O projekte O projekte

Pre racionálne rozhodovanie občianskych participatívnych štruktúr je nevyhnutné podložiť rozhodnutia kvalitnými dátami odzrkadľujúcimi činnosť verejnej správy. Projekt OpenData sa venuje oblasti poskytovania, spracovania a vizualizácie verejných dát. 

 

OpenData je skupina občanov, ktorá chce presadiť otvorenú a modernú verejnú správu.

Verejnú správu, ktorá:

 • prijala princíp „Čo nie je tajné, je zverejnené " hneď pri vzniku informácie a výnimky z tohto pravidla robí iba v zákonom určených, nevyhnutných a odôvodnených prípadoch,
 • si ctí otvorenosť a považuje za svoju povinnosť sprístupniť  čo najviac informácií o svojej činnosti, rozhodnutiach, pravidlách a tokoch verejných financií,
 • informácie zverejňuje na internete v ľahko dostupnej a zrozumiteľnej forme,
 • vníma občanov ako partnerov a prizýva ich k spolupráci pri správe vecí verejných,
 • sa nesnaží posudzovať užitočnosť informácií za používateľov - ponecháva rozhodnutie na nich samých,
 • nespoplatňuje produkty, za ktoré daňoví poplatníci už raz zaplatili a používa open-source prístup všade, kde to je možné,
 • dbá na otvorené štandardy a kvalitu svojich informácií, keďže iba takto môžu byť zverejnené dáta aj efektívne využité a ďalej spracované.

Preto sme vytvorili voľnú občiansku iniciatívu OpenData, ktorá má za cieľ ponúknuť verejnej správe riešenia pre prístup k informáciám a zverejňovanie dát tak, aby rešpektovali vyššie popísané princípy. Budeme radi, ak sa k úsiliu pripojí ktokoľvek, kto podporuje zadefinované zásady.

Zverejňovač príspevkov Zverejňovač príspevkov

Späť

ReŠtart Slovensko pozná víťazov a najlepšie online riešenia

Na konci septembra spustilo Centrum pre filantropiu druhý ročník súťaže ReŠtart Slovensko, v ktorej hľadali dobré nápady na online riešenia pre offline problémy spoločnosti. Dnes už poznáme víťazov tejto súťaže – stali sa nimi projekty, ktoré budú poskytovať online psychologickú pomoc, podporu obetiam sexuálneho násilia a rady študentom s výberom povolania.

Do súťaže sa prihlásilo 27 projektov a z nich porota vybrala 10 finalistov. Tí potom zverejnili svoje výzvy na portáli ĽudaĽuďom a snažili sa získať pre svoje nápady podporu. O víťazoch v druhom ročníku totiž rozhodovala široká verejnosť hlasovaním a zasielaním darov prostredníctvom darcovského portálu ĽudiaĽuďom. Vyvrcholenie prišlo 4. decembra na slávnostnom vyhlásení víťazov počas Gala večera v Design Factory.

„Druhý ročník ReŠtart Slovensko sa niesol v znamení rozšírenia záberu o témy rovnosti a tolerancie, ktoré vhodne doplnili projekty z oblasti problematiky efektívneho spravovania vecí verejných, otvorených dát či transparentnosti,“ povedal na úvod slávnostného večera Boris Strečanský, riaditeľ Centra pre filantropiu, ktoré súťaž organizovalo. „Opäť sa potvrdilo, že na Slovensku je množstvo šikovných a tvorivých mladých ľudí, ktorým nie sú ľahostajné problémy, s ktorými sa stretávajú a zamýšľajú sa nad ich riešeniami a neváhajú vkročiť s nimi do verejného priestoru a uchádzať sa s nimi o podporu a priazeň verejnosti.“

Záštitu nad aktuálnym ročníkom prebral Digitálny líder pre Slovenskú republiku Peter Pellegrini. „Reštart Slovensko je výnimočná súťaž, lebo dáva priestor tým, ktorých trápia problémy spoločnosti, v ktorej žijú a nechcú o nich iba hovoriť, ale chcú nájsť „návod“ na ich riešenie. Zároveň je skvelou príležitosťou ako získať cennú spätnú väzbu,  prístup k mentorom a prípadne potenciálnym investorom,“ povedal o súťaži. Spolu s Patrikom Krauspem, riaditeľom SK-NIC a Rolandom Kyškom z portálu ĽudiaĽuďom.sk odovzdali cenu trom víťazom súťaže.

Absolútnym víťazom 2. ročníka ReŠtartu Slovensko sa stal projekt VŽDY a VŠADE – Pomoc na dosah. Do súťaže ho predložila organizácia IPčko – internetová poradňa pre mladých – www.ipcko.sk. Vďaka mobilnej aplikácii, ktorú vytvoria bude pomoc, ktorú poskytujú teraz ešte dostupnejšia.

Na druhom mieste skončil projekt NEMLČME! – Portál pre obete sexuálneho násilia. Téma, ktorá v médiách prednedávnom rozpútala rozsiahlu diskusiu priviedla Daliu Gregorovú na myšlienku vytvoriť pre ľudí, čo zažili sexuálne násilie stránku, na ktorej by obete mohli o svojom probléme hovoriť a navzájom si pomáhať. Vďaka súťaži dala dokopy tím ľudí, ktorému sa podarilo vytvoriť stránku www.nemlcme.sk a získať veľkú podporu verejnosti – projekt zozbieral od verejnosti najvyššiu sumu.

