Zverejňovač príspevkov Zverejňovač príspevkov

Späť

Izraelčania chcú „pašovať“ Palestínčanov do Izraela napriek hrozbe uväznenia

Autor/ka: Jonathan Cook

Nazaret: približne 600 Izraelčanov sa podpísalo pod kampaň občianskej neposlušnosti. Sľúbili, že budú riskovať väzenie, aby prepašovali palestínske ženy a deti do Izraela. Palestínčania tak nakrátko okúsia život mimo okupovaného Západného brehu.

 

Izraelčania vyhlasujú, že ich inšpiroval príklad Ilany Hammermanovej. Spisovateľke hrozí žaloba, pretože publikovala článok, v ktorom priznala, že porušila zákon, keď na jeden deň priviedla do Izraela tri palestínske tínedžerky.
 
Pani Hammerman povedala, že chcela mladým ženám, ktoré nikdy neopustili Západný breh, dopriať „nejakú zábavu“ a príležitosť po prvýkrát uvidieť Stredozemné more.
 
Jej príbeh šokoval mnohých Izraelčanov. Potom, ako pravicové skupiny žiadali, aby bola súdená za narušenie bezpečnosti, začalo sa policajné vyšetrovanie.
 
Prevážať Palestínčanov cez kontrolné stanovištia do Izraela bez povolenia, ktoré môže získať len zopár ľudí, je protizákonné. Ak pani Hammermanovú budú súdiť a uznajú jej vinu, môže dostať pokutu a hrozia jej až dva roky väzenia.
 
Izraelčania, ktorí sa pridali ku kampani však tvrdia, že sa hrozbou väzenia nedajú odradiť.
 
Minulý mesiac sa k pani Hammermanovej pridala skupina 11 izraelských žien. Zopakovali jej čin občianskej neposlušnosti a cez kontrolné stanovisko previezli do Izraela tucet žien a štyri deti, medzi ktorými bolo aj nemluvňa.
 
Izraelské ženy tvrdia, že počas nasledujúcich týždňov plánujú masové „pašovanie“ Palestínčanov do Izraela. 

Ofra Lyth, ktorá po návšteve prednášky pani Hammermanovej pomáhala založiť online fórum podporovateľov, povedala: „Palestínčania, ktorí sa k nám pridajú, chcú väčšinou po rokoch väznenia v okupácii príjemne stráviť čas. Pre nás je ale najdôležitejší náš vzdor.“

Odkazujúc na nariadenia, ktoré bránia väčšine Palestínčanov z okupovaných území vstúpiť do Izraela a Izraelčanom pomáhať im v tom, vyhlásila: „Chceme, aby bol tento nemorálny zákon, ktorý dáva Židom právo voľného pohybu, zatiaľ čo Palestínčanov uväzňuje v ich mestách a dedinách, zrušený.“ Výnimkou sú Palestínčania, ktorí získajú občas vydávané povolenia pre niektorých pracovníkov s bezpečnostnou previerkou alebo pre naliehavé zdravotné prípady.
 
Pani Lyth tvrdí, že pre palestínske ženy nie sú dôležité vyhlásenia alebo vzdor voči nespravodlivému zákonu.
 
„Palestínske ženy nám hovoria: Len do toho, choďte za svojím politickým cieľom, ale my porušujeme zákon, aby sme si urobili radosť a pripomenuli si, ako sa žilo pred zavedením kontrolných stanovísk a postavením múru. Jedna žena mi povedala: Chcem len, aby som sa mohla znova nadýchnuť.“
 
Palestínčanom na Západnom brehu sa často nedýcha ľahko. Územie sa stalo domovom pre stále rastúcu populáciu 300-tisíc Židov vo viac ako sto osadách. Osadníci môžu do Izraela jazdiť po cestách, na ktoré dohliada armáda na kontrolných stanovištiach.
 
Cez takýto osadnícky prechod v blízkosti Beitar Ilit južne od Jeruzalema pani Hammerman tento rok previezla tri palestínske tínedžerky.
 
Aby ich ochránila, neprezradila ich mená ani meno dediny zo Západného brehu, odkiaľ pochádzajú. Nazýva ich menami Aya, Lin a Jasmin. Za porušenie zákona ich tiež môže čakať súd.
 
Pani Hammerman vo svojom článku publikovanom v denníku Haaretz potvrdila, že si uvedomovala nelegálnosť svojho konania.
 
