V súvislosti s článkom "Dôležitý prvok eDemokracie - otvorené dáta" (ďalej len článok) ma napadlo, že za chvíľu sa prestanem(-e) vyznať v tom, čo s čím a ako súvisí v problematike otvorených údajov v SR, konkrétne hlavne z technickej stránky (tá ma zaujíma najviac, keďže participujem na vývoji nástrojov - viď aj nižšie vysvetlivku k mojej osobe). Aby som sa v tom vyznal aj naďalej a prípadne to vedel vysvetliť aj ďalším záujemcom, píšem túto krátku vysvetlivku. A keďže je to o otvorených údajoch, tak ju píšem ako otvorený obsah.

V článku sa o.i. spomínajú veci ako:

  • Vybuduje sa centrálny portál pre otvorené dáta.
  • Nasadia sa nástroje pre vytváranie otvorených dát.
  • Jednotný systém: rozhrania pre prístup k dátam, možnosť ukladania dát pre inštitúcie, metodická podpora, transformačné nástroje, ...
  • Zapoja sa nové i staršie systémy.

Pozor, nie o všetkých veciach mám podrobný prehľad. A niektoré veci si môžem pamätať zle. Alebo som ich príliš zjednodušil, aby bol tento blog krátky. Ak teda niečo nesedí, dajte mi prosím vedieť.

História

Veľmi zhruba, neúplne a možno nepresne: Kde bolo tam bolo, udiali sa veci asi v takomto poradí:

  1. cca 2011: vznikla myšlienka Open Data Node (viď napr. teraz už obstarožnú štúdiu)
  2. cca 2011, 2012: SR sa pripojila k OGP (viď http://www.otvorenavlada.gov.sk/ogp-home/), čoho výsledkom bol vznik o.i. aj data.gov.sk
  3. 2013: odštartoval projekt COMSODE
  4. 2013: keďže v projekte COMSODE figurujú aj MV SR a MF SR, bola logická vôľa nevymýšľať koleso dva krát a teda využiť v SR pre otvorené údaje aj výsledky z COMSODE
  5. 2014: započala sa implementácie projektu eDemokracia

Technické súvislosti

V skratke: eDemokracia, z pohľadu Open Data, teda stavia na existujúcom dátovom katalógu data.gov.sk a preberá výsledky z COMSODE. Do oboch pridáva dodatočné funkcie a následne ich prepája navzájom a tiež s existujúcim Ústredným portálom štátnej správy (UPVS, https://www.slovensko.sk/sk/titulna-stranka).

Ďalej sa v článku spomína, že "všetky nové informačné systémy budú budované tak, aby boli pripravené na otvorené údaje a boli schopné zverejniť informácie do centrálnej platformy a zároveň poskytovať obsah (vrátane rozhraní - API)". Na toto vrámci Štandardizačnej komisie vznikol pojem "Open Data Ready" a verejne ho asi ako prvý použil Ľubor Illek zo SOIT (viď http://www.itapa.sk/4474-sk/open-data-forum/).

Z pohľadu COMSODE zapadá eDemokracia do tzv. deployment konceptu takto:

Dátový katalóg

data.gov.sk už síce existuje, ale vrámci eDemokracie bude rozšírený o "vychytávky" typu:

  • podpora toho, čo v článku opísali ako "portál pre otvorené dáta bude orientovaný na vznik inovatívnych komunít"
  • integrácia s UPVS, cez ktorý budú môcť občania podávať žiadosti o sprístupnenie nových údajov (či už "kvázi anonymne" na nezáväznej báze alebo - vďaka UPVS - podpísané novým elektronickým občianskym preukazom a teda záväzne)

Open Data Node

COMSODE vytvára tzv. Open Data Node (ODN, intro: what it is, what it does, what is next), ktorý bude vrámci eDemokracie použitý dvojmo:

  • ako centrálny komponent, prepojený s data.gov.sk
  • ako samostatná aplikácia

 

V role centrálneho komponentu zabezpečí ODN mnohé z  funkcií toho, čo v článku nazvali "jednotný systém" resp. "platforma" (centrálna). Z pohľadu COMSODE je to kombinácia use-case "aggegator of Open Data" a "publisher of Open Data" (viď Scheme of actors and hierarchies).

V role samostatnej aplikácie ODN zabezpečí najmä integráciu "starších systémov" na "centrálnu platformu". To je jedna z hlavných úloh, na ktorú bol ODN od svojich počiatkov stavaný. Z pohľadu COMSODE je to najmä use-case "publisher of Open Data".

ODN ale môže pomôcť aj pri tvorbe nových IS, aby boli "Open Data Ready". A to tým, že si tvorcovia týchto nových IS z ODN "požičajú" (reuse) časti relevantné pre integráciu s "centrálnou platformou", transformačné funkcie a pod. Z pohľadu COMSODE to má najbližšie k use-case "application developer using Open Data".

Metodológie

Projekt COMSODE vyprodukoval aj metodológiu na publikovanie otvorených údajov, viď "Methodology for publishing datasets as Open Data".

V ČR si túto metodológiu osvojilo napr. MV ČR (viď http://www.mvcr.cz/clanek/otevrena-data.aspx alebo https://www.facebook.com/groups/180824635305518/permalink/740436402677669/). Predpokladám, že obdobne túto metodológiu použijeme aj v SR ako základ pre metodickú podporu inštitúcií.

Vysvetlivka: ako s tým súvisím ja?

Ako člen iniciatívy OpenData.sk som sa pripojil k vytváraniu konceptu Open Data Node zhruba v roku 2011.

Vďaka tomu som sa dostal do teamu projektu COMSODE, v ktorom zodpovedám za vývoj ODN.

To následne spôsobilo, že poskytujem aj konzultácie k tým častiam projektu eDemokracia, ktoré súvisia s problematikou otvorených údajov.

Peter Hanečák, 8.1.2015


text: