Pamätníkov zaujme výpoveď pána Jozefa Tótha o tom, ako sa dostal do gulagu a ako sa dostával z neho. Bol jedným z najdlhšie žijúcich ľudí, ktorí hrôzy gulagu prežili.
Milovníci poézie sa zase môžu vcítiť do básne Dity Martišovej a zamyslieť sa. Je to jej prvá báseň, ktorá knižne vyšla 17.1.2018 vo veku 85 rokov tri týždne pred jej smrťou. Česť jej pamiatke.
Veselé kopy sa môžu schuti zasmiať pri rozprávke v záhoračtine o Karkulke od Ľudmily Martinkovičovej alebo pri spomienkach z detstva Ľudovíta Kollárika.
Zabudnuté techniky ručných prác Susany Kmety môžu inšpirovať všetky šikulky. Predkovia pani Kmety sa zhruba pred 200 rokmi vysťahovali na Dolnú zem do Nadlaku, kde si z pokolenia na pokolenie odovzdávali všetko, čo si z rodného kraja priniesli. Medzitým sa na Slovensku na tieto techniky zabudlo a tak po príchode pani Susany na Slovensko znovu ožívajú.
Priaznivci výtvarného umenia môžu obdivovať pevné ťahy štetca na obraze Sliepky od Renaty Frešovej, alebo kompozíciu a pestrofarebnú hru svetla a tieňa na fotkách Miroslavy Dulovej.
Oznam pre všetkých tvorivých ľudí:
Pripravujeme internetový projekt Novomestské poklady 2018 a preto chceme upozorniť všetkých autorov bez obmedzenia veku, ktorí vytvorili nejaké umelecké dielko, poéziu, prózu, fotky, či ručné práce, dekoratívne predmety, aby sledovali naše informácie, aby neprepásli výzvu na prihlasovanie prác, ktorá bude vyhlásené v priebehu v 2. polroku.