Povedala ženám, ktoré mali 18 a 19 rokov, nech na jeden deň vyzlečú hidžáby a oblečú si západné oblečenie, aby nepriťahovali pozornosť vojakov na kontrolnom stanovisku. Naučila ich aj jednoduchú frázu v hebrejčine: Hakull beseder alebo „všetko je v poriadku“, pre prípad, že by na nich prehovoril vojak.
 
Potom ich zobrala na prehliadku Tel Avivu. Navštívili univerzitu, múzeum, nákupné centrum a pláž. Poznamenala, že pláž žiadna z nich nikdy nevidela, hoci leží len 40 kilometrov od ich dediny.
 
Izraelská ľudsko-právna organizácia Giša uviedla, že Izrael zaviedol systém povolení, ktoré majú zamedziť Palestínčanom vychádzať zo Západného brehu, na začiatku deväťdesiatych rokov. Približne vtedy sa tieto mladé ženy narodili.
 
Pani Hammeman napísala, že počas cesty nastala jediná nebezpečná situácia, keď ich zastavil policajt v civile a vypýtal si od žien doklady. Klamala policajtovi. Povedala mu, že ženy sú Palestínčanky z Východného Jeruzalema a preto majú právo vstúpiť do Izraela.
 
V júni generálny prokurátor Jehuda Weinstein po sťažnostiach osadníckych organizácií Právne fórum a Izraelská pôda ohlásil, že schválil policajné vyšetrovanie pani Hammermanovej.
 
Potom, čo skupina v denníku Haaretz tento mesiac zverejnila oznámenie s názvom Odmietame sa podriadiť, počet podporovateľov pani Hammermanovej rýchlo narástol. Oznam uvádzal, že skupina „koná v duchu Martina Luthera Kinga“, lídra boja za občianske práva v USA, a požadoval, aby sa s Palestínčanmi zaobchádzalo ako s „ľudskými bytosťami a nie ako s teroristami“.
 
Počas posledného týždňa pritiahlo online fórum viac ako 590 Izraelčanov, ktorí sa zaviazali, že zopakujú čin občianskej neposlušnosti pani Hammermanovej.
 
„Naozaj ma to prekvapilo a povzbudilo“, povedala. „Nemyslela som si, že tak veľa ďalším Izraelčanom vadí tento odporný zákon.“
 
Informácie o pani Hammermanovej a jej podporovateľoch sú však v izraelských médiách stále prevažne nepriateľské. Minulý týždeň ju počas rozhovoru v televízii obvinili, že svojimi výletmi ohrozuje Izraelčanov. Moderátor Jaron London sa opýtal, či predtým, ako ženám umožnila nastúpiť do auta skontrolovala, či ich spodná bielizeň neobsahuje výbušniny.
 
No neodrádza ju to. Povedala, že skupina diskutovala o budúcich výletoch Palestínčanov. Mali by zahŕňať modlitby v mešite al-Aksá v Jeruzaleme, ktorá bola počas posledných desiatich rokov väčšine Palestínčanov neprístupná, a návštevy palestínskych príbuzných, ktorých v Jeruzaleme a Izraeli nemohli navštíviť.
 
„Je potrebné, aby sa Izraelčania znova stretávali s Palestínčanmi, zabávali sa s nimi a chápali, že sú ľudskými bytosťami s rovnakými právami ako máme my.“
 
Vyhlásila, že jej bezprostredným cieľom bolo vyvolať medzi Izraelčanmi diskusiu o legálnosti a morálnosti izraelských zákonov a spochybniť „slepú poslušnosť“ verejnosti voči úradom.
 
Pani Lyth dodala, že palestínske ženy, „ktoré sa na výletoch zúčastnili, sa vo svojich dedinách stali hrdinkami. Ony a ich rodiny pri porušovaní zákona veľmi riskujú, ale obťažovanie je aj tak každodennou súčasťou ich života.“
 
Doteraz sa výlety obmedzovali len na pašovanie palestínskych žien a detí, povedala pani Hammerman. „Previesť mužov bez toho, aby vás objavili, je ťažšie. A úrady by pravdepodobne s palestínskymi mužmi zaobchádzali tvrdšie, ak by ich chytili.“
 
Preložil Peter Vittek

Zdroj: Z Communications http://www.zcommunications.org/israelis-risk-jail-to-smuggle-palestinians-by-jonathan-cook
Priemerne (0 Hlasy)