Prihlásenie
info
Zdá sa, že dnešná mládež je skôr obeťou spoločnosti, než živlom, ktorý by spoločnosť pozitívne rozvíjal.
No mladí ľudia majú čo ponúknuť! Disponujú svojou jedinečnou perspektívou a teda životnými skúsenosťami a potrebami úplne odlišnými od sveta starších a dospelých. Sú to mladí ľuďia, ktorí budú musieť žiť s náslekdami rozhodnutí, ktoré dnes bez ich účasti rozhodujú o charaktere priestoru, v ktorom budú musieť hľadať svoj osud.
Mladí ľudia SR sú občania demokratickej spoločnosti, majú svoje práva a musia mať reálny vplyv na to, aby verejný priestor odrážal ich potreby a záujmy.
Akonáhle mláďež dostane reálnu možnosť veci zmeniť, mnohé aj zmení k lepšiemu.
Táto stránka je spoločným komunikačným portálom Participatývnych Komunít Mládež. (momentálne fungujú na Slovesnku 2 - Bratislava a Ružomberok)
Jej ambíciou je smerom dovnútra umožniť čo najefektívnejšiu komunikáciu medzi aktívnymi členmi komunity a spoluprácu pri rozvíjaní jednotlivých návrhov a projektov.
Smerom navonok sa snaží o čo najtransparentnejšie sprostredkovanie všetkých relevantných informácií týkajúcich sa činnosti komunity (zverejňujeme zápisnice z Komunitných stretnutí, v kalendári avizujeme všetky udalosti späté s komunitou, prístupné sú detailné projektové dokumentácie, akonáhle sa projekty začnú financovať, budeme zverejňovať všetky priebežné výdavky).
O participatívnom rozpočte možno zjednodušene povedať, že je to mechanizmus, prostredníctvom ktorého dostáva každý individuálny človek, ako občan, predstaviteľ verejnosti (ktorý má vôľu sa zapojiť do komunity,) možnosť priamo a bez akýchkoľvek existujúcich byrokratických a korupčných prekážok, vstúpiť a zasiahnuť do politického života a verejného rozpočtového priestoru mesta s vlastnými požiadavkami, predstavami, potrebami a napokon aj projektami. O tom, ktoré projekty sa napokon prioritne zrealizujú rozhodnú na verejnných zvažovaniach samotní vybraní aktívni članovia jendotlivých komunít.
Zapojenie do takéhoto rozhodovacieho procesu môže byť pre mladého človeka veľmi cenná skúsenosť do budúceho života, poskytuje veľkú príležitosť, ale zväzuje aj zodpovednosťou.
Veľkou výhodou tohto mechanizmu je, že otvára príležitosť realizovať aj netradičné veci, ktorých by sa oficiálne formálne orgány ťažko ujimali.
Širší úvod o tom, čo je "participatívny rozpočet" nájdete napr. tu: http://utopia.sk/liferay/home/
linky na všetky komunity PR Bratislava:
http://pr.bratislava.sk/liferay/tematicke-participativne-komunity
linky na všetky komunity PR Ružomberok:
http://pr.ruzomberok.sk/liferay/tematicke-participativne-komunity
Pozývame vás srdečne na niektoré z našich pravidelných stretnutí, môžete sa zapojiť, diskutovať, pýtať sa, alebo sa len tak pozrieť. Žiadúce riešenia nastanú asi len ťažko, ak sa budeme spoliehať na pasívnu verejnosť a nebudeme aktívni ;) Zapojiť sa dá samozrejme taktiež virtuálne.
Bratislava info a kontakty: xxx
diskutovať bez registrácie môžete, keď na hornej lište kliknete na -> "Diskusné skupiny" -> "TU možnosť diskutovať aj pre (nezaregistrovanú) verejnosť" :)
pravidelné Stretnutia komunít (Ba):
pondelok 18:30 Open Data
utorok 17:00 Zelené mesto
štvrtok 15:00 Seniori
19:30 Mládež
momentálne neaktívne komunity: Kultúra, Doprava
miesto: KC Generácií - http://pr.bratislava.sk/liferay/web/komunitne-centrum-generacii-ymca-
Návrh projektov komunity Mládež pre PR 2013:
Participatívna komunita Mládež predkladá nasledovné projekty v rámci procesu prípravy Participatívneho rozpočtu 2013:
Outdoorové športoviská - Street workout
Verejné fórum PK Mládež 4.10.2012
diskusia o prioritách PK Mládež: https://www.utopia.sk/liferay/web/mladez/diskusne-skupiny/-/message_boards/message/697540
projektová dokumentácia 2012: https://www.utopia.sk/liferay/web/mladez/kc-zora
projektová dokumentácia 2013: https://utopia.sk/liferay/web/mladez/kc-zora-2
Verejné zvažovanie - 2011 pilotné kolo PR
Nástenka
Projekt - KC Mladých a seniorov
Pilotný projekt „Participatívny rozpočet pre Bratislavu"
Projektová dokumentácia
Celkový zámer
Aktivity projektu sa zameriavajú, resp. realizujú služby, ktoré realizuje, alebo môže realizovať mestská samospráva v Bratislave. Výsledky projektu budú verejne prístupné buď ako služba, artefakt alebo informácia.
Každá z participatívnych komunít môže podať dva projekty v dvoch oblastiach:
-
Zvýšenie participácie občanov na verejnom živote
prostredníctvom projektu sa pre občanov Bratislavy vytvárajú širšie možnosti zapájať sa do verejného života a do fungovania samosprávy
-
Skvalitnenie služieb samosprávy a mestského prostredia
Projekt skvalitňuje, približuje alebo dopĺňa služby poskytované mestom Bratislava
Proces vytvárania a schvaľovania projektov
Predkladateľom projektu je konkrétna tematická participatívna komunita. Projekty sa formujú v komunite a zapojiť sa môže každá členka, každý člen komunity.
Schvaľovanie prebieha vo forme otvorenej diskusie - verejného zvažovania, v rámci komunity. V prípade, že sa nenájde všeobecný konsenzus, ktoré dva projekty má komunita rozpracovať a podporiť, je možné hlasovať.
výsledok: dva vybrané projekty
Projektová dokumentácia
Anotácia – krátky opis projektu
(v skratke, definujte projekt, cca. 1000 znakov)
Zámer projektu je vytvoriť komunitné centrum pre mladých ľudí, prostredníctvom ktorého by vzniklo miesto sociálnej výmeny a dialógu. Miesto by malo slúži primárne pre komunitu mladých, ktorá je otvorená širokej verejnosti. Má slúžiť potrebám diskusie a tvorby projektov. Sekundárne má slúžiť na alternatívne trávenie voľného času v rámci náučných, vzdelávacích a spoločenských aktivít.
|
Problém
(opíšte problém, ktorý chce projekt riešiť. Môže ísť o nedostatok kvality už samosprávou poskytovanej služby, alebo o jej neexistenciu, či o ohrozenie alebo nedostupnosť danej služby)
Základným problémom dnešnej „modernej spoločnosti" je virtualizácia spoločenského života a strata osobného kontaktu nielen medzi rovesníkmi, ale aj medzi generáciami. Dochádza tak odcudzeniu, ktoré prerastá do vzájomného nepochopenia. Mladá generácia má čo ponúknuť staršej a naopak. Myslíme si, že Bratislava potrebuje alternatívne komunitné centrum, ktoré by slúžilo spoločenským aktivitám rôzneho druhu s cieľom vytvárať vzájomné porozumenie medzi generáciami, medzi rovesníkmi a taktiež ponúkať spoločenské aktivity širšej verejnosti.
|
Východisková situácia
(opíšte na aké už uskutočnené aktivity má projekt nadväzovať, resp. aké možnosti na realizáciu projektu komunita má k dispozícii)
Nič charakteru podobného komunitného strediska sa na území Bratislavy nevyskytuje. Pred časom existovalo Informačné centrum mladých na Riazanskej ulici, ktoré však z neznámych dôvodov zaniklo.
