Novinky zdola Novinky zdola

Späť

OBČIANSKE PROJEKTY IDÚ DO FINÁLE

Autor/ka: Miroslav Švec

Občianske projekty, ktoré budú financované z participatívneho rozpočtu v roku 2019, idú do finále. 20.9. o 17:30 sa v rámci prípravy kooridnátori stretnú 3. krát. V októbri sa ešte uskutočnia verejné prezentácie a následne Novomešťania vo veľkom hlasovaní vyberú tie, ktoré považujú za najlepšie. Dnes predstavujeme niektoré občianske projekty slovami ich predkladateľov.

Čo všetko sa dá zlepšiť?" Na túto otázku odpovedali dobrovoľníci, koordinátori občianskych projektov všetkých vekových kategórií. Začiatkom septembra prezentovali na Kuchajde hlavné myšlienky a ciele svojich projektov vo vzájomnom fóre koordinátorov.

Postupne tieto nápady dostávajú papierovú podobu, aby mohli postúpiť do záverečného verejného zvažovania, ktoré je jednou z troch zložiek verejného rozhodovania. Ďalšimi dvoma sú intenetové a fyzické hlasovanie obyvateľov mestskej časti.

Novomešťania budú môcť hlasovať osobne v papierovej forme alebo na internete spolu s ostatnými Bratislavčanmi. Hlasovanie prebehne v októbri. Novomešťania majú totiž možnosť rozhodnúť o tom, na čo pôjde časť peňazí z ich daní. 

 

Za každým projektom sú ľudia - koordinátori predstavujú projekty

Dnes sme dali priestor občianskym koordinátorom, aby vlastnými slovami predstavili svoje projekty. Prečítajte si, ako si predstavujú realizáciu svojho projektu a čo z nich bude mať verejnosť. Určite vám to pomôže lepšie spoznať projekty, ich autorov a následne sa lepšie rozhodnúť vo veľkom hlasovaní o participatívnych projektoch.

René Lazový 

Ja som umelec. Už minulý rok som chcel financovať svoj umelecký projekt a tento rok dúfam, že sa mi to podarí. Môj projekt sa volá Nestavanie mája a odkazuje na zabúdanie tradícií, či už súčasnou generáciou, alebo prichádzajúcou mladou generáciou. Rád by som propagoval túto problematiku, umenie aj seba a odkomunikovať ľuďom problém zabúdania kultúrnych tradícií. Veľa ľudí má na Slovensku vzťah k tradíciám a práve mladí by mali mať tiež možnosť, aby si ho vytvárali. Nemusia hneď preberať štafetový kolík, ale stačí, ak si vyvinú svoj vlastný vzťah či už k stavaniu mája alebo k iným tradíciám.

 

 

 

Ivan Labath

Podali sme s kamarátom projekt Elektrokuchyňa. Chceme vytvoriť dielňu alebo priestor, kde by sa mohli stretávať šudia, ktorých zaujíma elektronika. Radi by sme zriadili priestor pre komunitu, kde by mohli fanúšikovia elektroniky tvoriť vlastné veci. A popri tom by sme chceli raz do týždňa aj pomáhať ľuďom, ktorí potrebujú opraviť banálne chyby na elektrospotrebičoch ako pokazený kábel z vysávača, či vypínač na lampe a podobné. Často sa plytvá, elektronické zariadenia sa vyhadzujú kvôli hlúpym poruchám. Hľadáme aj nadšencov, ktorí by sa do niečo podobného chceli zapojiť. Nevieme o tom, že existuje niečo podobné v Bratislave.

 

 

 

Anna Iváková 

Zastupujem projekt Staré fotky s príbehom alebo aj bez príbehu. Raz som sa hrabala v starých albumoch a napadlo mi, že by bolo možné niečo takéto zozbierať a ukázať ľuďom, ako sa voľakedy žilo, obliekalo, čo sa robilo, čo jedlo prípadne aj podľa akých receptov sa varilo. Tiež sú zaujímavé aj budovy, kaštiele, parky, ulice, rôzne miesta kde ľudia žili a kde robili, alebo aj ako trávili voľný čas. Chcem aby zbierka odovzdala posolstvo mladej generácií, ktorá to nezažila. Kto vie, môže popísať, koho a čo zachytáva fotka, prípadne popísať okolnosti, za akých vznikla, alebo nám o tom povedať a my to dáme na papier. A ten, kto nič o fotke nevie, môže sa takisto do tejto aktivity zapojiť, preto chceme zbierať aj fotky bez príbehu.

