Novinky Novinky

Fischerov dom na Beblavého nerešpektuje územný plán zóny

Fischerov dom na Beblavého nerešpektuje územný plán zóny

Občianski aktivisti a aktivistky združení v iniciatíve Bratislava otvorene (BAO) a Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (MV SZOPK) podali na okresnú prokuratúru podnet na preskúmanie zákonnosti vydaného územného rozhodnutia z 15. 10. 2009 a následného stavebného povolenia z 27. 7. 2010 pre stavbu domu na Beblavého ulici.
 

Vojenské hrozby, opozícia a solidarita v Iráne

Vojenské hrozby, opozícia a solidarita v Iráne

Uplynulé mesiace sa Iránci a Iránky každodenne zobúdzajú so správami o ďalších vojenských hrozbách a nových sankciách. Každý, s kým sa v Iráne dáte do reči, vám povie, ako neutíchajúce mediálne analýzy toho, či a kedy sa začne bombardovanie, vplýva na národnú psychiku, ako sa morálka dostala na samotné dno a ako súčasná situácia pripomína hrozné dni iránsko-irackej vojny.

utopia.sk

A znovu šťastný Prvý máj!

Nech je práca na chlieb poéziou a poézia zmyslom života.

utopia.sk

Priebeh verejného zvažovania a výsledok pilotného projektu participatívneho rozpočtu

V stredu 7. decembra 2011 sa zavŕšil pilotný projekt participatívneho rozpočtu pre Bratislavu realizovaný v spolupráci občianskeho združenia Utopia a mestskej samosprávy. Pilotný projekt sa oficiálne začal v júli minulého roka tlačovou konferenciou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika a zástupcov OZ Utopia. Aktívne zapojilo približne 200 občanov a občianok, ktorí sformovali základy piatich tematických participatívnych komunít. Tie tvoria základnú stavebnú jednotku v procese rozhodovania o rozdelení prostriedkov z rozpočtu samotnými občanmi a občiankami. V prvej fáze prebiehali v jednotlivých komunitách diskusie o kľúčových problémoch mesta a každý účastník mohol podávať návrhy, ktoré by ich pomohli odstrániť či zmierniť. V participatívnom dialógu prebiehajúcom na pravidelných stretnutiach niekoľko mesiacov potom občania a občianky dospeli k dohode o prioritách komunít a na ich základe spracovali niekoľko projektov. Nakoniec každá komunita vybrala dva projekty a dvoch delegátov, ktorí projekty prezentovali a obhajovali vo verejnom zvažovaní na zhromaždení s delegátmi z ostatných komunít.

V Európe sa rozrastá obchod so ženami a dievčatami

V Európe sa rozrastá obchod so ženami a dievčatami

Vo štvrtok 26. apríla uviedol Európsky portál elektronickej justície Eurojust, že v Európe prekvitá obchod s ľuďmi. Počet prípadov, ktoré sa dostali pred súd, je ale oveľa menší ako počet ohlásených obetí. Čerstvo zvolená prezidentka Eurojustu, Michèle Coninsx, sa vyjadrila: „Niekde sa stala chyba. Málo vinníkov sa dostane pred súd. Je však isté, že ide o prekvitajúci biznis."

Argentína: Vyvlastnenie ropnej spoločnosti a oprávnené diskusie

Argentína: Vyvlastnenie ropnej spoločnosti a oprávnené diskusie

V pondelok 16. apríla 2012 ohlásila argentínska prezidentka Cristina Fernández de Kirchner vyvlastnenie majoritného balíka ropnej spoločnosti YPF (Yacimientos Petrolíferos Fiscales, Fiškálne ropné polia) v rukách Repsolu.

Medzinárodnou klimatickou hviezdou v roku 2012 je Čierny Balog

Medzinárodnou klimatickou hviezdou v roku 2012 je Čierny Balog

Zástupcom obce Čierny Balog dnes slávnostne odovzdajú prestížnu cenu Climate Star (Klimatická hviezda roka). Cenu pre mestá, obce a regióny v Európe udeľuje rakúska Klimatická aliancia za pozoruhodné lokálne projekty a programy na ochranu klímy v oblasti energetiky, dopravy, verejného obstarávania a správy, vzdelávania a výchovy a ich rôzne kombinácie.

Na petržalskom brehu Dunaja pribudlo nové chránené územie

Na petržalskom brehu Dunaja pribudlo nové chránené územie

V zasadačke Výskumného ústavu vodného hospodárstva na nábreží Dunaja s výhľadom na lesy nového Chráneného areálu Pečniansky les sa dnes zišli zástupcovia Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava, Mestskej časti Peržalka, Štátnej ochrany prírody SR, rakúskeho Národného parku Donau-Auen, Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s. a Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ), aby spoločne oslávili výsledok dlhoročného úsilia bratislavských ochranárov o ochranu tohoto vzácneho územia.

Günter Hrozný

Günter Hrozný

Slávny nemecký spisovateľ, laureát Nobelovej ceny Günter Grass, nedávno uverejnil báseň s názvom Čo musí byť povedané, v ktorej ostro skritizoval politiku Izraela. Zväz po hebrejsky píšucich spisovateľov a izraelský PEN klub proti Grassovi ostro vystúpili. Menej sa však už v médiách spomínajú tie izraelské hlasy, ktoré Grassovu kritiku nepovažujú za prejav antisemitizmu, ale za legitímnu a opodstatnenú kritiku. Jedným z nich je aj spisovateľ, novinár a zakladateľ mierového hnutia Gush Shalom Uri Avnery. (pozn. red.)

Mexiko pred voľbami: nejednotné odborové organizácie

Mexiko pred voľbami: nejednotné odborové organizácie

Takí politicky roztrieštení, akí sú dnes, mexickí zamestnanci ešte neboli. Ich odborové združenia sa s nasadením mobilizujú pred prezidentskými, kongresovými a guvernérskymi voľbami, ktoré sa chystajú na 1. júla. Podporujú však najrôznejšie konkurenčné politické strany a kandidátov naprieč celým politickým spektrom. Úradujúci prezident Calderón na volebných lístkoch nebude figurovať, pretože mexická ústava neumožňuje znovuzvolenie na dve po sebe idúce šesťročné obdobia. Jeho strana je tak či tak v nepriazni voličov – po rokoch ekonomickej krízy, ktorá zanechala takmer polovicu krajiny v biede a zoznam obetí drogových vojen rozšírila o skoro 60-tisíc osôb. Za posledné desaťročia krajinu opustilo 13 miliónov Mexičanov, ktorí  sa usadili v USA v nádeji zohnať si zamestnanie s náležitým mzdovým ohodnotením (čo predstavuje viac ako 10% celkovej populácie).

FB FB