Skip to Content

About About

About OpenData group

We are a group of people that would like an open and modern public administration which
 

Has accepted the principle of: " everything which is not a secret is published" right after the appearance of any kind of   data (exceptions can be made only in the law specified, or necessary and justified cases).

Truly Respects the openness and considers it their duty to publish as much information as possible about their activities, decisions, rules and flows of public finance.

Publishes information on the Internet in an easily accessible and understandable format,

Sees citizens as partners and wants them to cooperate within governance

Leaves the decision-making about the usefulness of the information to citizens themselves

Does not charge for products for which taxpayers have already paid and uses an open-source approach, whenever it is possible,

Really cares about open standards and the quality of information provided, since that is the only way how published data can be used effectively and be available for future processing.

That´s why we established the "free citizens' initiative"  offering solutions to the public sector information access, as well as data publishing according to the principles described above.

We encourage anyone to join who supports defined principles. (Contact)

Citizens' initiative is supported by:

Občiansku iniciatívu podporujú Civic organizations Alliance Fair Play ,Open Society for Information Technology,  and Utopia.

OpenData OpenData

Film: Čo sú otvorené dáta verejného sektora? Na čo sú dobré?

Viac informácií vo filme #opendata. (Titulky k filmu sú aj v češtine)

Average (0 Votes)

News News

Back

CeDEM 2014

Vďaka projektu COMSODE som sa dostal na konferenciu CeDEM 2014, ktorá sa konala 21. až 23. mája v rakúskom mestečku Krems.

výhľad z terasy pri konferenčnej sále: časť kampusu a okrej Kremsu v pozadí

Konferenciu organizovala Danube University Krems, zúčastnilo sa na nej okolo 136 ľudí z rôznych kútov sveta a boli tam prezentované rôzne vedecké a výskumné práce na témy e-demokracia, e-voting, otvorené údaje, transparentnosť, otvorená inovácia, občianska participácia atď.

Philipp Müller

Pre ďalšie Utopia komunity bola asi najzaujímavejšou keynote Philippa Müllera s titulom "Statehood, the Deep Web and Democracy" ohľadom širších súvislostí a potrebe myslenia v širších súvislostiach, vrámci ktorej:

  • pracoval v širšom historickom kontexte:
    • aj 40 000 rokov dozadu, keď spomenul stret homo sapiens s homo neandertalis
    • 18. storočie, ako obdobie vzniku kultúrnych artefaktov národ a národný štát
    • Studená vojna v 20. storočí
  • odkázal na mnohých ľudí a témy bližšie aj vzdialenejšie témam Open Data či e-demokracia, napr.:
  • a položil množstvo otázok, o.i.:
    • nakoľko rozumieme aktuálnej štruktúre Internetu?
    • ako môžeme ovplyvniť či zmeniť túto architektúru?
    • je na Internete možná priama demokracia?

Zaujímavé otázky načrtol aj Alexander Gerber, narážajúc na to, že:

  • vedcov nikto nevolí,
  • debata o GMO prišla neskoro,
  • málokedy je otvorený samotný výskum (áno, paper si prečítať vieme, ale sme informovaný o priebehu experimentu?),
  • v prezidenstkých debatách v USA o vede sa z 2075 otázok len 6 týkalo globálneho otepľovania (a 3 boli o UFO smiley),
  • vo svete hladujú milióny ľudí, ďalšie milióny umierajú na triviálne choroby ale aktuálny výskum veľmi nereflektuje tieto problémy,
  • atď.

Jeanne Holm

Späť k téme Open Data nás privedie Jeanne Holm, ktorá má na starosti otvorené údaje v NASA ale aj mimo nej a ktorá prednášala o tom, ako to je s tými Open Data v USA. Pre nás by napr. mohol byť veľmi dobrým vzorom Project Open Data, ktorý je Open Source, Agile a do vývoja ktorého bežne zasahujú občania tým, že ich kritika či požiadavky sú na GitHib-e linkované ako "issues" na základe čoho potom projektový team všetko priebežne opravuje a vylepšuje.

Konferencia spolu s Open Space blokom trvala dva a pol dňa, ktoré plne popísať nevládzem. Niekoľko ďalších, často aj nesúrodých heslovitých poznámok môžete nájsť na Wiki OpenData.sk: http://utopia.sk/wiki/display/opendata/CeDEM+2014 .

Domovská stránka konferencie: http://www.donau-uni.ac.at/en/department/gpa/telematik/edemocracy-conference/edem/vid/19486/index.php?URL=/en/department/gpa/edemocracy-conference/19486&cursor=1

Program konferencie: http://www.donau-uni.ac.at/imperia/md/content/department/gpa/zeg/dokumente/cedem14_program_final.pdf

Peter Hanečák

Average (0 Votes)


News News

@FP7COMSODE @FP7COMSODE