 

 

Milena Partelová 

Predkladám projekt Revitalizácia okolia bytového domu na Čsl. parašutistov 1, kde bývajú väčšinou starší ľudia alebo mladí, ktorí nemajú čas. Ja som sa prisťahovala do tejto lokality a nielen ja, ale aj iní obyvatelia, ktorí sa chcú pozrieť, čo nám tu v niektorom ročnom období pri dome kvitne, tak musíme ísť za kríčky, aby sme videli, čo práve kvitne. Tak mi napadlo, že by bolo dobré trošku to upraviť, aby sa človek mohol potešiť, keď ide okolo. Keď sa dáme dokopy, tak určite niečo urobíme.

 

 

Dalibor Jurášek 

Zastupujem projekt Revitalizácia Röslerovho lomu. Ja som mal minulý rok voľnejší, tak som chodil na výlety po maloplošných chránených územiach, rezerváciách a prírodných pamiatkach v okolí Bratislavy. Keď som prišiel do Röslerovho lomu, tak som videl, že je to zanedbané, boli tam odpadky, čo mi bolo ľúto, atak som sa rozhodol, že s tým niečo urobím. Už sme tam s kolegami zo Zelenej hliadky mali pár akcií, už sme to upratali, pokosili, kontaktoval som štátnu ochranu prírody a v tejto realizácii mi pomáhajú kamaráti, ktorí už majú skúsenosti s podobnými typmi projektov. Cieľom je to, aby do lomu viedla turistická trasa, aby bol zviditeľnený, aby ľudia o ňom vedeli a aby tam bola informačná tabuľa, ktorá poskytne základné informácie. Tu je najzaujímavejšie to, že je to bývalý kameňolom, je odhalená aj tá skala. Podľa toho si vieme predstaviť, čo je pod Karpatami, kým inde vidíme len povrch. Tu vidíme ten základ, ten kameň aj do hĺbky, čo je pod nami a je to blízko Bratislavy. Tiež chceme urobiť prieskum verejnej mienky o podpore rôznych ochranárskych opatrení, aby sme spoznali priority ľudí a vedeli argumentovať.

 

Barbora Jurinová

Zastupujem projekt Sobotné divadeľné predstavenia pre deti a rodičov v dramacentre Edudrama, ktoré by chceli stierať hranicu medzi hľadiskom a javiskom. Chceme vytvárať priestor, aby rodičia s deťmi trávili spoločný čas. Tie predstavenia by nemali byť pre pasívnych divákov, ktorí na konci zatlieskajú a odídu. My pracujeme spôsobom, ktorý aktívne vťahuje diváka do diania, kde divák naozaj hrá spolu s hercom na javisku. Je to v neformálnom divadelnom prostredí. Po hre nasleduje workshop, ktorý dopĺňa tému predstavenia, ktoré deti videli. Chceli by sme rozšíriť ponuku v Novom Meste, priviesť nové projekty, ktoré pracujú podľa interaktívnej metodiky. Myšlienku začali využívať už začiatkom 20. storočia v Amerike a našli sme štúdie, ktoré uvádzajú, že až 60% držiteľov Nobelových cien prešlo v detstve rolovými hrami. Umožňujú vyskúšať si veci na nečisto a uvažovať o situáciách z pohľadu iného človeka v jeho topánkach.

 

 

Darina Timková a Beata Kafková

Darina Timková: Kino Kramer. My pokračujeme v myšlienke vytvárať príležitosti na Kramároch pre obyvateľov, ktorí tam žijú, aby sa stretávali. Už sa viacerí poznáme a chceme sa posunúť ďalej. V lete by to bolo Kino Kramer vonku a v zime vo vnútri. Ľudia by si zvolili film, stretávali sa a komunita by bola stále širšia a širšia. Stále sa držíme myšlienky že robíme aktivity pre Kramárčanov na Kramároch. A o tom je aj druhý projekt Adventný víkend.

Beata Kafková: Adventný víkend. V minulosti sme už robili Vianočný trh a toto by malo byť podobné, aby sa ľudia stretli pred Vianocami. Teraz to chceme zamerať na stretnutie a zážitky, že ľudia budú počuť, cítiť, vnímať farby aj svetlá a zažijú atmosféru Vianoc. Lebo jediný stromček, ktorý je na Kramároch je pri nemocnici. A my chceme, aby mali Kramárčania jedno miesto, kde by sa stretávali, kde by si doniesli občerstvenie, ktoré si prinesú, lebo Vianoce sú správny čas na to, aby si ľudia podali ruku s niekým.

 

Ján Papuga

Ja som zástupcom projektu Detské ihrisko na ZŠ Riazanská. Myšlienka projektu sa zrodila veľmi ľahko, lebo máme školský dvor, kde nie je jediný hrací prvok. Dvor denne využívajú deti a žiaci, poobede aj mládež a nemáme tam okrem pieskoviska, ktoré si tam žiaci sami spravili, žiadnu preliezku. Najskôr tam chceme tam dať hrací prvok a postupne z dvora urobiť riadne detské ihrisko. Kedysi tam bola plánovaná plaváreň a to by bol na dnešné pomery vysoký cieľ, aj keď zaujímavý, my chceme ísť cestou možného riešenia.

 

 

Patrik Bartas

Prichádzam s projektom Komunitnej recyklácie plastov. Mojím cieľom je vytvoriť priestor/dielňu, kde môže prísť ktokoľvek so svojim plastovým odpadom, zrecyklovať ho a vytvoriť z neho niečo nové. Napríklad prinesiete plastovú fľašu, v drvičke ju rozdrvíme na „granulát" a ten ďalej spracujeme. Napríklad sa dajú vyábať rôzne poháre, misky, kvetináče, tienidlá na lampy, šperky... niekde vo svete dokonca vyrobili už aj nábytok ako stoličky, stoly, police, dokonca sa experimentuje aj s využitím v stavebníctve (tehly, obkladačky, nosníky, lešenie...). Najlepšie na tom je to, že sa jedná o materiál/odpad, ktorý v horšom prípade bude spálený. S nápadom prišiel v roku 2013 Dave Hakkens, Holanďan, ktorý navrhol stroje a dal návody k ich zostrojeniu zadarmo na internet pod licenciou open-source. Každý, kto chce si ich môže zhotoviť a vytvoriť takúto recyklačnú dielňu.

 

Prehľad ďalších pripravovaných projektov s orientačnými sumami:

Netradičné aktivity pre deti a mládež navrhol Ivan Pavlovčík. Projekt rieši to, ako zvýšiť počet verejne prístupných aktivít vonku, ako sú napríklad skalolezectvo, táborenie, splavovanie, turistika, kinball a ďalšie [rozpočet 5 000 €].
 
Svojpomocná úprava Sibírskej ulice je projekt, ktorý navrhla obyvateľka, medzi Sibírskou 60 a 58 sú garáže Slovenskej teplárenskej spoločnosti, schody a námestíčko, ktoré tvoria prechodnú zónu. Projekt rieši vysadenie štyroch stromov, pridanie lavičiek a postupnú opravu schodov, ktoré by mohli namaľovať umelci. Cieľom je postupné oživenie celej Sibírskej ulice [rozpočet zatiaľ nie je uvedený].
 
Veda pre všetkých v podaní Ondreja Speváka. Tento jedinečný projekt rieši rozvoj poznávania a kritického mys
lenia prostredníctvom zmyslových ilúzií. Ide o pokračovanie úspešného projektu Amesova izba a plánuje rozšíriť toto múzeum kognitívnych ilúzií umiestnené v Novej cvernovke o ďalšie reálne aj digitálne exponáty [rozpočet 5 000 €].
 
Lab.playground je projekt predložený Vladom Vaculíkom. Cieľom je vytvoriť platformu pre študentov ZŠ a SŠ, ktorá im umožní vyskúšať si moderné prostriedky digitálnej fabrikácie so strojmi na 3D tlač, laserové vyrezávanie a gravírovanie [rozpočet 5 000 €].
 
T3 – kultúrny prostriedok je projekt podľa návrhu Daniela Vadasa. Cieľom je doplniť technické a bezpečnostné zabezpečenie električky, ktorá je umiestnená pri Novomestskej tržnici a už viac ako rok predstavuje originálny multikultúrny priestor v celej strednej Európe, v ktorom vystupujú domáci aj zahraniční umelci a hudobníci [rozpočet 5 000 €].
 
Tínedžeri učia starších, ako na internet v podaní Jarmily Tomkovej. Projekt prebehne v dvoch zariadeniach pre seniorov a dvoch seniorských komunitách v priestoroch digiQ a v mobilnom stánku v priestoroch Kuchajdy s cieľom zlepšovať medzigeneračné súžitie [rozpočet zatiaľ nie je uvedený].
 

 

 

 

Priemerne (0 Hlasy)


Správy Správy

Tie, na ktoré sme čakali

Záznam diskusie

Autor/ka: Utopia

Čo dnes znamená byť verejne činnou rómskou ženou, komunitnou líderkou a organizátorkou? Ako sa dajú prekonať bariéry predsudkov a sociálneho vylúčenia, ktoré systematicky vytvára spoločnosť, v ktorej spoločne žijeme? Ako sa dá každodennou prácou prispieť k tomu, aby zmizlo podhubie plodiace etnický, sociálny či rodový útlak?

