Nová stránka Nová stránka

Táto stránka slúži ako archív združenia Utopia.

Aktuálne informácie o projektoch a aktivitách združenia nájdete na novej stránke, na ktorú postupne presunieme aj celý archív:

nova.utopia.sk

Správy Správy

Guerilla Gardening v Bratislave

Autor/ka: Utopia

Pozvánka na akciu Guerilla Gardening

Pozor zmena termínu!!!!!

SHMÚ nás nepotešíl: Prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach prehánky a búrky. Postupne od juhu až zamračené a intenzívnejší dážď. Preto sme sa rozhodli, že akciu Guerilla Gardening v Bratislave presunieme na budúci týždeň 23. Mája v nedeľu!! Naozaj posledná zmena (snáď:)


Ekopartizáni! Je tu prvá akcia Guerilla Gardening v Bratislave! 23. mája v nedeľu sa stretneme, aby sme farebne a zeleňoživo skultúrnili tvár tohto mesta. Ak môžte, doneste si semená rastlín, kvetín, prípade sadeničky a náradie a pustíme sa do tvorenia a zmien najmä na tých najzanedbanejších miestach. (My takisto zaobstaráme potrebné inštrumenty.) O 16.00 sa stretneme pod Novým mostom v Bratislave. (Za zástavkou autobusov 30 a 37 v smere odchodu do Lamača a Záhorskej Bystrice - vzadu je také kamenné provizórne námestíčko)

Čítať ďalej...

Mačizmus bez konca

Autor/ka: Xavier Caño Tamayo

V marci 2010 sa v Madride uskutočnilo 5. stretnutie žien z krajín Afriky a zo Španielska za lepší svet. Medzi inými otázkami sa účastníčky usilovali ponúknuť reflexiu o pokrokoch ženskej emancipácie vo svete. Emancipácie ako oslobodenia spod podrobenia, diskriminácie, zneužívania a zabíjania mačistickými mužmi. V súvislosti s tým si spomínam, že som v roku 1994 napísal: „V rokoch 1983 až 1993 zavraždili teroristi z organizácie ETA v Španielsku 360 ľudí. V tých istých rokoch zavraždili manželia, partneri, milenci alebo priatelia v tej istej krajine 609 žien.“ Sotvakto venoval strate tých životov pozornosť. V súčasnosti sa to trochu zmenilo, no v hľadaní odpovedí stále ostáva priveľa otázok a priveľa veľkých neznámych.

Čítať ďalej...
Zdroj: Centro de Colaboraciones Solidarias (CCS), España http://ccs.org.es/ http://www.alainet.org/active/37074

Rodí sa svetové Hnutie na záchranu matky Zeme

Autor/ka: Vinicius Mansur

V bolívijskom meste Cochabamba, známom najmä vďaka obrovským protestom proti privatizácii vodných zdrojov, ktoré viedli až k zvoleniu Eva Moralesa Aymá do funkcie prezidenta krajiny, sa v dňoch 20. až 22. apríla tohto roku uskutočnila prvá Svetová ľudová konferencia o klimatických zmenách a právach matky Zeme. Viceminister životného prostredia, biodiverzity a klimatických zmien Bolívie Juan Pablo Ramos sa vyjadril, že výsledky konferencie znamenajú „zmenu obrovského významu“.
Zhováral sa s ním brazílsky korešpondent v La Paz Vinicius Mansur.

Čítať ďalej...
Zdroj: América XXI, Año VIII, No. 61, mayo de 2010

Neformální mezinárodní konference

Autor/ka: Utopia

Neformální mezinárodní konference
Nová Země 2010
SDÍLENÍ-SPOLUPRÁCE-LOKÁLNÍ SOBĚSTAČNOST-PROSPERITA

Motto:  „Bohatství člověka nespočívá v tom co má, ale co může dát ...“

Smyslem tohoto projektu je vytvoření platformy pro setkávání a spolupráci jednotlivců , neziskových organizací, zájmových sdružení, vzdělávacích institucí, zástupců samosprávy a podnikatelských subjektů, kteří považují soběstačnost, lidskou důstojnost, vztah k přírodě a duchovní rozvoj za základní hodnoty vlastního života. Chceme nalézat a realizovat v praxi dosud neznámé nebo málo používané způsoby spolupráce a přístupy v různých oblastech života.
Čítať ďalej...

Tajná nahrávka Erika Princea sa dostala na verejnosť

Autor/ka: Jeremy Scahill

Málovravný vlastník ríše Blackwater Erik Prince vystupuje na verejnosti len ojedinele. Keď tak urobí, pokúša sa zabrániť novinárom zúčastniť sa a zakazuje nahrávanie alebo filmovanie svojich komentárov. Presne to isté sa Prince pokúsil urobiť aj 5. mája, keď vystúpil vo svojom rodnom meste Holland v štáte Michigan na festivale Čas tulipánov. Oznámil organizátorom, že jeho vystúpenie by sa nemalo dostať do žiadneho spravodajstva a oni súhlasili so zákazom. Novinári a združenia médií v Michigane protestujú proti zákazu informovať o jeho komentároch.

Čítať ďalej...
Zdroj: Thenation http://www.thenation.com/blog/secret-erik-prince-tape-exposed

Ako nás môžete podporiť Ako nás môžete podporiť

OZ Utopia sa zaoberá vytváraním a zavádzaním efektívnych mechanizmov občianskej participácie na správe verejných vecí.

Ak nás chcete podporiť, môžete tak urobiť priamo - prispením na náš účet.

Identifikačné údaje OZ Utopia:

Adresa: Lipského 2, 84101 Bratislava-Dúbravka

IČO: 42178509

Právna forma: Občianske združenie

Číslo účtu: 12043307/5200 (OTP banka, a.s.)

Ďakujeme.

Facebook Facebook

Utopia RSS Utopia RSS

RSS