Blogy Blogy

Sémantické štandardy

Na našej wiki nájdete návrh pre semantické štandardy. 

viac na https://utopia.sk/wiki/pages/viewpage.action?pageId=57049231.

Akékoľvek pripomienky sú vítané.

 

 

Nový výskum v oblasti Open Content a Open Linked Data

Pripravujeme nový výskum v oblasti Open Content a Open Linked Data.
Ak by niekoho zaujímala téma prepojenie decentralizovaných socialnych sietí (koncept rozvíjaný v rámci utopia.sk a opendata.sk) radi by sme postavili rôznorodý výskumný team nielen z informatikov, do ktorého je možné zapojiť sa.
Základná pointa je v princípe otvoreného zdieľania informácií z rôznych platforiem od CMS (drupal, wordpress, liferay,...) cez procesné platformy, kolaboračné platformy, sociálne siete, atď a ich vzájomná výmena dát a interakcia.
Aplikácia je široká. Pilotne ju chceme nasadiť hlavne v kontexte občianskej participácie, spolupráce NGOs, G2G, atď...
Nechceme objavovať koleso, takže komunikujeme s už bežiacimi projektami ako D-CENT, https://www.w3.org/wiki/Socialwg, či https://github.com/linkeddata/SoLiD. Je možné, že Vás napadne niečo zaujímavé. Ak sa chce niekto pridať, napíšte čo by Vás zaujímalo, čo viete ponúknuť.

Open Scraper Challenge 2014 - poďakovanie

Cez víkend, v dňoch 12. a 13.7.2014, zorganizovala SOIT v spolupráci s iniciatívou OpenData.sk ďalší ročník Open Scraper Challenge (viď tiež pozvánku a report z roku 2011).

OIT

Účastníci sa popasovali s viacerými zdrojmi údajov a pomohli "odstrániť ďalšie mreže uväzneným dátam" zo Slovenska aj Česka:

Aktuálny a kompletný zoznam zrealizovaných scraperov môžete nájsť na adrese https://morph.io/soit-sk/ .

Ďakujeme všetkým účastníkom Open Scraper Challenge 2014.

Ďakujeme tiež Marekovi Mahútovi z Red Hatu, a Martinovi Habovštiakovi z Progressbaru za pomoc s priestormi a portálu robime.it za pomoc pri šírení pozvánky. A ďakujeme tiež OpenAustralia Foundation za službu Morph .

Tešíme sa na ďalšie kolo Challenge a vítame aj akékoľvek priebežné pripomienky či patche k existujúcim scraperom alebo aj nové scrapery.

CeDEM 2014

Vďaka projektu COMSODE som sa dostal na konferenciu CeDEM 2014, ktorá sa konala 21. až 23. mája v rakúskom mestečku Krems.

výhľad z terasy pri konferenčnej sále: časť kampusu a okrej Kremsu v pozadí

Konferenciu organizovala Danube University Krems, zúčastnilo sa na nej okolo 136 ľudí z rôznych kútov sveta a boli tam prezentované rôzne vedecké a výskumné práce na témy e-demokracia, e-voting, otvorené údaje, transparentnosť, otvorená inovácia, občianska participácia atď.

Philipp Müller

Pre ďalšie Utopia komunity bola asi najzaujímavejšou keynote Philippa Müllera s titulom "Statehood, the Deep Web and Democracy" ohľadom širších súvislostí a potrebe myslenia v širších súvislostiach, vrámci ktorej:

  • pracoval v širšom historickom kontexte:
    • aj 40 000 rokov dozadu, keď spomenul stret homo sapiens s homo neandertalis
    • 18. storočie, ako obdobie vzniku kultúrnych artefaktov národ a národný štát
    • Studená vojna v 20. storočí
  • odkázal na mnohých ľudí a témy bližšie aj vzdialenejšie témam Open Data či e-demokracia, napr.:
  • a položil množstvo otázok, o.i.:
    • nakoľko rozumieme aktuálnej štruktúre Internetu?
    • ako môžeme ovplyvniť či zmeniť túto architektúru?
    • je na Internete možná priama demokracia?