 

Čítať ďalej...

Zabudnutá generácia: o ľudských právach bez strachu

Ekonomika ako priestor spolupráce IV

Autor/ka: Utopia

V štvrtej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o ľudských právach, ich význame a dôvodoch, prečo sú často ľuďom odopierané.

 

Čítať ďalej...

S Novembrom ´89 na večné časy a nikdy inak? Prísľuby, realita a budúcnosť

Ekonomika ako priestor spolupráce III

Autor/ka: Utopia

V tretej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o odkaze Novembra '89, prísľuboch, ktoré priniesol, výsledkoch politickej a ekonomickej transformácie a možnostiach ďalšieho spoločenského vývoja.

 

Čítať ďalej...

Späť do budúcnosti. Perspektívy družstevníctva v strednej Európe

Ekonomika ako priestor spolupráce II

Autor/ka: Utopia

V druhej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme diskutovali o problémoch a úspechoch družstevníctva v strednej Európe a jeho budúcnosti.

 

Čítať ďalej...

Načo nám je práca? Diskusia o súčasnosti a budúcnosti práce

Ekonomika ako priestor spolupráce I

Autor/ka: Utopia

V prvej zo série diskusií o Ekonomike ako priestore spolupráce sme sa bližšie pozreli na to, čo dnes považujeme za prácu a ako by mohla vyzerať jej budúcnosť.

 

Čítať ďalej...

First Previous Next Last

Hlavné správy Hlavné správy

Projekty participatívnych komunít 2013 - BA

Autor/ka:

Proces PR pre rok 2013 sa začal v septembri verejnými fórami a pravidelnými stretnutiami participatívnych komunít v Komunitnom centre generácií.

Čítať ďalej...

Podpora európskej zodpovednosti za blaho detí

Spoločné vyhlásenie európskych mimovládnych organizácií k Záverom zasadnutia EPSCO zo 4. októbra 2012

Autor/ka: EAPN/SAPN
Čítať ďalej...

Priebeh a výsledok participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2012

Autor/ka: Utopia

Prvý ročník participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave prebiehal v období od apríla do júla 2012. Občania a občianky na pravidelných stretnutiach jednotlivých komunít PR podávali návrhy na zlepšenie mestského priestoru alebo služieb mesta, diskutovali o prioritách komunít a nakoniec na ich základe vypracovali projekty, ktoré sa uchádzali o prostriedky z mestského rozpočtu. Zapojiť do činnosti ktorejkoľvek z komunít sa mohol ktokoľvek, kto mal záujem. Participovať na rozhodovaní o prostriedkoch z mestského rozpočtu bolo možné aj inými spôsobmi. Po celý čas prebiehala Burza nápadov, anketa, ktorej cieľom bolo pozbierať čo najviac kritických podnetov a návrhov na ich riešenie od obyvateľov a obyvateliek Bratislavy na uliciach, verejných akciách alebo na internete na stránke pr.bratislava.sk. Okrem toho prebehlo niekoľko verejných diskusných fór, na ktorých sa rovnako dalo vyjadriť k rozpočtu a prioritám mesta. Občania a občianky mali celú dobu možnosť zapojiť sa do elektronických diskusií na stránke pr.bratislava.sk, na ktorej sú zverejňované výstupy práce v participatívnych komunitách a na verejných zhromaždeniach. 21. júna 2012 sa v Kultúrnom centre Dunaj uskutočnila verejná prezentácia projektov pripravených na základe všetkých podnetov a verejných diskusií v rámci participatívneho rozpočtu pre rok 2012. Po prezentácii sa občania a občianky znova vyjadrovali k projektom a prioritám participatívnych komunít a diskutovali o nich. Rozhodnutie o tom, ktoré projekty získajú podporu z mestského rozpočtu, je výsledkom verejného zvažovania delegátov komunít na zhromaždení z 28. júna 2012 a verejného hlasovania prebiehajúceho do 22. júla 2012.

Čítať ďalej...

Musíme ochraňovať demokraciu! Boj proti chudobe je súčasťou boja za záchranu demokracie!

