Zverejňovač príspevkov Zverejňovač príspevkov

Späť

Útok na kultúru pažravosti

Autor/ka: Linda McQuaig

Každý, kto dúfal, že finanční obri z Wall Street dostanú príučku, musel trpieť, keď videl Baracka Obamu obhajovať absurdne veľké bankové bonusy

„Presne ako väčšina Američanov, ani ja nezávidím ľuďom úspech a peniaze, je to súčasť voľného trhu,” povedal v rozhovore s BusinessWeek, keď mal komentovať multimiliónové bonusy vyplatené Jamiemu Dimonovi, šéfovi JP Morgan, a Lloydovi Blankfeinovi, šéfovi Goldman Sachs. Najznepokojujúcejšia na Obamovych poznámkach bola jeho očividná viera, že Wall Street akosi pripomína voľný trh, a nie chránené kasíno, kde môžu bankári neuveriteľne zbohatnúť a spoliehať sa na vlády, keď im nejde karta.

„Poznám ich oboch,” povedal o Dimonovi  a Blankfeinovi Obama. „Sú to veľmi dôvtipní biznismani.” Jasné, že je ľahšie byť dôvtipný s vládou za chrbtom. Napríklad po začiatku krízy v roku 2008, ktorú spustili aktivity JP Morgan, Goldman a ďalších veľkých bánk, JP Morgan dostali od amerických daňových poplatníkov dočasnú finančnú injekciu vo výške 25 miliárd dolárov, pričom Goldman dostal 10 miliárd.
Nedávno svitla slabá nádej, že titani z Wall Street predsa dostanú zaslúžený trest. Komisia pre cenné papiere a burzy obvinila Goldman Sachs z podvodu, pretože podľa nej predával klientom toxické investície. Nepovedal im, že pri tvorbe týchto investičných derivátov pomáhal manažér hedžového fondu, ktorý zároveň vsádzal na to, že tieto deriváty budú padať. Nič netušiaci investori stratili miliardy, zatiaľ čo John Paulson, inkriminovaný manažér hedžových fondov, získal miliardu dolárov. (Paulson nebol obvinený, hoci veľa ľudí tlačí na to, aby bol). Neočakávané obvinenia Komisie spustili špekulácie, že Washington už konečne začne kasíno na Wall Street kontrolovať.
Doteraz sa však neudialo nič,  čo by znovu zaviedlo aspoň takú reguláciu, aká na niekoľko desiatok rokov nastala po krachu v roku 1929. Nezmenila sa ani kultúra pažravosti, ktorá dala zelenú bankovému zneužívaniu, kultúra, ktorá vykresľuje miliardárov z Wall Street ako inšpiratívne charaktery ukazujúce zvyšku Ameriky ako žiť americký sen. V tomto duchu sa nesie aj nový bestseller reportéra Wall Street Journal Grega Zuckermana, ktorý oslavuje presne ten typ obchodovania, z ktorého obviňuje Komisia pre cenné papiere a burzy Goldman Sachs. Zuckermanov entuziazmus je zjavný už z názvu knihy: „Najväčší obchod všetkých čias.“
Z knihy vyplýva, že manažér Paulson, ktorý pomáhal dizajnovať toxické investície rozširované Goldmanom, bol vlastne smoliar, ktorý prekonal všetky prekážky a nakoniec hrdinsky triumfoval nad ,,arogantnými“ z Wall Street. „Paulson sa rizika nebál,” píše Zuckerman so zatajeným dychom. „Predpokladaný kolaps na trhu nehnuteľností a všetko, čo s tým súvisí, bola jeho šanca, ktorú využil a získal slávu, ktorú si zaslúžil.” 
 
Fakt, že Paulsonov úspech napomohol kolapsu trhov a zanechal milióny trpiacich ľudí na celom svete evidentne ,,novinárovi“ nebráni napísať, že sláva a peniaze sú Paulsonova zaslúžená odmena. Oveľa rozšírenejší názor na problematiku však pravdepodobne vystihuje ručne písaný transparent v rukách jedného protestujúceho na chodníku Wall Street: ,,Skočte, vy vy..banci!”
 
Článok bol uverejnený v Toronto Star
Preložil a upravil Milan Šebo
Zdroj: Thestar http://www.thestar.com/opinion/editorialopinion/article/797733--mcquaig-culture-of-greed-under-attack
Priemerne (0 Hlasy)