- Created by Hanečák Peter, last modified on Feb 27, 2017
14. a 15.2.2017 sa v Prahe konala konferencia "Inspirujme se...udržitelností" ktorá bola zameraná na udržateľných rozvoj a kvalitu životného prostredia. Konferencia bola spojená aj s úvodnou akciou projektu Attractive Danube.
Vrámci oboch akcií odznelo mnoho prednášok (v programe konferencie sú na prezentácie linky), niektoré sa venovali aj téme otvorených údajov.
Open Data
Open Data v Prešove
P. Mariana Hurná z IT oddelenia mesta Prešov prezentovala to, aké údaje akými spôsobmi zverejňuje mesto. Cieľom je ukázať nové možnosti ako „dať informáciám nový zmyslel“.
Mesto Prešov údaje zverejňuje dlhodobo s tým, že množstvo údajov sa postupne rozrastá. V roku 2015 mesto pridalo na svoje webové sídlo aj tzv. Open Data katalóg (viď náš starší článok) a v tomto roku pribudlo aj publikovanie údajov vo formátoch KML a SHP.
V meste Prešov teda nezaspávajú na vavrínoch a svoje Open Data líderstvo v SR si aktívne udržiavajú.
(prezentácia: Poskytovanie údajov z prepojených evidencií mestského úradu a geoinformácií)
INSPIRE údaje v SR
Martin Tuchyňa zo SAŽP prezentoval situáciu s INSPIRE v SR. Okrem dosiahnutých výsledkov a rôznych výziev spomenul aj:
- v odporúčaniach pre licencovanie INSPIRE údajov v SR sa uvádzajú aj licencie CC0 a CC-BY, viď http://inspire.enviroportal.sk/vzory
- započala koordinácia medzi aktivitami INSPIRE a UPVII ohľadom Linked Data, konkrétne ujednotenia prideľovania tzv. referencovateľných identifikátorov (URI) vrámci systémov RPI a MetaIS2, diskusia (k februáru 2017) prebieha na platforme Slovensko.Digital
(prezentácia: Slovakian INSPIRE at the crossroads)
Pani Tatiana Horecká zo SIŽP priblížila pútavou formou proces a podmienky kontroly INSPIRE povinností na Slovensku. Aj keď zatiaľ neboli udelené pokuty, s ich aplikáciou sa v opodstatnených prípadoch v blízkej budúcnosti počíta.
(prezentácia: Kontrola INSPIRE povinností na Slovensku)
Údaje z katastra ako Open Data
Situácia ohľadom publikovania otvorených údajov z katastra v SR a ČR je dosť odlišná. P. Jiří Poláček prezentoval, ako údaje zverejňuje ČÚZK:
- ČÚZK publikuje mnoho údajov zadarmo, t.j. ako otvorené údaje
- kým ostatní publikujú na data.gov.cz rádovo desiatky, max. stovky datasetov, ČÚZK ich zverejňuje takmer 40 tisíc
- zverejňovanie údajov je výzvou, keďže vyžaduje silnú infraštruktúru
- zverejnené údaje si však už našli mnohé využitie
(prezentácia: INSPIRE implementation as a link between eGovernment and environmental purposes)
Údaje pre Smart City Viedeň
P. Rainer Haselberger (City of Vienna) prezentoval využitie údajov vo Viedni. Mesto má niekoľko konceptov na to, ako plánovať a vykonávať rozvoj mesta pričom každý z konceptov využíva údaje zbierané a spracúvané pod wien.at a ViennaGIS. Dôležitou súčasťou týchto aktivít je aj zverejňovanie otvorených údajov, napríklad ortofoto, 3D model mesta atď.
(prezentácia: Data for the Smart City – the Vienna example)
Iné
Novinky z VÚGK
Pán Peter Deák prezentoval novinky z Výskumného ústavu geodézie a kartografie v Bratislave, o.i.:
- aktualizované ortofoto pre stredné Slovensko, v pláne je spracovanie snímok zo západného Slovenska (údaje sú dostupné cez WMS alebo v aplikáciách TK ZBGIS a Mapka)
- nová verzia transformačnej služby, na základe štandardu OGC WPS 1.0.0
- nová verzia tenkého klienta ZBGIS, ktorej spustenie je plánované na leto 2017
(prezentácia: Novinky v rezorte Geodézie, kartografie a katastra SR)
SAFECAST
Pán Jan Helebrant (Státní úřad radiační ochrany) oboznámil prítomných s tým, ako v ČR nasadzujú komunitný projekt SAFECAST či už medzi zamestnancami úrady tak aj medzi verejnosťou. Projekt SAFECAST medzinárodný dobrovoľnícky projekt ktorý sa zameriava na "open citizen science" a ktorý vznikol po tsunami v Japonsku v roku 2011. Projekt po tsunami navrhol a vyrobil zariadenia na meranie rádioaktivity, pričom sú uplatnené princípy Open Hardware a Open Source a projektom zozbierané údaje sú zverejňované ako Open Data. V ČR teda úrad podporuje vykonávanie meraní a následne sa zameriava na odborné konzultácie k nameraným údajom a osvetu.
(prezentácia: Komunitní projekt SAFECAST – otevřený přístup a zapojení veřejnosti do měření radioaktivity)
Práca s údajmi
V samospráve je vraj bežným nešvárom vypracúvať plány bez stanovenia merateľných ukazovateľov. P. Tereza Kalinová (město Litoměřice) teda odporučila o.i. "pracujte s daty, sledujte trendy, reagujte na slabé stránky".
(prezentácia: Indikátory jako měření postupu k udržitelnému rozvoji na místní úrovni)
Peter Hanečák, Martin Tuchyňa
23.2.3017 (aktualizácia 27.2.2017)
- No labels