Zverejňovač príspevkov Zverejňovač príspevkov

Späť

Kosovo: Viete si to predstaviť?

Autor/ka: (pvi)

Kanadský režisér Boris Malagurski natočil dokumentárny film o Srboch, ktorých ľudské práva sú v 21. storočí zásadne porušované. Väčšina kosovských Srbov a sa stala obeťou etnických čistiek zo strany Albáncov, ktorí sa v Kosove stali majoritou.

Kosovo je od 78 dní trvajúceho bombardovania vojskami NATO v roku 1999, ktoré malo viesť k zastaveniu tvrdých zákrokov proti separatizmu etnických Albáncov v srbskej provincii Kosovo, pod správou OSN.

V rokoch po vojne Albánci tisíce Srbov a Srbiek vyhnali z domovov, uniesli a zabili. Ich domy a kultúrne či náboženské stavby podpálili a zničili.

Kosovo znamená pre Srbov to, čo Jeruzalem pre Židov. Je to kolíska ich štátnosti, kultúry a náboženstva. Väčšina dôležitých srbských pravoslávnych kresťanských kláštorov sa nachádza v Kosove.

Srbi a Srbky majú stále hlboké duchovné a kultúrne väzby ku Kosovu, územiu, na ktorom sa dnes stopy po všetkom srbskom cielene mažú. Väčšina kosovských Srbov je vnútorne vysídlená, niektorí žijú v malých táboroch – getách – s dočasnými príbytkami. Toto všetko sa deje v srdci Európy v 21. storočí.

Film sleduje príbehy niekoľkých Srbov, ktorí sa stali obeťou nacionalistickej a iredentistickej ideológie, ktorá má za cieľ vytvoriť čistý albánsky štát „Kosova" (albánska verzia srbského názvu „Kosovo").

Srbi a Srbky nemajú v Kosove žiadne ľudské práva. Budete zaskočení, keď sa dozviete, akým zverstvám musia každodenne čeliť.

Domáca stránka filmu: http://www.kosovo-film.com/

 

Celý film: http://tv.globalresearch.ca/2010/08/kosovo-can-you-imagine-full-documentary

 

Priemerne (0 Hlasy)