Moje sídla Moje sídla

Nenašli sa žiadne sídla.
Nenašli sa žiadne sídla.
no-sites-were-found

Z projektov a komunít Utopie Z projektov a komunít Utopie

utopia.sk

Realizovať utópie

V jednom rozhovore týkajúcom sa sčasti narastajúcemu významu Latinskej Ameriky v súčasnej geopolitike odpovedal slovinský filozof a psychoanalytik Slavoj Žižek, že ani tak nie je zaujímavé sledovať kroky, ktoré podstupujú krajiny takzvaného centra, ale tie postupy, ktoré uskutočňujú krajiny takzvanej periférie. Prirodzene, centrum a periféria majú vždy viaceré ťažiská.

utopia.sk

Ako sa zorientovať v permakultúre

Permakultúra je veľmi zaujímavý spôsob ako sa postarať o seba a svoje okolie. Je pre ňu charakteristická nezávislosť, harmónia a súlad...

utopia.sk

Permakultúra a kvalita bez mena

Permakultúra a kvalita bez mena, alebo ako sa vypojiť z matrixu aj bez piluliek

utopia.sk

Priama demokracia vo Venezuele – úloha komunitných rád (consejos comunales)

S Michaelom Albertom sa zhováral Adam Gil.

 V roku 2004 venezuelský prezident Hugo Chávez odovzdal miestne rozpočtové a zákonodárne právomoci hnutiu, ktoré dostalo názov consejos comunales (komunitné rady). 
utopia.sk

Upáliť sa je ľahšie ako žiť

Jeden írsky básnik, prekladajúci slovenskú poéziu do angličtiny, v úvodnej životopisnej eseji svojho prekladu básní Ladislava Novomeského napísal, že Slováci nie sú veľmi známi, a z časti aj preto, lebo o to nestoja. Ako neznámemu národu sa nám podarilo uchovať mnohé tajomstvá, no nanešťastie sú medzi nimi aj naši najskvelejší básnici.

utopia.sk

Ján Berky-Mrenica starší a všetci ostatní

Dvanásteho októbra tohto roku (2008) priniesli médiá ďalšiu smutnú správu. Vo veku 69 rokov zomrel jeden z našich najvýznamnejších a najobľúbenejších husľových primášov, interpret ľudovej hudby a skladateľ, zakladateľ orchestra Diabolské husle, Ján Berky-Mrenica starší.

utopia.sk

Sme svedkami urbicídy

Ing. arch. Vladimír Husák, CSc.

Tesne po Veľkej noci 2009 sa náhle obnovila kauza v súvislosti s Parkom kultúry a oddychu (PKO), keď sa tam celkom bez ohlásenia začali asanačné práce.  

utopia.sk

Jedenásty september: Ideologické vytváranie historickej diskontinuity

Oficiálna konšpiračná teória americkej vlády označuje za páchateľov útokov z 11. septembra 2001 sprisahancov z hnutia al-Kájda.

utopia.sk

Odpútajte sa, prosím! alebo Smrť rigidite

Nič nie je pravda, všetko je dovolené.
Hassan-i-Sabbah

Chaos, ktorý ovládol spoločenskú realitu potom, ako sa Systém dostal do problémov, pred nami otvára široké pole možností.
utopia.sk

Rýchlejšie, vyššie, silnejšie

Olympijské hry medzi ideálmi a skutočnosťou I.

Peking, štadión „vtáčie hniezdo“, 8. 8. 2008 – Li-Ning zapaľuje olympijský oheň. Udalosť, ktorá priam prekypuje symbolmi. Začína sa sviatok, ktorý opantá celý svet. Stovky miliónov uchvátených a nadšených divákov sledujú ceremoniál, objavuje sa však aj znechutenie a hnev.