Projekt má ambíciu koncentrovať informácie z rôznych zdrojov o občianskej participácii v stredoeurópsom regióne.

Súčasťou projektu je technologická a metodická podpora aktívnych občanov, komunít, samospráv a iných inštitúcií zavádzajúcich prvky občianskej a zamestnaneckej participácie.

Téme Participatívnych rozpočtov ako jednej z aplikácie občianskej participácie na úrovni samospráv sa venuje aj projekt Porto Alegre.

Novinky z komunít Novinky z komunít

Späť

cestovateľské stránky

cestovateľské stránky
Odpoveď
26.1.2021 8:20
V tomto článku by som Vás chcel predstaviť množstvo užitočných webov týkajúcich sa cestovania, ktoré sám používam. Pozrieme sa na vyhľadávače leteniek a ubytovania, či iné stránky, týkajúce sa všemožných cestovateľských vychytávok.

Informačné weby
Pri plánovaní nejakej cesty, sa vždy snažím čo najlepšie pripraviť. Chcem tak predísť tomu, aby mi náhodou neutieklo niečo naozaj dôležité. Samozrejme je pri cestovaní rovnako dôležitá aj spontánnosť. Najviac ma aj tak vždy poteší objavenie niečoho nového a nečakaného. Dobrá príprava je ale základ, čo sa týka hlavne veľkých turistických metropol. Na počudovanie, asi najviac pomôže stránka Googlu. Nečakané. Okrem nej som si ale obľúbil weby, ktoré mi ponúknu určitý súhrn všetkých dôležitých vecí, pekne na jednom mieste. VirtualTourist a Tripadvisor sú veľmi podobné, takmer identické stránky. Po zvolení daného miesta sa Vám zobrazí zoznam všetkých pamiatok, múzeí, parkov, reštaurácií a mnoho ďalšieho. Podľa recenzií ďalších cestovateľov si vyberiete, či sa na danú lokalitu má cenu prísť pozrieť.

Ďalšia výborná stránka, nielen pre digitálnych nomádov, ale aj pre obyčajných turistov, je Nomadlist. Vo veľmi prehľadných tabuľkách tam nájdete zoradené základné informácie o živote v danom meste. Či už ide o kvalitu života, ceny, bezpečnosť, hromadnú dopravu, pokrytie Wifi siete a naozaj mnoho iného. Pokiaľ potrebujem naplánovať cestu z alebo na letisko alebo informácie o Vietnam vízum pri príchode, priznávam, že väčšinou iba googlim. Samozrejme dosť informácií sa dá nájsť už na samotnom webe daného letiska. Ak ale chcete ušetriť čas, postačí táto postaršia stránka: Toandfromtheairport.com. Nie vždy sa ale dá z letiska na hotel dostať jednoducho. Hlavne pri neskorých večerných letoch nizkonákladových spoločností, to zvykne byť naozaj komplikované. Neraz som bol nútený siahnuť po taxíku alebo Uberi. Vtedy mi pomáha stránka s predbežným výpočtom ceny za odvoz: Uber.com/sk/fare-estimate.

Určite budete nasledujúcu situáciu poznať. Ste v zahraničí a nie vždy ste ochotný zaplatiť svojmu mobilnému operátorovi, často astronomickú sumu, za balík internetu, aby ste mohli napríklad postnúť fotku na Facebook. Riešením je napríklad nájsť neblokovanú wifi sieť. Aj keď to už v dnešnej dobe nebýva až taký problém, stále sa nájdu výnimky. Tam nastupuje aplikácia Wifi Map, pre androidy aj iOS. S ňou nájdete v prehľadnej mapke heslá k uzamknutým wifi sieťam takmer po celom svete. Poslednou vecou z tejto informačnej sekcie sú blogy iných cestovateľov. Priznám sa, že tých slovenských veľa nesledujem. Väčšinou prečítam iba niečo o mieste kam sa práve chystám, na stránke, ktorá mi vyskočí vo vyhľadávači medzi prvými. Z tých ktoré sledujem (určite všetky poznáte) to sú:
www.dulichso.com
• travelhack.me

