Projekt má ambíciu koncentrovať informácie z rôznych zdrojov o občianskej participácii v stredoeurópsom regióne.

Súčasťou projektu je technologická a metodická podpora aktívnych občanov, komunít, samospráv a iných inštitúcií zavádzajúcich prvky občianskej a zamestnaneckej participácie.

Téme Participatívnych rozpočtov ako jednej z aplikácie občianskej participácie na úrovni samospráv sa venuje aj projekt Porto Alegre.

Novinky z komunít Novinky z komunít

Späť

RE: cestovatelske stranky

RE: cestovatelske stranky
Odpoveď
7.9.2021 15:10 ako reakcia na Anonym.
V tomto clanku by som Vas chcel predstavit mnozstvo uzitocnych webov tykajucich sa cestovania, ktore sam pouzivam. Pozrieme sa na vyhladavace leteniek a ubytovania, ci ine stranky, tykajuce sa vsemoznych cestovatelskych vychytavok.

Informacne weby
Pri planovani nejakej cesty, sa vzdy snazim co najlepsie pripravit. Chcem tak predist tomu, aby mi nahodou neutieklo nieco naozaj dolezite. Samozrejme je pri cestovani rovnako dolezita aj spontannost. Najviac ma aj tak vzdy potesi objavenie niecoho noveho a necakaneho. Dobra priprava je ale zaklad, co sa tyka hlavne velkych turistickych metropol. Na pocudovanie, asi najviac pomoze stranka Googlu. Necakane. Okrem nej som si ale oblubil weby, ktore mi ponuknu urcity suhrn vsetkych dolezitych veci, pekne na jednom mieste. VirtualTourist a Tripadvisor su velmi podobne, takmer identicke stranky. Po zvoleni daneho miesta sa Vam zobrazi zoznam vsetkych pamiatok, muzei, parkov, restauracii a mnoho dalsieho. Podla recenzii dalsich cestovatelov si vyberiete, ci sa na danu lokalitu ma cenu prist pozriet.

Dalsia vyborna stranka, nielen pre digitalnych nomadov, ale aj pre obycajnych turistov, je Nomadlist. Vo velmi prehladnych tabulkach tam najdete zoradene zakladne informacie o zivote v danom meste. Ci uz ide o kvalitu zivota, ceny, bezpecnost, hromadnu dopravu, pokrytie Wifi siete a naozaj mnoho ineho. Pokial potrebujem naplanovat cestu z alebo na letisko alebo informacie o [url=https://www.hotels-in-vietnam.com/vietnam/vietnam-visa.html]Vietnam vizum pri prichode[/url], priznavam, ze vacsinou iba googlim. Samozrejme dost informacii sa da najst uz na samotnom webe daneho letiska. Ak ale chcete usetrit cas, postaci tato postarsia stranka: Toandfromtheairport.com. Nie vzdy sa ale da z letiska na hotel dostat jednoducho. Hlavne pri neskorych vecernych letoch nizkonakladovych spolocnosti, to zvykne byt naozaj komplikovane. Neraz som bol nuteny siahnut po taxiku alebo Uberi. Vtedy mi pomaha stranka s predbeznym vypoctom ceny za odvoz: Uber.com/sk/fare-estimate.

Urcite budete nasledujucu situaciu poznat. Ste v zahranici a nie vzdy ste ochotny zaplatit svojmu mobilnemu operatorovi, casto astronomicku sumu, za balik internetu, aby ste mohli napriklad postnut fotku na Facebook. Riesenim je napriklad najst neblokovanu wifi siet. Aj ked to uz v dnesnej dobe nebyva az taky problem, stale sa najdu vynimky. Tam nastupuje aplikacia Wifi Map, pre androidy aj iOS. S nou najdete v prehladnej mapke hesla k uzamknutym wifi sietam takmer po celom svete. Poslednou vecou z tejto informacnej sekcie su blogy inych cestovatelov. Priznam sa, ze tych slovenskych vela&#x2

Novinky Novinky

utopia.sk

Právo na mesto a distribúcia priestoru

Myšlienka na právo na mesto je úzko spätá s francúzskym filozofom Henrym Lefebvreom. Jeho práca je reakciou na spoločenské vzťahy v liberálnom kapitalizme, ktoré tvarujú podobu dnešných miest. Lefebre vyzýva k radikálnej reštrukturalizácii spoločenských, politických a ekonomických vzťahov v meste a k prepracovaniu aktuálnej štruktúry liberálno-demokratického občianstva. Jeho koncept práva na mesto prepracováva rozhodovací proces v meste: preorientováva našu pozornosť od rozhodovania štátu smerom k produkcii mestského priestoru.

utopia.sk

Participatívny rozpočet pre Lisabon

Medzi európske mestá, ktoré hľadajú riešenie starých problémov ako aj rôznych novodobých komplikovaných fenoménov urbanistického, demografického a sociálneho rozvoja, už patrí aj hlavné mesto Portugalska Lisabon. Participatívny rozpočet sa ukazuje ako efektívne inovatívne riešenie najmä pre veľké mestá, ktoré bývajú (v niektorých súvislostiach paradoxne) veľmi často najväčšmi postihnuté hospodárskou krízou ako aj odcudzením jeho vlastných a novoprichádzajúcich obyvateľov.

utopia.sk

Ako hľadať spôsoby ochrany kultúrneho dedičstva

Medzi projekty v Latinskej Amerike, ktoré môžu poslúžiť ako dobrá inšpirácia aj pre Slovensko, určite patria prípady úspešnej rekonštrukcie historických objektov zdanlivo beznádejne odsúdených na zánik, a to nielen pre nedostatok financií, čo sa najčastejšie uvádza len ako vhodné a údajne neprekonateľné alibi, ale predovšetkým pre vytrvalý nezáujem obyvateľov, vedenia mesta či dediny alebo, ako je to často aj v prípade Slovenska – všeobecnej apatie, ktorá predpokladá, že daný stav je síce smutný, ale nedá sa zmeniť, lebo ľudia jednoducho nemajú žiadny vplyv.

utopia.sk

Participatívny rozpočet v Porto Alegre

Pri hľadaní spôsobov riešenia situácie sa o alternatívnom lokálnom  rozvoji začalo v Brazílii nanovo hovoriť až s vypuknutím krízy v 80.tych rokoch 20. storočia. Vzhľadom na sociálno-historický kontext a urbanistickú politiku príznačnú pre krajiny tretieho sveta, pri ktorej dochádza k čoraz hlbšiemu vylučovaniu celých skupín obyvateľstva a následne k ich právnej kriminalizácii neprekvapuje, že doposiaľ najznámejší medzinárodný model spravovania mesta sa začal práve v Latinskej Amerike.

utopia.sk

Participatívne rozpočty – nástroje participatívnej demokracie

Od definície k úsiliu

Participatívny rozpočet je proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie zabezpečujúcej ľuďom možnosť diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia. Občan tak nielen že volí, ale je priamo vtiahnutý do procesu... Uribatam de Souza

utopia.sk

Realizovať utópie

V jednom rozhovore týkajúcom sa sčasti narastajúcemu významu Latinskej Ameriky v súčasnej geopolitike odpovedal slovinský filozof a psychoanalytik Slavoj Žižek, že ani tak nie je zaujímavé sledovať kroky, ktoré podstupujú krajiny takzvaného centra, ale tie postupy, ktoré uskutočňujú krajiny takzvanej periférie. Prirodzene, centrum a periféria majú vždy viaceré ťažiská.

utopia.sk

Veselý prístav Bratislava

Stop urbicíde – genocíde mesta!