Zverejňovač príspevkov Zverejňovač príspevkov

Späť

Pestovanie geneticky upravenej marihuany v juhovýchodnej Kolumbii je na vzostupe

Autor/ka: (-mj-)

Podľa agentúry AFP sa v juhozápadnej Kolumbii stáva bežným pestovanie a predaj geneticky modifikovanej marihuany, čo vedie k zvyšovaniu jej ceny.

Kolumbijskí farmári oddávna pestovali konope. Po prijatí medzinárodných smerníc, ktoré pretlačila skupina krajín na čele so Spojenými štátmi americkými, s tým museli prestať. Z dovtedy široko pestovanej a hodnotnej plodiny, ktorá prospievala prostrediu aj ekonomike, sa stala nezákonná rastlina.

Miestni obyvatelia z hôr pri meste Cali (Valle del Cauca), kde sa marihuana pestuje už dlho oznámili, že sa zvýšila jej predajná cena. Predaj marihuany sa tak stáva ešte lákavejším prostriedkom na zabezpečenie živobytia.

Miestna polícia uviedla, že fenomén pestovania marihuany malými farmármi pre vysoký zisk sa zintenzívnil po príchode geneticky modifikovaných semien z Európy a USA. Semená takzvanej strašideľnej" (creepy) odrody umožňujú „zmenu spôsobu pestovania, zvyšujú produkciu a poskytujú lepšiu kvalitu za kratší čas".

Jeden z farmárov konštatoval: „...nerád pestujem marihuanu, ale skončil som pri tom. Dostal som pôžičku na pestovanie kávy, ale nedarilo sa mi a úrodu som musel predať veľmi lacno. Sestra mi povedala aby som radšej zasadil marihuanu".

Pestovanie kávy a banánov nevystačí ani na zabezpečenie životného minima, takže mnohí farmári dávajú prednosť pestovaniu geneticky modifikovanej marihuany, ktorej kilogram sa predáva približne za 54 dolárov.

Podľa policajného vyšetrovateľa je v Európe dokonca odroda, ktorá sa nazýva „La Cominera" podľa dedinky v oblasti Cauca, kde je táto odroda najrozšírenejšia. „Jej trhová hodnota je omnoho vyššia ako pri normálnej marihuane." Podľa vyšetrovateľa je to pre vyšší obsah THC. Táto marihuana sa pestuje v skleníkoch a vedúci jednej farmy pre AFP uviedol, že geneticky upravená odroda ide na odbyt rýchlejšie ako „normálna" marihuana.

Polícia k tomu dodáva, že v tejto oblasti Kolumbie predstavuje marihuana hlavný spôsob financovania šiesteho frontu revolučnej organizácie FARC (Revolučné ozbrojené sily Kolumbie je vidiecka gerilová antiimperialistická organizácia, inšpirovaná Bolivarskou revolúciou, pozn. prekl.). Podľa plukovníka Carlosa Rodriguéza „je to veľký problém, lebo šiesty front financuje z predaja marihuany 90% svojich operácií".

Drogu zvyčajne posielajú na predaj cez prístav Buenaventura do Ekvádoru alebo Venezuely.

Ďalšie informácie:

Natural News

Colombia Reports

Food Freedom

Priemerne (0 Hlasy)