Saját webhelyek
Informácie z oblasti záujmov = Opendata
CeDEM 2014
Vďaka projektu COMSODE som sa dostal na konferenciu CeDEM 2014, ktorá sa konala 21. až 23. mája v rakúskom mestečku Krems.
Konferenciu organizovala Danube University Krems, zúčastnilo sa na nej okolo 136 ľudí z rôznych kútov sveta a boli tam prezentované rôzne vedecké a výskumné práce na témy e-demokracia, e-voting, otvorené údaje, transparentnosť, otvorená inovácia, občianska participácia atď.
Pre ďalšie Utopia komunity bola asi najzaujímavejšou keynote Philippa Müllera s titulom "Statehood, the Deep Web and Democracy" ohľadom širších súvislostí a potrebe myslenia v širších súvislostiach, vrámci ktorej:
- pracoval v širšom historickom kontexte:
- aj 40 000 rokov dozadu, keď spomenul stret homo sapiens s homo neandertalis
- 18. storočie, ako obdobie vzniku kultúrnych artefaktov národ a národný štát
- Studená vojna v 20. storočí
- odkázal na mnohých ľudí a témy bližšie aj vzdialenejšie témam Open Data či e-demokracia, napr.:
- a položil množstvo otázok, o.i.:
- nakoľko rozumieme aktuálnej štruktúre Internetu?
- ako môžeme ovplyvniť či zmeniť túto architektúru?
- je na Internete možná priama demokracia?
Zaujímavé otázky načrtol aj Alexander Gerber, narážajúc na to, že:
- vedcov nikto nevolí,
- debata o GMO prišla neskoro,
- málokedy je otvorený samotný výskum (áno, paper si prečítať vieme, ale sme informovaný o priebehu experimentu?),
- v prezidenstkých debatách v USA o vede sa z 2075 otázok len 6 týkalo globálneho otepľovania (a 3 boli o UFO ),
- vo svete hladujú milióny ľudí, ďalšie milióny umierajú na triviálne choroby ale aktuálny výskum veľmi nereflektuje tieto problémy,
- atď.
Späť k téme Open Data nás privedie Jeanne Holm, ktorá má na starosti otvorené údaje v NASA ale aj mimo nej a ktorá prednášala o tom, ako to je s tými Open Data v USA. Pre nás by napr. mohol byť veľmi dobrým vzorom Project Open Data, ktorý je Open Source, Agile a do vývoja ktorého bežne zasahujú občania tým, že ich kritika či požiadavky sú na GitHib-e linkované ako "issues" na základe čoho potom projektový team všetko priebežne opravuje a vylepšuje.
Konferencia spolu s Open Space blokom trvala dva a pol dňa, ktoré plne popísať nevládzem. Niekoľko ďalších, často aj nesúrodých heslovitých poznámok môžete nájsť na Wiki OpenData.sk: http://utopia.sk/wiki/display/opendata/CeDEM+2014 .
Domovská stránka konferencie: http://www.donau-uni.ac.at/en/department/gpa/telematik/edemocracy-conference/edem/vid/19486/index.php?URL=/en/department/gpa/edemocracy-conference/19486&cursor=1
Program konferencie: http://www.donau-uni.ac.at/imperia/md/content/department/gpa/zeg/dokumente/cedem14_program_final.pdf
Peter Hanečák