|
Predkladateľ projektu a realizátori
(opíšte konkrétne personálne obsadenie pri projektových aktivitách, skúsenosti, know – how jednotlivých participantov, určte projektových koordinátorov)
|
Cieľ
(zadefinujte zmeny, ktoré sa projektom dosiahnu)
Prekonať problematické formy odcudzenia, vytvorením potencionálneho miesta s cieľom vytvárať nové priateľské vzťahy, uskutočňovať vzdelávacie aktivity, spoločensko-kultúrne aktivity a priestor na stretávanie sa komunít, ktoré sa podieľajú, alebo majú záujem zapojiť do projektov participatívneho rozpočtu v Bratislave.
|
Cieľová skupina
(definujte pre aké skupiny občanov je projekt prioritne určený, kto a akým spôsobom môže výsledky projektu využívať)
Cieľovou skupinou je mládež od 15 do 30 rokov a seniori.
|
Pokračovanie projektu
(opíšte ako sa výsledky projektu budú udržiavať a ďalej rozvíjať v budúcnosti)
Rozvíjanie nových aktivít, snaha o tvorbu kultúrnych výstupov – dokumentárnych filmov a i. Prezentácia myšlienok participatívnej demokracie širokej verejnosti. Jeden z členov participačnej komunity by sa mal pravidelne zúčastňovať na zasadnutiach komisií mesta a informovať ostatných členov komunity o návrhoch.
|
Aktivity
(podrobne opíšte jednotlivé aktivity, ich časový rámec a konkrétny spôsob realizácie)
Workshopy na tému participačnej demokracie a prezentácia myšlienok participačného rozpočtu 1x za týždeň, sobota podvečer 17:00 – 20:00 Vzdelávacie aktivity – výučba cudzích jazykov, každý týždeň zvolený deň: 18:00 – 20:00 Prezentácie, sobota 15:00 – 17:00 Filmové večery – premietanie dokumentárnych resp. common sense filmov, filmov, ktoré sú už voľne šíriteľné a prezentujú myšlienky participačnej demokracie, občianskej spoločnosti, humanizmu atď. streda 20:00 – 22:00 Šachový klub - štvrtok od 19:00 do 23:00, organizácia turnajov, účasť v lige od najbližšej sezóny a šírenie mena centra do verejnej pozornosti, časom je klub možné rozšíriť o viaceré druhy tzv. mind sports (go, bridž a pod.), v ktorých sa nedávno v Pekingu uskutočnila prvá svetová olympiáda /mimochodom Ftáčnikov brat je šachový veľamajster.../ Hudobné večery, piatok 22:00 – 01:00 Tematické diskusné kluby, riadené diskusie medzi generáciami na rôzne témy, každá druhá streda streda 15:00 – 17:00 Vzdelávacie kurzy IT pre seniorov, každá druhá streda v mesiaci od 15:00 – 17:00 Priestor pre komunity, utorok 20:00 – 22:00 Záujmové krúžky: maľovanie, čítanie prózy, recitovanie poézie, štrikovanie a iné aktivity, podľa časových možností a záujmu členov komunity Spoločenské hry, podľa potreby Knižnica s antikvariátom |
Rozpočet
(podrobne rozpíšte jednotlivé položky a spôsob využitia finančných prostriedkov)
Názov položky | Predpokladaná čiastka |
---|---|
Kontajner na dokumenty, 2x | 39,90 |
Písací stôl 2x | 160 |
Stoličky 20x | 20 |
Stôl 2x | 50 |
Nákup literatúry do antikvariátu a knižnice | ??? |
Prednášky – dobrovoľníci z MVO a OZ, prednášajúci | 200 |
Výbava šachového klubu pre účasť na ligových stretnutiach: 8 ks hodín a 8 ks šachovníc s figúrkami: 8x50 eur + 8x15 eur | 520 |
(Vychádzal som z ponuky predajní Kika a Ikea.)
Pri ďalších položkách by som vychádzal z rozpočtu, ktorý vytvorili už seniori, asi je zbytočné tvoriť duplicitu.