Zaujímavé otázky načrtol aj Alexander Gerber, narážajúc na to, že:

  • vedcov nikto nevolí,
  • debata o GMO prišla neskoro,
  • málokedy je otvorený samotný výskum (áno, paper si prečítať vieme, ale sme informovaný o priebehu experimentu?),
  • v prezidenstkých debatách v USA o vede sa z 2075 otázok len 6 týkalo globálneho otepľovania (a 3 boli o UFO smiley),
  • vo svete hladujú milióny ľudí, ďalšie milióny umierajú na triviálne choroby ale aktuálny výskum veľmi nereflektuje tieto problémy,
  • atď.

Jeanne Holm

Späť k téme Open Data nás privedie Jeanne Holm, ktorá má na starosti otvorené údaje v NASA ale aj mimo nej a ktorá prednášala o tom, ako to je s tými Open Data v USA. Pre nás by napr. mohol byť veľmi dobrým vzorom Project Open Data, ktorý je Open Source, Agile a do vývoja ktorého bežne zasahujú občania tým, že ich kritika či požiadavky sú na GitHib-e linkované ako "issues" na základe čoho potom projektový team všetko priebežne opravuje a vylepšuje.

Konferencia spolu s Open Space blokom trvala dva a pol dňa, ktoré plne popísať nevládzem. Niekoľko ďalších, často aj nesúrodých heslovitých poznámok môžete nájsť na Wiki OpenData.sk: http://utopia.sk/wiki/display/opendata/CeDEM+2014 .

Domovská stránka konferencie: http://www.donau-uni.ac.at/en/department/gpa/telematik/edemocracy-conference/edem/vid/19486/index.php?URL=/en/department/gpa/edemocracy-conference/19486&cursor=1

Program konferencie: http://www.donau-uni.ac.at/imperia/md/content/department/gpa/zeg/dokumente/cedem14_program_final.pdf

Peter Hanečák

Open Scraper Challenge 2014

Pozývame vás na ďalší ročník Open Scraper Challenge, ktorého cieľom odstrániť ďalšie mreže uväzneným dátam.

Akciu organizuje SOIT v spolupráci s OpenData.sk a uskutoční sa cez víkend 12. - 13. júla 2014.



Tentokrát budeme scrapovať datasety pre OpenData.sk za pomoci nástroja morph.io.

Prihlásiť sa môžete na adrese doodle vo formáte: meno, mesto
Mesto, ako aj fyzické miesto oznámime na základe predbežnej účasti.

Komunikácia bude prebiehať na kanáli #soit.sk na irc.freenode.net

Nájdite v sebe geeka a pridajte sa k nám!

Report z  Open Scraper Challenge 2011.

COMSODE ponúka pomoc s Open Data

S cieľom podporiť publikovanie a opakované použitie kvalitných otvorených dát ponúka projekt COMSODE pomoc:

Cez formulár pre budúcich používateľov sa projektu môžu ozvať organizácie, spoločnosti alebo osoby, ktoré by radi využívali otvorené dáta alebo poznajú určitú sadu dát vhodných k otvorenému publikovaniu len teda nevedia, čo a ako treba spraviť aby sa tie dáta objavili na webe vo vhodnej podobe.

Pomocou formuáru pre perspektívnych poskytovateľov sa s projektom môžu spojiť naopak organizácie, osoby, úrady či firmy disponujúce dátami vhodnými pre publikovanie (len teda nevedia ako presne) alebo organizácie hľadajúce spôsoby ako zvýšiť kvalitu, použiteľnosť a pod. už publikovaných dát.

[Your Open Data]

Viac informácií možno nájsť na adrese:

http://www.youropendata.eu/sk/

Ak niekto z nejakého dôvodu nechce alebo nemôže vyplniť formulár, stále je možný kontakt napr cez email opendata@opendata.sk . Radi pomôžeme tiež.

ReŠtart Slovensko pozná víťazov a najlepšie online riešenia

Na konci septembra spustilo Centrum pre filantropiu druhý ročník súťaže ReŠtart Slovensko, v ktorej hľadali dobré nápady na online riešenia pre offline problémy spoločnosti. Dnes už poznáme víťazov tejto súťaže – stali sa nimi projekty, ktoré budú poskytovať online psychologickú pomoc, podporu obetiam sexuálneho násilia a rady študentom s výberom povolania.

Do súťaže sa prihlásilo 27 projektov a z nich porota vybrala 10 finalistov. Tí potom zverejnili svoje výzvy na portáli ĽudaĽuďom a snažili sa získať pre svoje nápady podporu. O víťazoch v druhom ročníku totiž rozhodovala široká verejnosť hlasovaním a zasielaním darov prostredníctvom darcovského portálu ĽudiaĽuďom. Vyvrcholenie prišlo 4. decembra na slávnostnom vyhlásení víťazov počas Gala večera v Design Factory.

