Zverejňovač príspevkov Zverejňovač príspevkov

Späť

Ekvádorský prevrat podľa scenára CIA

Autor/ka: Nil Nikandrov

Na čele pokusu o prevrat, ktorý sa 30. septembra uskutočnil v Ekvádore, stáli policajné jednotky. Zámienkou na protesty v Quite a prístavnom meste Guayaquil sa stal parlamentom schválený zákon o zmenách v systéme vyplácania odmien a odstupného. Z finančného hľadiska sa pre zamestnancov polície nič nemenilo, ale organizátori prevratu ich presvedčili o opaku: „Je to obyčajná krádež. Musíte hájiť svoje práva. Ak to bude nevyhnutné, aj so zbraňou v ruke.“

 

Udalosti sa vyvíjali podľa tradičnej prevratovej schémy: vytvorili sa oporné body, zablokovali cesty a ulice, uzavreli letiská. Vzbúrencov podporila časť dôstojníkov vojenského letectva, z ktorých mnohí študovali v USA. Príznačnou pre situáciu bola izolácia venezuelských pilotov, ktorí boli do Ekvádoru vyslaní v rámci vojenskej spolupráce. Keď sa prezident Rafael Correa usiloval osobne vysvetliť policajtom podstatu zákona, takmer prišiel o život: padli výstrely, vybuchlo niekoľko granátov so slzotvorným plynom a niekoľko granátov bojových. Prezident s ochrankou sa skryl vo vojenskej nemocnici, ktorú vzápätí obkľúčili vzbúrenci. Okrem policajtov sa obliehania zúčastnili aj „osoby v civile“ – bojovníci vyslaní opozičnými stranami.


Obliehanie nemocnice trvalo niekoľko hodín. Potom na miesto dorazila špeciálna jednotka, ktorá prezidenta oslobodila a previezla do prezidentského paláca.


Ekvádorská polícia bola počas posledných rokov pod zvláštnym patronátom amerického veľvyslanectva v Quite, ktorý nebol nezištný. Na zabezpečenie policajného vedenia, technickej a logistickej podpory jednotiek a vyplácanie odmien operačnému stredisku boli vyčleňované značné čiastky z fondov FBI, CIA, Úradu pre boj s drogami (DEA) a ďalších subjektov z USA.


Boli zaznamenané prípady, keď americkí operátori využívali ekvádorskú políciu a príslušníkov vojenskej tajnej služby na sledovanie politikov, novinárov a všetkých „potenciálnych nepriateľov USA“. Počas diplomatickej krízy medzi Ekvádorom a Kolumbiou (po bombardovaní tábora Revolučných ozbrojených síl Kolumbie na území Ekvádoru) ekvádorské tajné služby prednostne „informačne zabezpečovali“ veľvyslanectvo USA a o vlastnú vládu sa príliš nestarali.


Po príchode k moci vlasteneckého prezidenta Rafaela Correu (v januári 2007) sa nezvyčajná situácia podriadenosti ekvádorských silových zložiek americkým kurátorom začala postupne normalizovať. Prezident Correa nekompromisne vyhlásil: „Žiadne ´paralelné financovanie´ a žiadna neoficiálna spolupráca s americkým veľvyslanectvom!“


Snaha Correu o nastolenie poriadku v štátnych tajných službách vyvolala podráždenú reakciu Washingtonu. Ukážkovým kárnym opatrením bolo stiahnutie počítačového vybavenia jednotkám pre boj s drogami, ktoré dodával DEA v rámci „rovnoprávnej obojstrannej spolupráce“. Zatvorenie vojenskej leteckej základne v Mante prispelo k ďalšiemu ochladeniu vzájomných vzťahov. Washington vyčítal Ekvádoru príliš úzku spoluprácu s Venezuelou, Nikaraguou atď.


