalo? Predpokladáme, že skôr áno. A práve preto si myslíme, že zúčastniť sa Pochodu šľapiek bol dobrý nápad. Jeho zmysel: Skoncovať s tou obohratou pesničkou, že znásilnené ženy (áno, ide o veľmi závažný jav) si „za to môžu samé". A samozrejme aj s podobnými každodennými skúsenosťami. Všade na svete, i bez minisukne.

Tajomná sila na ružinovskom zastupiteľstve

Tajomná sila na ružinovskom zastupiteľstve

Klub ochrany technických pamiatok (KOTP) informuje verejnosť, že na zasadnutí zastupiteľstva mestskej časti Ružinov, konanom v utorok 15.5.2012, úradovala tajomná sila, ktorá presvedčila tunajších poslancov zmeniť názor o 180 stupňov a nepodporiť tak zachovanie unikátnej technickej pamiatky Bratislavy, Cvernovej továrne na Svätoplukovej, Páričkovej a Košickej ulici.

utopia.sk

Workshop a verejná diskusia: Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania

Dňa 17. mája 2012 sa v rámci Transeuropa festivalu organizovaného participatívnymi komunitami participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave a OZ Utopia v spolupráci so združením European Alternatives v Justiho sieni Primaciálneho paláca uskutočnilo podujatie Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania.

Cieľom tohto podujatia bolo predstaviť súčasnú prácu jednotlivých participatívnych komunít, zapojiť do ich aktivít širšiu verejnosť a zároveň komunikovať ich skúsenosti s občanmi z viacerých slovenských a trinástich európskych miest zapojených do Transeuropa festivalu a predovšetkým vytvoriť spoločný dokument, ktorý by informoval o tom, čo oslovení obyvatelia nášho mesta pokladajú za dôležité a tiež o tom, aké sú ďalšie ciele a plány participatívnych komunít.

Grécko Európe ukazuje, že sa dá odolať a že ľudia majú aj alternatívy

Grécko Európe ukazuje, že sa dá odolať a že ľudia majú aj alternatívy

Dimitris Pantoulas (Loannina, 1979) je mladý perspektívny predstaviteľ akademických kruhov a gréckej ľavice. Po štúdiách v Anglicku (Derby, East Anglia a Bath) sa do svojej vlasti Grécka vrátil v kritickom momente: aby žil to, čo nazýva „hĺbkovou sociálnou transformáciou". Hovorí uvoľnene, sebaisto a plynulou španielčinou (ktorú sa naučil v Seville a v Latinskej Amerike)...

Boj Peru o vodu

Boj Peru o vodu

Hospodársku expanziu Peru za uplynulých 13 rokov možno pripísať predovšetkým zdrojom ťažby. Vďaka vysokým cenám vzácnych kovov príjmy z exportu prudko vzrástli a tempo rastu vytlačili do historických výšok. V nasledujúcej dekáde plánuje krajina investovať 50 miliárd dolárov do nových banských nálezísk, keďže doteraz bolo objavených len 10 až 12 percent potenciálnych nálezísk. Prílev investícií vo výške niekoľko miliárd dolárov výrazne zvýšil vplyv nadnárodných banských spoločností na budúcnosť krajiny. Odmeny za ťažbu však nie sú trvalé, keďže väčšina baní pretrvá len okolo 20 rokov.

Verejné vzdelávanie - Inštitucionalizovaná solidarita a verejné šťastie: úvahy o participatívnych praktikách v Brazílii

Verejné vzdelávanie - Inštitucionalizovaná solidarita a verejné šťastie: úvahy o participatívnych praktikách v Brazílii

V utorok 15. mája 2012 sa od 17:00 do 19:00 v Justiho sieni na prízemí Primaciálneho paláca uskutoční ďalšia zo série prednášok verejného vzdelávania v rámci projektu participatívneho rozpočtu pre Bratislavu. Prednášať bude hosť z Brazílie Filipe Campello.

Kto zaplatí za čie prispôsobovanie?

Kto zaplatí za čie prispôsobovanie?

Svet prechádza ekologickým a ekonomickým kolapsom. Nemilosrdne porušujeme ekologické hranice, ktoré stanovila ľudská dôstojnosť a vzájomná rovnosť. Imperatívom je prispôsobiť sa. Prispôsobovanie sa bohatých a mocných na jednej strane je ale podstatne odlišné od toho, čím by sa mali riadiť ľudia na celom svete. Bohatí chcú, aby za proces prispôsobovania sa zaplatili chudobní a pracujúci. Ľudia naopak chcú, aby platili bohatí vyššími daňami, vrátane Tobinovej dane z finančných transakcií. Volajú po regulácii, ktorá by zastavila drancovanie prírodného bohatstva a verejných statkov.

Kam po demonštráciách?

Kam po demonštráciách?

Bratislava ako aj celé Slovensko zažili nevídaný začiatok roka, keď do ulíc vyšli tisícky ľudí vyjadriť svoju nespokojnosť.  Mestá zvyčajne spiace zimným spánkom sa zrazu prebudili a kričali, že korupcia v tomto štáte sa im nepáči a že majú po krk skorumpovaných politikov. Verejné veci sa na chvíľu stali súčasťou ulice a našich rozhovorov.

Argentína: Založili školu bez sexuálnej diskriminácie

Argentína: Založili školu bez sexuálnej diskriminácie

S 35 prihlásenými začalo v marci fungovať v argentínskom hlavnom meste prvé centrum stredoškolskej výučby, a to najmä pre transvestitov a transvestitky a ďalšie sexuálne menšiny, ktoré sú v klasickej škole diskriminované.

Žena, ktorá sa vzoprela spoločnosti Monsanto

Žena, ktorá sa vzoprela spoločnosti Monsanto

Keď trojročná dcéra Sofie Gaticovej zomrela na zlyhanie obličiek, matka nehľadala spojenie s environmentálnymi problémami. Premýšľať o takomto spojení začala až vtedy, keď začal mať zdravotné problémy aj jej sused. Na neďalekej farme totiž využívali poľnohospodárske chemikálie.

FB FB