Projekt má ambíciu koncentrovať informácie z rôznych zdrojov o občianskej participácii v stredoeurópsom regióne.

Súčasťou projektu je technologická a metodická podpora aktívnych občanov, komunít, samospráv a iných inštitúcií zavádzajúcich prvky občianskej a zamestnaneckej participácie.

Téme Participatívnych rozpočtov ako jednej z aplikácie občianskej participácie na úrovni samospráv sa venuje aj projekt Porto Alegre.

Novinky z komunít Novinky z komunít

Späť

RE: cestovatelské stránky

RE: cestovatelské stránky
Odpoveď
30.7.2021 1:55 ako reakcia na Anonym.
V tomto clánku by som Vás chcel predstavit množstvo užitocných webov týkajúcich sa cestovania, ktoré sám používam. Pozrieme sa na vyhladávace leteniek a ubytovania, ci iné stránky, týkajúce sa všemožných cestovatelských vychytávok.

Informacné weby
Pri plánovaní nejakej cesty, sa vždy snažím co najlepšie pripravit. Chcem tak predíst tomu, aby mi náhodou neutieklo nieco naozaj dôležité. Samozrejme je pri cestovaní rovnako dôležitá aj spontánnost. Najviac ma aj tak vždy poteší objavenie niecoho nového a necakaného. Dobrá príprava je ale základ, co sa týka hlavne velkých turistických metropol. Na pocudovanie, asi najviac pomôže stránka Googlu. Necakané. Okrem nej som si ale oblúbil weby, ktoré mi ponúknu urcitý súhrn všetkých dôležitých vecí, pekne na jednom mieste. VirtualTourist a Tripadvisor sú velmi podobné, takmer identické stránky. Po zvolení daného miesta sa Vám zobrazí zoznam všetkých pamiatok, múzeí, parkov, reštaurácií a mnoho dalšieho. Podla recenzií dalších cestovatelov si vyberiete, ci sa na danú lokalitu má cenu príst pozriet.

Dalšia výborná stránka, nielen pre digitálnych nomádov, ale aj pre obycajných turistov, je Nomadlist. Vo velmi prehladných tabulkách tam nájdete zoradené základné informácie o živote v danom meste. Ci už ide o kvalitu života, ceny, bezpecnost, hromadnú dopravu, pokrytie Wifi siete a naozaj mnoho iného. Pokial potrebujem naplánovat cestu z alebo na letisko alebo informácie o [url=https://www.hotels-in-vietnam.com/vietnam/vietnam-visa.html]Vietnam vízum pri príchode[/url], priznávam, že väcšinou iba googlim. Samozrejme dost informácií sa dá nájst už na samotnom webe daného letiska. Ak ale chcete ušetrit cas, postací táto postaršia stránka: Toandfromtheairport.com. Nie vždy sa ale dá z letiska na hotel dostat jednoducho. Hlavne pri neskorých vecerných letoch nizkonákladových spolocností, to zvykne byt naozaj komplikované. Neraz som bol nútený siahnut po taxíku alebo Uberi. Vtedy mi pomáha stránka s predbežným výpoctom ceny za odvoz: Uber.com/sk/fare-estimate.

Urcite budete nasledujúcu situáciu poznat. Ste v zahranicí a nie vždy ste ochotný zaplatit svojmu mobilnému operátorovi, casto astronomickú sumu, za balík internetu, aby ste mohli napríklad postnút fotku na Facebook. Riešením je napríklad nájst neblokovanú wifi siet. Aj ked to už v dnešnej dobe nebýva až taký problém, stále sa nájdu výnimky. Tam nastupuje aplikácia Wifi Map, pre androidy aj iOS. S nou nájdete v prehladnej mapke heslá k uzamknutým wifi sietam takmer po celom svete. Poslednou vecou z tejto informacnej sekcie sú blogy iných cestovatelov. Priznám sa, že tých slovenských vela&#x2

Novinky Novinky

utopia.sk

Právo na mesto a distribúcia priestoru

Myšlienka na právo na mesto je úzko spätá s francúzskym filozofom Henrym Lefebvreom. Jeho práca je reakciou na spoločenské vzťahy v liberálnom kapitalizme, ktoré tvarujú podobu dnešných miest. Lefebre vyzýva k radikálnej reštrukturalizácii spoločenských, politických a ekonomických vzťahov v meste a k prepracovaniu aktuálnej štruktúry liberálno-demokratického občianstva. Jeho koncept práva na mesto prepracováva rozhodovací proces v meste: preorientováva našu pozornosť od rozhodovania štátu smerom k produkcii mestského priestoru.

utopia.sk

Participatívny rozpočet pre Lisabon

Medzi európske mestá, ktoré hľadajú riešenie starých problémov ako aj rôznych novodobých komplikovaných fenoménov urbanistického, demografického a sociálneho rozvoja, už patrí aj hlavné mesto Portugalska Lisabon. Participatívny rozpočet sa ukazuje ako efektívne inovatívne riešenie najmä pre veľké mestá, ktoré bývajú (v niektorých súvislostiach paradoxne) veľmi často najväčšmi postihnuté hospodárskou krízou ako aj odcudzením jeho vlastných a novoprichádzajúcich obyvateľov.

utopia.sk

Ako hľadať spôsoby ochrany kultúrneho dedičstva

Medzi projekty v Latinskej Amerike, ktoré môžu poslúžiť ako dobrá inšpirácia aj pre Slovensko, určite patria prípady úspešnej rekonštrukcie historických objektov zdanlivo beznádejne odsúdených na zánik, a to nielen pre nedostatok financií, čo sa najčastejšie uvádza len ako vhodné a údajne neprekonateľné alibi, ale predovšetkým pre vytrvalý nezáujem obyvateľov, vedenia mesta či dediny alebo, ako je to často aj v prípade Slovenska – všeobecnej apatie, ktorá predpokladá, že daný stav je síce smutný, ale nedá sa zmeniť, lebo ľudia jednoducho nemajú žiadny vplyv.

utopia.sk

Participatívny rozpočet v Porto Alegre

Pri hľadaní spôsobov riešenia situácie sa o alternatívnom lokálnom  rozvoji začalo v Brazílii nanovo hovoriť až s vypuknutím krízy v 80.tych rokoch 20. storočia. Vzhľadom na sociálno-historický kontext a urbanistickú politiku príznačnú pre krajiny tretieho sveta, pri ktorej dochádza k čoraz hlbšiemu vylučovaniu celých skupín obyvateľstva a následne k ich právnej kriminalizácii neprekvapuje, že doposiaľ najznámejší medzinárodný model spravovania mesta sa začal práve v Latinskej Amerike.

utopia.sk

Participatívne rozpočty – nástroje participatívnej demokracie

Od definície k úsiliu

Participatívny rozpočet je proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie zabezpečujúcej ľuďom možnosť diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia. Občan tak nielen že volí, ale je priamo vtiahnutý do procesu... Uribatam de Souza

utopia.sk

Realizovať utópie

V jednom rozhovore týkajúcom sa sčasti narastajúcemu významu Latinskej Ameriky v súčasnej geopolitike odpovedal slovinský filozof a psychoanalytik Slavoj Žižek, že ani tak nie je zaujímavé sledovať kroky, ktoré podstupujú krajiny takzvaného centra, ale tie postupy, ktoré uskutočňujú krajiny takzvanej periférie. Prirodzene, centrum a periféria majú vždy viaceré ťažiská.

utopia.sk

Veselý prístav Bratislava

Stop urbicíde – genocíde mesta!