Zverejňovač príspevkov Zverejňovač príspevkov

Späť

Európska komisia schválila pestovanie prvej geneticky modifikovanej plodiny

Autor/ka: Spracoval Martin Jankovič

V utorok 2. marca 2010 Európska komisia schválila pestovanie prvej geneticky modifikovanej plodiny v Európe. Rozhnevala tak enviromentálne skupiny a niektoré členské štáty, ale potešila biotechnologický priemysel. Výkonný výbor EÚ dal zelenú pestovaniu zemiaka Amflora (ktorý výrába nemecký BASF, najväčšia chemická spoločnosť na svete), a tiež povolil vstup na európsky trh trom produktom z geneticky modifikovanej kukurice.

Rakúsko rozhodnutie odsúdilo a vyhlásilo, že Viedeň okamžite tento zemiak zakáže. Taliansky minister poľnohospodárstva varoval komisiu, že prekračuje rámec svojej autority.

Aktivista Marco Contiero povedal, že “počas šiestich rokov nedokázal Barroso (prezident európskej komisie) zmiesť pod stôl vedecké dôkazy, ktoré spochybňujú bezpečnosť geneticky modifikovaného zemiaka". Pokračuje, že teraz aj “komisár pre zdravie Dalli prejavil stanovisko, podľa ktorého je chladnokrvné schválenie drzým výsmechom voči vede, názoru verejnosti a zákonom Európskej únie".

Podpíšte petíciu za zákaz pestovania GMO v Európe, pokiaľ sa vedecky nepreskúma ich celkové pôsobenie. Je potrebných milión podpisov. K 4. máju 2010 petíciu podpísalo už 700-tisíc ľudí. Petícia sa nachádza tu:
http://secure.avaaz.org/en/eu_health_and_biodiversity/

Zdroj: Euobserver http://euobserver.com/885/29598
Priemerne (0 Hlasy)