Tretie miesto v súťaži získala online videoknižnica, ktorá pomôže študentom pri výbere budúceho povolania. Projekt čoRobím na svojej stránke www.corobim.sk prináša prostredníctvom krátkych kariérnych videí reálne informácie o rôznych povolaniach a jej súčasťou bude i aplikácia s testom preferencií k rôznym činnostiam, ktorá nasmeruje respondenta na pre neho najvhodnejšie povolanie.

Projektom, ktoré skončili na 4. a 5. mieste venovalo cenu Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických a Nadácia ESET. Podporená bola open source aplikácia na zobrazovanie mapy zločinnosti a nehodovosti v SR – projekt Mapa zločinu. Okrem 3000 € od Veľvyslanectva Spojených štátov amerických a 1000€ z Nadácie ESET získal tento projekt aj špeciálnu cenu od spoločnosti Google Slovensko – tablet Nexus 7 s operačným systémom Android a pozvanie na prehliadku slovenskej pobočky Googlu.

Druhú cenu od Veľvyslanectva Spojených štátov amerických vo výške 1500 € a ďalších 1000€ od Nadácie ESET získal projekt Demagóg do vrecka. K stránke www.demagog.sk teraz pribudne aplikácia, vďaka ktorej bude možné si kedykoľvek overiť rôzne výroky politikov a zistiť, či nám klamú alebo hovoria pravdu.

Ďalšie štyri ceny do súťaže venovala Nadácia Orange. Rozdelila ich medzi prvé tri víťazné projekty (Vždy a všade, Nemlčme a čo Robím) a 1 000 € získal aj projekt Časová banka – www.mamcas.sk – stránka, na ktorej si ľudia budú môcť vymieňať čas za služby.

Špeciálnu cenu si odniesol aj projekt Budujeme nádej – špecializovaný darcovský portál, ktorý umožní organizácii ETP Slovensko získavať finančné prostriedky na výstavbu domov pre rómske rodiny prostredníctvom mikropôžičiek. Tento unikátny projekt zaujal medzinárodnú advokátsku kanceláriu TaylorWessing , ktorá mu poskytne právne poradenstvo v hodnote 3 500 €.

V súťaži bolo celkovo podporených 7 projektov, udelených bolo 16 cien.

Cena SK-Nic, 3 x 5000€ a 3 x webhosting na 1 rok od spoločnosti Websupport:

 1. VŽDY a VŠADE – pomoc na dosah
 2. NEMLČME! – Portál pre obete sexuálneho násilia
 3. čo Robím

Cena Veľvyslanectva USA, 3000€ a 1500€:

 1. Mapa zločinu – 3000€
 2. Demagóg do vrecka – 1500€

Cena Nadácie Orange 4 x 1000€

 1. VŽDY a VŠADE – pomoc na dosah
 2. NEMLČME! – Portál pre obete sexuálneho násilia
 3. čo Robím
 4. Časová banka

Cena Nadácie ESET 2 x 1000€

 1. Mapa zločinu,
 2. Demagóg do vrecka

Cena advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c – právne poradenstvo v hodnote 3500€

 1. Budujeme nádej

Cena spoločnosti Google Slovensko – tablet Nexus 7 s operačným systémom Android a pozvanie na prehliadku slovenskej pobočky Googlu.

 1. Mapa zločinu

Hlasovanie verejnosti prebiehalo na portáli ĽudiaĽuďom.sk Celkovo prišlo finalistom  15 794 hlasov a 230 darcov podporilo všetky projekty sumou 2 155,28 €
Výsledky hlasovanie v 2. ročníku súťaže:

 1. miesto – VŽDY a VŠADE – pomoc na dosah, 4357 hlasov, 74 darcov, vyzbieraná suma 383 €
 2. miesto – NEMLČME! – Portál pre obete sexuálneho násilia, 3587 hlasov, 39 darcov, vyzbieraná suma 1308,28 €
 3. miesto – čo Robím, 2759 hlasov, 75 darcov, vyzbieraná suma 271 €
 4. miesto – Mapa zločinu, 2878 hlasov, 12 darcov, vyzbieraná suma 25 €
 5. miesto – Demagóg do vrecka, 1469 hlasov, 11 darcov, vyzbieraná suma 84 €
 6. miesto – Budujeme nádej, 161 hlasov, 7 darcov, vyzbieraná suma 41 €
 7. miesto – Multikultimapa, 158 hlasov, 3 darcovia, vyzbieraná suma 3 €
 8. miesto – Otvorené projekty, 159 hlasov, 2 darcovia, vyzbieraná suma 11 € (zo súťaže odstúpili)
 9. miesto – Časová banka, 152 hlasov, 4 darcovia, vyzbieraná suma 13 €
 10. miesto – Menšiny vítané, 114 hlasov, 3 darcovia, vyzbieraná suma 16 €

Druhý ročník súťaže Reštart Slovensko realizuje Centrum pre filantropiu n. o. vďaka podpore Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Centrum pre filantropiu n. o. je nezisková organizácia, ktorá už od roku 2002 prispieva k rozvoju občianskej spoločnosti a kultivácii darcovstva na Slovensku.

Kontakt: Centrum pre filantropiu, Kozia 11, 811 03 Bratislava, 0918/ 905 801, www.cpf.sk
email: lacko@changenet.skbrezinska@changenet.sk

foto: Mária Candráková

Priemerne (0 Hlasy)