Novinky Novinky

utopia.sk

Právo na mesto a distribúcia priestoru

Myšlienka na právo na mesto je úzko spätá s francúzskym filozofom Henrym Lefebvreom. Jeho práca je reakciou na spoločenské vzťahy v liberálnom kapitalizme, ktoré tvarujú podobu dnešných miest. Lefebre vyzýva k radikálnej reštrukturalizácii spoločenských, politických a ekonomických vzťahov v meste a k prepracovaniu aktuálnej štruktúry liberálno-demokratického občianstva. Jeho koncept práva na mesto prepracováva rozhodovací proces v meste: preorientováva našu pozornosť od rozhodovania štátu smerom k produkcii mestského priestoru.

utopia.sk

Participatívny rozpočet pre Lisabon

Medzi európske mestá, ktoré hľadajú riešenie starých problémov ako aj rôznych novodobých komplikovaných fenoménov urbanistického, demografického a sociálneho rozvoja, už patrí aj hlavné mesto Portugalska Lisabon. Participatívny rozpočet sa ukazuje ako efektívne inovatívne riešenie najmä pre veľké mestá, ktoré bývajú (v niektorých súvislostiach paradoxne) veľmi často najväčšmi postihnuté hospodárskou krízou ako aj odcudzením jeho vlastných a novoprichádzajúcich obyvateľov.

utopia.sk

Ako hľadať spôsoby ochrany kultúrneho dedičstva

Medzi projekty v Latinskej Amerike, ktoré môžu poslúžiť ako dobrá inšpirácia aj pre Slovensko, určite patria prípady úspešnej rekonštrukcie historických objektov zdanlivo beznádejne odsúdených na zánik, a to nielen pre nedostatok financií, čo sa najčastejšie uvádza len ako vhodné a údajne neprekonateľné alibi, ale predovšetkým pre vytrvalý nezáujem obyvateľov, vedenia mesta či dediny alebo, ako je to často aj v prípade Slovenska – všeobecnej apatie, ktorá predpokladá, že daný stav je síce smutný, ale nedá sa zmeniť, lebo ľudia jednoducho nemajú žiadny vplyv.

utopia.sk

Participatívny rozpočet v Porto Alegre

Pri hľadaní spôsobov riešenia situácie sa o alternatívnom lokálnom  rozvoji začalo v Brazílii nanovo hovoriť až s vypuknutím krízy v 80.tych rokoch 20. storočia. Vzhľadom na sociálno-historický kontext a urbanistickú politiku príznačnú pre krajiny tretieho sveta, pri ktorej dochádza k čoraz hlbšiemu vylučovaniu celých skupín obyvateľstva a následne k ich právnej kriminalizácii neprekvapuje, že doposiaľ najznámejší medzinárodný model spravovania mesta sa začal práve v Latinskej Amerike.

utopia.sk

Participatívne rozpočty – nástroje participatívnej demokracie

Od definície k úsiliu

Participatívny rozpočet je proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie zabezpečujúcej ľuďom možnosť diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia. Občan tak nielen že volí, ale je priamo vtiahnutý do procesu... Uribatam de Souza

utopia.sk

Realizovať utópie

V jednom rozhovore týkajúcom sa sčasti narastajúcemu významu Latinskej Ameriky v súčasnej geopolitike odpovedal slovinský filozof a psychoanalytik Slavoj Žižek, že ani tak nie je zaujímavé sledovať kroky, ktoré podstupujú krajiny takzvaného centra, ale tie postupy, ktoré uskutočňujú krajiny takzvanej periférie. Prirodzene, centrum a periféria majú vždy viaceré ťažiská.

utopia.sk

Veselý prístav Bratislava

Stop urbicíde – genocíde mesta!