„Druhý ročník ReŠtart Slovensko sa niesol v znamení rozšírenia záberu o témy rovnosti a tolerancie, ktoré vhodne doplnili projekty z oblasti problematiky efektívneho spravovania vecí verejných, otvorených dát či transparentnosti,“ povedal na úvod slávnostného večera Boris Strečanský, riaditeľ Centra pre filantropiu, ktoré súťaž organizovalo. „Opäť sa potvrdilo, že na Slovensku je množstvo šikovných a tvorivých mladých ľudí, ktorým nie sú ľahostajné problémy, s ktorými sa stretávajú a zamýšľajú sa nad ich riešeniami a neváhajú vkročiť s nimi do verejného priestoru a uchádzať sa s nimi o podporu a priazeň verejnosti.“

Záštitu nad aktuálnym ročníkom prebral Digitálny líder pre Slovenskú republiku Peter Pellegrini. „Reštart Slovensko je výnimočná súťaž, lebo dáva priestor tým, ktorých trápia problémy spoločnosti, v ktorej žijú a nechcú o nich iba hovoriť, ale chcú nájsť „návod“ na ich riešenie. Zároveň je skvelou príležitosťou ako získať cennú spätnú väzbu,  prístup k mentorom a prípadne potenciálnym investorom,“ povedal o súťaži. Spolu s Patrikom Krauspem, riaditeľom SK-NIC a Rolandom Kyškom z portálu ĽudiaĽuďom.sk odovzdali cenu trom víťazom súťaže.

Absolútnym víťazom 2. ročníka ReŠtartu Slovensko sa stal projekt VŽDY a VŠADE – Pomoc na dosah. Do súťaže ho predložila organizácia IPčko – internetová poradňa pre mladých – www.ipcko.sk. Vďaka mobilnej aplikácii, ktorú vytvoria bude pomoc, ktorú poskytujú teraz ešte dostupnejšia.

Na druhom mieste skončil projekt NEMLČME! – Portál pre obete sexuálneho násilia. Téma, ktorá v médiách prednedávnom rozpútala rozsiahlu diskusiu priviedla Daliu Gregorovú na myšlienku vytvoriť pre ľudí, čo zažili sexuálne násilie stránku, na ktorej by obete mohli o svojom probléme hovoriť a navzájom si pomáhať. Vďaka súťaži dala dokopy tím ľudí, ktorému sa podarilo vytvoriť stránku www.nemlcme.sk a získať veľkú podporu verejnosti – projekt zozbieral od verejnosti najvyššiu sumu.

Tretie miesto v súťaži získala online videoknižnica, ktorá pomôže študentom pri výbere budúceho povolania. Projekt čoRobím na svojej stránke www.corobim.sk prináša prostredníctvom krátkych kariérnych videí reálne informácie o rôznych povolaniach a jej súčasťou bude i aplikácia s testom preferencií k rôznym činnostiam, ktorá nasmeruje respondenta na pre neho najvhodnejšie povolanie.

Projektom, ktoré skončili na 4. a 5. mieste venovalo cenu Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických a Nadácia ESET. Podporená bola open source aplikácia na zobrazovanie mapy zločinnosti a nehodovosti v SR – projekt Mapa zločinu. Okrem 3000 € od Veľvyslanectva Spojených štátov amerických a 1000€ z Nadácie ESET získal tento projekt aj špeciálnu cenu od spoločnosti Google Slovensko – tablet Nexus 7 s operačným systémom Android a pozvanie na prehliadku slovenskej pobočky Googlu.

Druhú cenu od Veľvyslanectva Spojených štátov amerických vo výške 1500 € a ďalších 1000€ od Nadácie ESET získal projekt Demagóg do vrecka. K stránke www.demagog.sk teraz pribudne aplikácia, vďaka ktorej bude možné si kedykoľvek overiť rôzne výroky politikov a zistiť, či nám klamú alebo hovoria pravdu.

Ďalšie štyri ceny do súťaže venovala Nadácia Orange. Rozdelila ich medzi prvé tri víťazné projekty (Vždy a všade, Nemlčme a čo Robím) a 1 000 € získal aj projekt Časová banka – www.mamcas.sk – stránka, na ktorej si ľudia budú môcť vymieňať čas za služby.

