Zverejňovač príspevkov Zverejňovač príspevkov

Späť

Marihuanou a extázou proti Alzheimerovi a Parkinsonovi

Autor/ka: (eb)

V poslednej dobe sa nazhromaždila závratná hromada dôkazov, že ilegálne rekreačné drogy majú okrem dôkladne overeného zábavného potenciálu aj potenciál medicínsky. Priamo v priebehu výskumu, financovaného protidrogovými inštitúciami, došlo k zaujímavým objavom pozitívnych účinkov marihuany a extázy.

O marihuane sa spoľahlivo vie, že má protizápalové účinky. Zároveň si už skôr veľa ľudí myslelo, že existuje spojitosť medzi chronickým zápalom a Alzheimerovou chorobou. (Určité zápalové procesy sú v mozgu počas starnutia normálne. V niektorých prípadoch sa však „utrhnú z reťaze“...) Zároveň sa vie, že kvetinové deti, ktoré pravidelne fajčia trávu od 60. rokov a dnes sú v alzheimerovskom veku, trpia touto chorobou len veľmi zriedka.
Tím výskumníkov, vedený psychológom Garym Wenkom z americkej Ohio State University, prepojil tieto poznatky a na laboratórnych pokusoch s potkanmi dokázal, že testovacia obdoba marihuany znižuje zápaly v starých aj mladých mozgoch. (Viac o pokuse na http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=2181) Zlepšuje dokonca pamäť. Najväčší účinok sa pritom preukázal u starých potkanov. Tieto dáta sa síce nedajú automaticky a nekriticky previesť na ľudský organizmus, rozhodne však poskytujú dôvod k optimizmu.

Technogenerácia sa poistila na starobu

 

Extáza bola dlho osočovaná, že ľuďom vypaľuje mozgy. Technogenerácii úrady prorokovali, že na staré kolená skončí s Parkinsonom. Dnes sa ukázalo, že pravdou je pravý opak.
Kolektív Jacka Liptona z University od Cincinnaty prichádza s novými výsledkami dlhodobého výskumu účinkov extázy na mozgy potkanov. Vedec si už dávnejšie všimol, že keď sú embryá potkanov vystavené ešte v maternici extázovému tripu, nielen že nezomrú v bolestiach, ale ešte im aj lepšie dorastú dopamínové neuróny v mozgu. Predbežné pozorovania neskôr potvrdil experimentom.
Práve strata dopamínových neurónov je všeobecne považovaná za spúšťač Parkinsona a podobných ochorení. Lekári sa veľmi snažia vyvinúť terapie, ktoré by miznutiu neurónov zabránili. Práve extáza sa momentálne javí ako najdostupnejšia substancia, ktorá by mohla pomôcť.

Nie a nie vynájsť „nudné“ lieky

 

Jack Lipton síce povinne papagájuje, že extáza iste nie je vhodný liek a treba rýchlo vynájsť niečo „nudnejšie“. Je však otázne, nakoľko bude úspešný. Možno to dopadne ako v prípade posttraumatických stresov. Pri nich to americká inštitúcia FDA (Food and Drug Administration) vzdala v roku 2001 a povolila testovať extázu ako veľmi nádejnú terapeutickú substanciu. Prínos je totiž neoddeliteľne spätý s plnokrvným účinkom extázy, a preto nemá zmysel hľadať niečo nezábavné, čo by ju mohlo nahradiť.
Začína to vyzerať tak, že nezmyselná história protidrogovej krížovej výpravy zahatala vývoj medikamentov proti kľúčovým neurodegeneratívnym ochoreniam dneška na pár desaťročí. Snáď je to už za nami: Mlyny Matky prírody melú pomaly, ale isto.


Preložené a skrátené

Zdroj: Osel http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=2181
Priemerne (0 Hlasy)