Konferencia EAPN 28. september 2012 Brusel

Autor/ka: EAPN - SAPN

Musíme ochraňovať demokraciu

Konferencia Európskej siete proti chudobe vyslala jasnú správu, že boj proti chudobe je súčasťou širšieho zápasu za ochranu demokracie

Brusel, 02 Október 2012 – Viac ako dvesto účastníkov debatovalo v Bruseli 28. septembra s predstaviteľmi Európskej únie na strategickej konferencii Európskej siete proti chudobe (EAPN) o tom, či stratégia Európa 2020 prispieva k znižovaniu chudoby v Európe - o úlohe EÚ a výsledkoch pri znižovaní chudoby, o dôsledkoch politík šetrenia a o nedostatočnej účasti zainteresovaných aktérov, osobitne ľudí so skúsenosťou chudoby, na rozhodovaní. Bolestivé príklady dokumentujú ako politiky šetrenia uvrhávajú čoraz viac ľudí do chudoby, a tých, čo už v chudobe sú, dostávajú do čoraz zúfalejšej situácie. Pre EAPN to bola príležitosť predstaviť svoje hlavné odporúčania ako čeliť nebezpečnej situácii, v ktorej sa nachádzame a obnoviť dôveru v európske a národné inštitúcie.

Čítať ďalej...

Workshop a verejná diskusia: Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania

Autor/ka: Utopia

Dňa 17. mája 2012 sa v rámci Transeuropa festivalu organizovaného participatívnymi komunitami participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave a OZ Utopia v spolupráci so združením European Alternatives v Justiho sieni Primaciálneho paláca uskutočnilo podujatie Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania.

Cieľom tohto podujatia bolo predstaviť súčasnú prácu jednotlivých participatívnych komunít, zapojiť do ich aktivít širšiu verejnosť a zároveň komunikovať ich skúsenosti s občanmi z viacerých slovenských a trinástich európskych miest zapojených do Transeuropa festivalu a predovšetkým vytvoriť spoločný dokument, ktorý by informoval o tom, čo oslovení obyvatelia nášho mesta pokladajú za dôležité a tiež o tom, aké sú ďalšie ciele a plány participatívnych komunít.

Čítať ďalej...

First Previous Next Last

Ako nás môžete podporiť Ako nás môžete podporiť

OZ Utopia sa zaoberá vytváraním a zavádzaním efektívnych mechanizmov občianskej participácie na správe verejných vecí.

Ak nás chcete podporiť, môžete tak urobiť priamo - prispením na náš účet.

Identifikačné údaje OZ Utopia:

Adresa: Lipského 2, 84101 Bratislava-Dúbravka

IČO: 42178509

Právna forma: Občianske združenie

Číslo účtu: 12043307/5200 (OTP banka, a.s.)

Ďakujeme.

Z projektov a komunít Utopie Z projektov a komunít Utopie

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Vážený pán rektor, vážení páni dekani!

            Tento otvorený list vám píšeme so zámerom získať vaše vyjadrenie k projektu Autonómna zóna Lafranconi a k našim návrhom na spoluprácu, ktoré sme vám v rámci tejto iniciatívy viackrát predložili.

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Príbeh jedného z najzaujímavejších projektov bratislavského participatívneho rozpočtu pohľadom organizátorky workshopu:

Projekt Autonómna zóna Lafranconi je na prvý pohľad návrhom intervencií pod mostom. Keď však mám možnosť napísať o ňom tak, ako to vidím ja, je to príbeh, dobrodružstvo spolupráce.

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

V dňoch 18. až 20. júna sa v Bruseli uskutočnilo už 12. európske stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu. Konalo sa priamo pred Európskym parlamentom v čase jeho rokovania, čo umožnilo zapojiť do diskusií o situácii chudobných ľudí v Európe a vyhliadkach na sociálnejšiu Európu aj národných poslancov Európskeho parlamentu.

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Most, ako tranzitný bod spája, stimuluje komunitu, verejnosť...V spolupráci s mestom štartujeme projekt Autonómna zóna Lafranconi - flexibilný multifunkčný priestor podporí identitu a bezpečnosť, otvorí nové možnosti trávenia voľného času pre študentov.
,, Je načase, aby sme si plánovači uvedomili, že nevieme takmer nič o ľuďoch. Ak to priznáme, otvoríme dvere pre iné profesie a ich odborné znalosti, poznatky z iných odborov.''
„ Vytvorenie novej koncepcie priestoru, ktorá bude uspokojovať hmotné, citové a duchovné potreby súčasného života."

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Projekty Projekty

Projekt Participatívny rozpočet pre Slovensko podporila Friedrich Ebert Stiftung.

Projekt Making cities resilient: chance for urban areas in the Central European Countries podporuje The International Visegrad Fund

 

Projekt Participatory budgeting – different perspective of civic participation procedures among V4 counties podporuje The International Visegrad Fund

 

Utopia facebook grupa Utopia facebook grupa

Utopia RSS Utopia RSS

RSS