Špeciálnu cenu si odniesol aj projekt Budujeme nádej – špecializovaný darcovský portál, ktorý umožní organizácii ETP Slovensko získavať finančné prostriedky na výstavbu domov pre rómske rodiny prostredníctvom mikropôžičiek. Tento unikátny projekt zaujal medzinárodnú advokátsku kanceláriu TaylorWessing , ktorá mu poskytne právne poradenstvo v hodnote 3 500 €.

V súťaži bolo celkovo podporených 7 projektov, udelených bolo 16 cien.

Cena SK-Nic, 3 x 5000€ a 3 x webhosting na 1 rok od spoločnosti Websupport:

  1. VŽDY a VŠADE – pomoc na dosah
  2. NEMLČME! – Portál pre obete sexuálneho násilia
  3. čo Robím

Cena Veľvyslanectva USA, 3000€ a 1500€:

  1. Mapa zločinu – 3000€
  2. Demagóg do vrecka – 1500€

Cena Nadácie Orange 4 x 1000€

  1. VŽDY a VŠADE – pomoc na dosah
  2. NEMLČME! – Portál pre obete sexuálneho násilia
  3. čo Robím
  4. Časová banka

Cena Nadácie ESET 2 x 1000€

  1. Mapa zločinu,
  2. Demagóg do vrecka

Cena advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c – právne poradenstvo v hodnote 3500€

  1. Budujeme nádej

Cena spoločnosti Google Slovensko – tablet Nexus 7 s operačným systémom Android a pozvanie na prehliadku slovenskej pobočky Googlu.

  1. Mapa zločinu

Hlasovanie verejnosti prebiehalo na portáli ĽudiaĽuďom.sk Celkovo prišlo finalistom  15 794 hlasov a 230 darcov podporilo všetky projekty sumou 2 155,28 €
Výsledky hlasovanie v 2. ročníku súťaže:

  1. miesto – VŽDY a VŠADE – pomoc na dosah, 4357 hlasov, 74 darcov, vyzbieraná suma 383 €
  2. miesto – NEMLČME! – Portál pre obete sexuálneho násilia, 3587 hlasov, 39 darcov, vyzbieraná suma 1308,28 €
  3. miesto – čo Robím, 2759 hlasov, 75 darcov, vyzbieraná suma 271 €
  4. miesto – Mapa zločinu, 2878 hlasov, 12 darcov, vyzbieraná suma 25 €
  5. miesto – Demagóg do vrecka, 1469 hlasov, 11 darcov, vyzbieraná suma 84 €
  6. miesto – Budujeme nádej, 161 hlasov, 7 darcov, vyzbieraná suma 41 €
  7. miesto – Multikultimapa, 158 hlasov, 3 darcovia, vyzbieraná suma 3 €
  8. miesto – Otvorené projekty, 159 hlasov, 2 darcovia, vyzbieraná suma 11 € (zo súťaže odstúpili)
  9. miesto – Časová banka, 152 hlasov, 4 darcovia, vyzbieraná suma 13 €
  10. miesto – Menšiny vítané, 114 hlasov, 3 darcovia, vyzbieraná suma 16 €

Druhý ročník súťaže Reštart Slovensko realizuje Centrum pre filantropiu n. o. vďaka podpore Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Centrum pre filantropiu n. o. je nezisková organizácia, ktorá už od roku 2002 prispieva k rozvoju občianskej spoločnosti a kultivácii darcovstva na Slovensku.

Kontakt: Centrum pre filantropiu, Kozia 11, 811 03 Bratislava, 0918/ 905 801, www.cpf.sk
email: lacko@changenet.skbrezinska@changenet.sk

foto: Mária Candráková

Komunita OpenData.sk a Utopia ocenení v rámci projektu Restart Slovensko

4.12.2013 Prebohlo odovzávanie cien projektu Reštart Slovensko.

Komunita OpenData.sk a Utopia boli ocenení troma cenami za projekt aplikácie MAPA ZLOČINU.

Ceny Restart 2013

Pocta za tento úspech patrí komunite OpenData.sk a hlavne Petrovi Hanečákovi, ktorý projekt dotiahol k takémuto výsledku.
Prostriedky v hodnote 4 000 EUR použijeme na dopracovanie aplikácie.

Ďakujeme sa podporu všetkých, ktorý našu aplikáciu podporili finančnými prostriedkami a svojimi hlasmi. Ďakujeme aj organizátorom Reštart Slovensko za skvelú príležitosť, ktorú nám vytvorili.