Úspešné zvrhnutie honduraského prezidenta Manuela Zelayu inšpirovalo pravicových politikov v USA k uskutočňovaniu ďalších podobných akcií v Latinskej Amerike. Izolácia Huga Cháveza a pripravenie o spojencov sa stali hlavnými úlohami pre najbližšie roky. Najslabším článkom kontinentu bol pre Obamovu administráciu v tej chvíli práve Ekvádor. Rafael Correa sa usiluje reformovať krajinu, čo vyvoláva značnú nevôľu v miestnych oligarchických kruhoch, pro-severoamerickej politickej elity a vojakov, vycvičených v School of the Americas a vychovaných v duchu „boja proti komunizmu“, čo zahŕňa všetko nezodpovedajúce predstavám amerického hegemonizmu.


Koordinátorom podvratných operácií proti Correovi je Heather Hodgesová, ktorú vláda USA menovala v 2008 za veľvyslankyňu pre Ekvádor. Pani Hodgesová predtým pracovala v Guatemale počas diktatúry generála Riosa Montta – bola zástupkyňou riaditeľa Úradu pre záležitosti Kuby, ktorý spadá pod vedenie CIA. Má za sebou prácu v USAID v rôznych krajinách, vrátane Moldavska, kde mala na starosti šírenie protiruských nálad vo vládnych kruhoch a organizovanie „farebnej revolúcie“ prostredníctvom mimovládnych organizácií a energickej mládeže z „Mierových zborov“, financovaných vládou USA. Jej chránenci momentálne úspešne pôsobia v pobočkách CIA vo Venezuele, Bolívii a Ekvádore.


Začiatkom júla navštívila Quito Hillary Clintonová s cieľom analyzovať situáciu a zhodnotiť možnosti na dosiahnutie kompromisu s Correom, aby oddialil spoluprácu s Chávezom a zároveň zlepšil vzťahy s USA. Od ekvádorského lídra sa jej nepodarilo dosiahnuť žiadne ústupky. Práve vďaka tomu dostala Hodgesová „zelenú“ na uskutočnenie opatrení, ktoré mali oslabiť Correovu pozíciu a následne viesť k jeho zvrhnutiu. Len cez USAID bolo na realizáciu prevratu vyčlenených 40 miliónov dolárov. Jednou z kľúčových postáv sprisahania bol bývalý prezident Lucio Gutiérrez. Po neúspešnom experimentovaní pri riadení štátu bol nútený utiecť z krajiny. Keď po niekoľkých rokoch exilu dostal amnestiu, stal sa v 2009 hlavným súperom Correu v prezidentských voľbách a prehral.


Podľa scenára prevratu pripraveného CIA mal mať Gutiérrez prejav v štátnej televízii, počas ktorého by oznámil zvrhnutie „diktátora“ a prechod moci do rúk dočasnej vlády. Súčasťou plánu bolo rozpustenie parlamentu a vyhlásenie predčasných prezidentských volieb. Do televízneho štúdia sa však Gutiérrezovi nepodarilo preniknúť. Sprisahanci sa stretli s aktívnym odporom a boli rozohnaní. Nevystúpili ani indiánske organizácie hnutia Pachakutik. Prevrat bol odvrátený.


V krajine je vyhlásený mimoriadny stav. Prezident Correa je odhodlaný vykonať personálne čistky v radoch polície a odhaliť osoby stojace za vzburou, vrátane armádnych kruhov. Lucio Gutiérrez a členovia jeho organizácie Sociedad Patriotica budú obžalovaní.


Prvého októbra sa na mimoriadnom stretnutí prezidentov UNASUR v Buenos Aires analyzovali príčiny aktuálneho diania v Ekvádore a diskutovalo sa o možných krokoch, ktoré by zabránili novým prevratom v Južnej Amerike. Je príznačné, že Washington konanie vzbúrencov oficiálne neodsúdil.


Preložil Roman Jurík

Zdroj: Fond SK http://www.fondsk.ru/news/2010/10/02/mjatezh-v-ekvadore-po-scenariju-cru.html
Priemerne (0 Hlasy)