Projekt má ambíciu koncentrovať informácie z rôznych zdrojov o občianskej participácii v stredoeurópsom regióne.

Súčasťou projektu je technologická a metodická podpora aktívnych občanov, komunít, samospráv a iných inštitúcií zavádzajúcich prvky občianskej a zamestnaneckej participácie.

Téme Participatívnych rozpočtov ako jednej z aplikácie občianskej participácie na úrovni samospráv sa venuje aj projekt Porto Alegre.

Novinky z komunít Novinky z komunít

Späť

RE: Historický okruh - aktualizovaná projektová dokumentácia

RE: Historický okruh - aktualizovaná projektová dokumentácia
Odpoveď
9.8.2012 21:53 ako reakcia na Michal Feik.
Par mojich pripomienok. 

Som velmi rad, ze konecne je na svete aspon projekt, (aj ked len DUR...). Okruh je zvoleny vhodne, moc inych moznosti ani nie je. Zopar mojich pripomienok:
1.Pod Manderlakom bude viest cyklocesta? Neviem si predstavit kde? Ved je tam len taka uzky priechod ledva pre chodcov a vchody do obchodov. Podla mna by to malo ist mimo priestoru Manderlaka - ved z vonkajsej strany je kopec miesta a auta tam teraz nechodia, staci zrusit kvetinace. 
2. Odbocka z nam.SNP smerom na Gorkeho by mala byt osadena semaforom pre cyklistov, je tam dost vyuzivany prechod, aby nahodou nevznikali kolizie s chodcami. 
3. Preco na Sturovej ulici smerom na Safko nespravite len na 1 pruh pre auta? Ako sa tam maju potom zmestit cyklisti aj s autami? Aj tak ten pruh zdielany cyklistami a autami bude pre auta takmer nepouzitelny. 
4. Pre plynuly prechod z Jesenskeho na Sturovu je potrebne zrusit stanovisko Taxikarov, inak bude dochadzat ku koliziam. To miesto bude chybat. 
5. Taktiez by som zrusil 1 jazdny pruh na Sturovej ulici smerom na Spitalsku, ak sa ma cyklistika rozbehnut, tak sa nesmu rozbit kompromisy. Aj tak auta v centre nemaju co hladat. 
6. Odbocka z nabrezia smerom na Rybne je treba riesit velmi zodpovedne, nakolko tade prechadzaju denne davy nemeckych turistov-dochodcov a ti chodia v davoch a zaberu doslova cely chodnik az po cestu a zacpu ho nakomplet. Navrhujem zlepsene znacenie - nejake reflexne, pripadne vela znaciek, semaforov, proste vsetko, co je k dispozicii. Tade chodia cyklisti z celej Dubravky, Lamaca, Devinskej, Devina, Karlovky do prace, takze to tam bude problematicke. A ti nemecki dochodci chodievaju asi uz od 8,00. 
7. Dobry napad  vyuzit travnatu plochu vedla nabrezia ako cyklotrasu, tiez som to mal na mysli, len prosim dokoncit az po Safko a to aj za cenu uprav krikov, ktore pri Sturovom namesti rastu. Taktiez bude treb rozsirit trasu medzi  parcikom  na Vajanskeho nabrezi a vozovkou, alebo zrusit kandelabre. 
8. Na Jesenskeho smerom na Hviezoslavovo bude treba vyriesit problemy okolo kolajnic - vhupnut medzi kolajnice s tenkym cyklokolesom nie je nic prijemne. Taktiez sa tam zdrzuje kopec aut - bude treba ich striktne zrusit. 

Inak, moj nazor je zrusit 2 pruhy pre auta vsade kde sa to da a spravit PORIADNE cyklocesty. Potom sa az rozbehne cyklodoprava. Vsetky ostatne kompromisne riesenia su zial len lepenie zuvackou. 

Dakujem vsetkym, ktori sa zaoberaju cyklotrasami v BA. 

Brano Gajdos

Novinky Novinky

utopia.sk

Právo na mesto a distribúcia priestoru

Myšlienka na právo na mesto je úzko spätá s francúzskym filozofom Henrym Lefebvreom. Jeho práca je reakciou na spoločenské vzťahy v liberálnom kapitalizme, ktoré tvarujú podobu dnešných miest. Lefebre vyzýva k radikálnej reštrukturalizácii spoločenských, politických a ekonomických vzťahov v meste a k prepracovaniu aktuálnej štruktúry liberálno-demokratického občianstva. Jeho koncept práva na mesto prepracováva rozhodovací proces v meste: preorientováva našu pozornosť od rozhodovania štátu smerom k produkcii mestského priestoru.

utopia.sk

Participatívny rozpočet pre Lisabon

Medzi európske mestá, ktoré hľadajú riešenie starých problémov ako aj rôznych novodobých komplikovaných fenoménov urbanistického, demografického a sociálneho rozvoja, už patrí aj hlavné mesto Portugalska Lisabon. Participatívny rozpočet sa ukazuje ako efektívne inovatívne riešenie najmä pre veľké mestá, ktoré bývajú (v niektorých súvislostiach paradoxne) veľmi často najväčšmi postihnuté hospodárskou krízou ako aj odcudzením jeho vlastných a novoprichádzajúcich obyvateľov.

utopia.sk

Ako hľadať spôsoby ochrany kultúrneho dedičstva

Medzi projekty v Latinskej Amerike, ktoré môžu poslúžiť ako dobrá inšpirácia aj pre Slovensko, určite patria prípady úspešnej rekonštrukcie historických objektov zdanlivo beznádejne odsúdených na zánik, a to nielen pre nedostatok financií, čo sa najčastejšie uvádza len ako vhodné a údajne neprekonateľné alibi, ale predovšetkým pre vytrvalý nezáujem obyvateľov, vedenia mesta či dediny alebo, ako je to často aj v prípade Slovenska – všeobecnej apatie, ktorá predpokladá, že daný stav je síce smutný, ale nedá sa zmeniť, lebo ľudia jednoducho nemajú žiadny vplyv.

utopia.sk

Participatívny rozpočet v Porto Alegre

Pri hľadaní spôsobov riešenia situácie sa o alternatívnom lokálnom  rozvoji začalo v Brazílii nanovo hovoriť až s vypuknutím krízy v 80.tych rokoch 20. storočia. Vzhľadom na sociálno-historický kontext a urbanistickú politiku príznačnú pre krajiny tretieho sveta, pri ktorej dochádza k čoraz hlbšiemu vylučovaniu celých skupín obyvateľstva a následne k ich právnej kriminalizácii neprekvapuje, že doposiaľ najznámejší medzinárodný model spravovania mesta sa začal práve v Latinskej Amerike.

utopia.sk

Participatívne rozpočty – nástroje participatívnej demokracie

Od definície k úsiliu

Participatívny rozpočet je proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie zabezpečujúcej ľuďom možnosť diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia. Občan tak nielen že volí, ale je priamo vtiahnutý do procesu... Uribatam de Souza

utopia.sk

Realizovať utópie

V jednom rozhovore týkajúcom sa sčasti narastajúcemu významu Latinskej Ameriky v súčasnej geopolitike odpovedal slovinský filozof a psychoanalytik Slavoj Žižek, že ani tak nie je zaujímavé sledovať kroky, ktoré podstupujú krajiny takzvaného centra, ale tie postupy, ktoré uskutočňujú krajiny takzvanej periférie. Prirodzene, centrum a periféria majú vždy viaceré ťažiská.

utopia.sk

Veselý prístav Bratislava

Stop urbicíde – genocíde mesta!