 

Viac informácií na OpenData wiki.

Prezentácia: Otvorené dáta ako kľúčový prvok občianskej participácie

27.11.2013 prebehla prezentácia koncepcií pre rozvoj lokálnych samospráv z dielne OZ Utopia a komunity opendata.sk na konferencii INSPIRUJME SE ..."otvorenosťou".

Konferencia je súčasťou procesu zavádzania EU INSPIRE Direktívy.

Organizátori:

  • Slovenská agentúra životného prostredia
  • CENIA, česká informační agentura životního prostředí

OZ Utopia ďakuje za možnosť zúčastniť sa inšpiratívnej konferencie a zdieľať svoje vízie.

Prezentácia opendata.sk: Otvorené dáta ako kľúčový prvok občianskej participácie

Mapa zločinu postúpila do druhého kola súťaže Restart Slovensko 2013

Projekt Mapa zločinu postúpil do druhého kola súťaže Restart Slovensko 2013.

Ďakujeme za 1287 hlasov z prvého kola vďaka ktorým sme získali 2. miesto a ktoré nás posunuli do kola druhého.

Zároveň prosíme o ďalšiu podporu, aby sme dobrý výsledok dosiahli aj v druhom kole. Hlasovať možno na výzve k projektu na adrese:

Ako hlasovať (http://restart.ludialudom.sk/ako-hlasovat/):

  • kliknutím na HLASUJ na restart.ludialudom.sk pri projekte (1x za 24 hodín z jednej IP adresy)
  • finančnou podporou projektu prostredníctvom
    • darcovského portálu Ľudiaľuďom
    • mobilnej aplikácie Ľudiaľuďom
  • jednotlivé projekty získajú hlasy podľa kľúča: 1 klik na HLASUJ =  1 hlas, 1 darca finančného príspevku = 2 hlasy

Podrobnejšie informácie o projekte možno nájsť na súťažnej stránke:

http://restart.ludialudom.sk/mapa-zlocinu/

Projekt COMSODE

Dňa 22. októbra 2013 bol v Miláne úspešne zrealizovaný "výkop" (kick-off) medzinárodného Open Data projektu COMSODE.

Cieľom projektu je vytvorenie nástrojov a metodík na zverejňovanie otvorených údajov. Nástroje aj metodiky budú prakticky odskúšané zverejnením nových datasetov v rôznych krajinách EU.

Na projekte spolupracujú aj členovia iniciatívy Open Data SK.

Viac informácií nájdete na stránke projektu:

http://www.comsode.eu/

Projekt teda okrem iného výrazne rozšíri implementáciu nástroja Open Data Node.

Ako je na tom participatívna komunita OpenData a jej projekty

 V minulom roku PK OpenData vypracovala a odprezentovala projekty "Pracovná skupina a katalóg verejných datasetov magistrátu" (ďalej len Pracovná skupina) a "Zverejnenie vybraných datasetov na základe požiadaviek komunít PR". Projekty získali na verejnom zvažovaní dňa 8.11.2012 podporu (viď "Priebeh a výsledok procesu participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2013"). Ako sme teda na tom s realizáciou týchto projektov k júnu 2013?

Aby bolo možné zverejniť konkrétny jeden dataset, je potrebné najprv zistiť kto je zaň zodpovedný, v akom stave je, v akých IT systémoch v akej forme sa vyskytuje a podobne. Prioritne teda aktivita členov PK teraz smeruje k Pracovnej skupine.

Pracovná skupina má za sebou už dve stretnutia. Podarilo sa dať dokopy zástupcov particípatívnej komunity, zamestancov magistrátu z oddelenia IT a aj zástupcu poslancov mestského zastupiteľstva. Aktuálne sa zoznamujeme so stavom IT infraštruktúry mesta, stavom jednotlivých agiend (zdroje datasetov) a definujeme prvé konkrétne kroky smerujúce k otváraniu/zverejňovaniu datasetov v súlade s princípmi OpenData a vrámci možností mesta.

