Zverejňovač príspevkov Zverejňovač príspevkov

Späť

Srbsko: Kaddáfího kyber-armáda vzdoruje rebelom a NATO

Autor/ka: Saša Milošević

Facebooková stránka Srbi podporujúci Muammara Kaddáfího sa s viac ako 62 500 členmi stala ukážkou toho, akú podporu môže mať kontroverzný líbyjský vodca. Aktivisti z líbyjskej opozície informovali aj o útokoch na internetové stránky opozície, ktoré prichádzajú zo Srbska.

V medzinárodných médiách sa objavila správa, že kybernetickú vojnu spustili prokaddáfíovskí občania Srbska verbovaní predovšetkým spomedzi srbských ultranacionalistov.

Správy vydesili Hnutie líbyjskej mládeže, „skupinu mladých Líbyjčanov z Líbye a zahraničia, ktorej vznik inšpirovali naši bratia a sestry v Egypte a Tunisku".

Predstaviteľ Hnutia líbyjskej mládeže Mohammed al-Sabah pre srbské médiá povedal:

„Tisícky užívateľov internetu zo Srbska útočia na naše stránky a narušujú ich sloganmi proti NATO a Európskej únii, takže mnohé z nich sa stali celkom nepoužiteľnými. Netvrdíme, že všetci z nich sú hackeri, je však jasné, že je to organizovaná kampaň. Ak sa s tým niečo nespraví, naša situácia sa bude zhoršovať."

Podľa správcu internetových stránok a autora knihy Šifrovanie v elektronickom bankovníctve Milana Kovačevića srbskí hackeri nekonajú nezávisle, ale sú súčasťou medzinárodných skupín:

„Medzi hackerskými skupinami sú aj tieto dve: „C1337ORG" a „Čierna ruka". Veľká časť útočníkov je v skutočnosti zo zahraničia. Ukrývajú sa za internetové adresy bežných užívateľov zo Srbska."

Dodáva, že medzi líbyjskými rebelmi môžu byť ľudia, ktorí srbských hackerov informujú ako a kde útočiť.

Správcovia najpopulárnejšej srbskej facebookovej stránky popierajú, že by boli akokoľvek spojení s ultranacionalistami. Svoju podporu Kaddáfímu vysvetľujú nasledovne:

„Kaddáfí nám posielal ropu, keď na nás uvalili sankcie. Kaddáfí neuznal nezávislosť Kosova. Po bombardovaní Srbska v roku 1999 poslal peniaze na obnovu krajiny. Kaddáfí poskytoval našim ľuďom zamestnanie, keď doma nemali čo jesť. Kaddáfí bojuje proti ľuďom, ktorí zničili naše detstvo.

Preto sme s ním!

Plukovník, zvíťazte za nás všetkých!"

Akcia NATO v Líbyi spôsobila, že mnohí mladí Srbi, ktorí stále žijú so spomienkami na bombardovanie Juhoslávie v roku 1999, reagovali s veľkou dávkou nenávisti.

Najtvrdšími kritikmi zásahu sú Srbi nespokojní s rozhodnutím srbského prezidenta Borisa Tadića verejne sa dištancovať od Kaddáfího vlády, čím si „umýva vlastné ruky" pošpinené dlhodobým obchodom so zbraňami s Líbyou.

Preložil a upravil Peter Vittek

Zdroj: Global Voices Online http://globalvoicesonline.org/2011/03/30/serbia-gaddafis-cyber-army-oppose-rebels-and-nato/
Priemerne (1 Hlas)