Vysporiadať sa treba najmä s agendou, ktorá je pre občanov síce zaujímavá ale ktorá zatiaľ nie je vedená plne elektronicky a automatizovane a teda nedá sa ľahko zabezpečiť automatické zverejňovanie a aktualizácie. Príkladom je napr. rozpočet mesta, ktorý sa síce tvorí s pomocou tabuliek v PC, je to však manuálny proces a výstupy nie sú v jednotnej a strojovo spracovateľnej forme. Vrámci Pracovnej skupiny teda navrhujeme doplnenie požiadaviek pre obstarávaný systém správy rozpočtu tak, aby bol "OpenData ready" a poskytoval priamo aj údaje použiteľné pre občanov relevantnými spôsobmi a formátmi.

Zápisy zo stretnutí Pracovnej skupiny sú nateraz neverejné, keďže sa tam preberajú aj citlivé informácie. Zverejniteľné informácie sa však budú objavovať (resp. už objavujú) v blog príspevkoch participatívnej komunity (akým je aj tento). Okrem blogu tiež odporúčam sledovať zápisy z verejných fór a zápisy zo stretnutí participatívnej komunity.

Peter Hanečák, 3.7.2013

Projekt firemny-register.sk

Nová tvár projektu vosr.sk. http://firemny-register.sk/

15.11.2012 - Stretnutie Opendata komunity - 16:30 KCG, Karpatská 2

 

15.11.2012 - Stretnutie Opendata komunity - 16:30 KCG, Karpatská 2  

Agenda stretnutia:

  • Detailné rozpracovanie podaných projektov do PR Bratislava 2013 - podrobný popis projektov - keďže je veľká šanca že budú schválené, viď výsledky Verejného zvažovania

Stretnutie s OpenData.cz a Fraunhofer Fokus

Dňa 10.9.2012 som sa stretol zo zástupcami OpenData.cz a Fraunhofer Fokus. Stretnutie sa konalo v Berlíne, ale užitočne sme využili aj cestu vlakom z Prahy.

Hlavnými témami boli možnosti spoločnej spolupráce ... ako inak. Konkrétne však boli spomenuté a predebatené napríklad tieto témy:
  • aktivity OpenData.cz na Českom národnom Open Data portály, vývoj vizualizačného nástroja pre Linked Data atď.
  • Fraunhofer Fokus predstavil projekty Open Data Berlin a Open Data Deutschland, rôzne aplikácie ktoré popri tom vznikli
  • spolupráca OpenData.sk so splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti na štandardizácii a sprístupňovaní datasetov a iné
  • Semantic Web technológie
  • spojenie problematiky Open Data, dopravy a ekológie
Niektoré vybrané súvisiace odkazy:

Open Data Node - prvý míľnik

 

Projekt Open Data Node ("proof-of-concept" implementácia) dosiahol svoj prvý míľnik:

V nasledujúcej etape pribudne užívateľské rozhranie a ďalšie datasety.

Kód je zverejnený na GitHub-e pod licenciou GPLv3:

https://github.com/OpenDataSk/open-data-node

Dokumentáciu postupne pridávam do Wiki:

https://utopia.sk/wiki/pages/viewpage.action?pageId=23593017

Komentáre, otázky, vylepšenia, atď. sú vítané.

Open Data Node na GitHub-e

Projekt Open Data Node má od dnes svoju "proof-of-concept" implementáciu zverejnenú na GitHub-e pod licenciou GPLv3:

https://github.com/OpenDataSk/open-data-node

Dokumentáciu postupne pridávam do Wiki:

https://utopia.sk/wiki/pages/viewpage.action?pageId=23593017

Komentáre, otázky, vylepšenia, atď. sú vítané.

Štěpán Kotrba Tak jsem promluvil na demonstraci proti ACTA.

Tak jsem promluvil na demonstraci proti ACTA. Krádež je, když vám seberu čepici, vám umrznou uši a mě ne. Když budete čepci kopírovat budü mít čepici já a vám zůstane. Sdílení není krádež.

V roce 1963 přiletěl John F. Kennedy do Západního Berlína, aby viděl stavbu Berlínské zdi, prohlásil "Ich bin ein Berliner". A já vás dnes prosím, abste vy všichni solidárně řekli „Ich bin Anonymous“.

Před více než dvěma tisíci lety Římané postavili 26 metrů široké kamenné silnice, aby jimi propojili celou říši. Aby byly informace z Říma co nejdříve dostupné všude, jezdila po nich státní pošta. Nezprivatizovali ji. Ani tyto dálnice. Jedna z nich vedla až do Londinia, dnešního Londýna. Via Appia existuje dodnes.

V polovině čtrnáctého století Gutenberg vynalezl knihtisk. Roku 1450 s ním vytiskl bibli. Chtěl zprostředkovat vzdělanost co nejvíce lidem. Jezuité pak zničili i jeho hrob, protože on zničil jejich monopol. Na informace.

Od té doby se stokrát o monopoly vedly války. Nikdy si nikdo žádný monopol neudržel. Šokuje mne, jak ti poražení jsou stále nepoučitelní.

Moudrá císařovna Marie Terezie založila v roce 1774 povinné triviální školy a ustanovila Všeobecný školní řád. Svému lidu přála vzdělání. Franz Josef pak napomáhal založení veřejných knihoven a společností pro povznesení umění a věd. Chtěl mít vzdělané poddané, kteří by obstáli v tehdejší hospodářské konkurenci. První veřejná knihovna v Praze se otevřela v roce 1891. Už tehdy informace a znalosti znamenaly úspěch a moc. Ale zároveň i odpovědnost a prospěch pro společnost. Tehdejší politici to věděli. Tehdejší poddaní to věděli. Moudrá císařovna a moudrý císař věděli, že hlupáci nic nevytvoří.

Zkušenosti lékařů se sdílely už od Asklépia a Hippokrata. Právě Hippokrates objevil léčivé účinky acylpyrinu - kyseliny acetylsalicylové, tehdy jako odvar z kůry vrby bílé. Musela přijít první světová válka, aby byl v roce 1915 v Británii zrušen patent německé firmy Bayer, která chtěla na výrobu aspirinu monopol. Díky výrobě v celém světě nezemřely během pandemie španělské chřipky v roce 1918 další statisíce lidí. Antibiotikum penicilin objevil Alexander Fleming v roce 1928. Ve 30. letech 20. století německý vědec Gerhard Domagk objevil sulfonamid. Oba léky byly volně vyráběné bez patentových monopolů a zachránily statisíce životů během 2. světové války, miliony životů dodnes.

Před šedesáti lety, po druhé světové válce, vznikla síť, propojující počítače. Roku 1969 byl zprovozněn ARPANET, zárodek internetu. Armáda sdílela technologii s vědci z univerzit. Vědci potřebovali sdílet informace. Armáda potřebovala chránit informace před jadernou válkou. A prospěch z nepatentování internetu měli lidé na celém světě. V roce 1989 Tim Berners-Lee zveřejnil návrh webu. Ještě před deseti lety byl internet v plenkách. Dnes spojuje svobodnými informacemi celý svět. Prozatím.

Bill Gates kdysi nadšeně hovořil o informační superdálnici, poradce amerických prezidentů Alvin Toffler o informační společnosti a teoretik Marshal McLuhan o globální vesnici. O postindustriální společnosti, hovořil i Američan Daniel Bell. Měl to být ráj na zemi. Globální komunikace, globální kultura, globální znalostní společnost. Budoucnost. Tehdy vizionáři viděli pokrok ve sdílení informací, sdílení znalostí ku prospěchu všech. Vize pokroku dnes zmizela. Nahradily ji policejní obušky a soudní obsílky. Žaloby a vězení. A prodejné vlády. Tato vláda, která je vládou proti vám, proti lidem, technologickému pokroku brání. Brání vám sdílet informace. Dokud nezaplatíte. Brání vám poznávat cizí kultury. Dokud nezaplatíte. Brání vám ve vzdělání, Dokud nezaplatíte. A pokud nemáte miliony. Brání elektronické obdobě veřejných knihoven. Kdyby mohla, zakázala by i internet. Tato vláda vytváří bariéru neznalosti. Mezi vámi a bohatstvím myšlenek celého světa. Tato vláda vás chce izolovat. Za novou železnou oponou, oponou nevědomosti. Proto podepsala smlouvu ACTA. Má jí pomoci udržet moc. Proto vás ignoruje nebo se vám vysmívá. Mocní hájí svůj monopol a vaši bezmocnost. Mají strach ze sdílení informací. Lekli se šíření myšlenek. Bojí se demokracie. Bojí se vás. Tato vláda z vás chce mít hlupáky, kterým se dá pohodlně vládnout. Ovce, které se nechají pohodlně stříhat.

Necháte si to líbit?

Právě teď je čas říci nejen co nechcete, ale i co chcete. My všichni nepotřebujeme uzákonit ACTA. Potřebujeme uzákonit Hippokratovu přísahu i pro sdílení informací. Aby informace už jednou provždy sloužily lidem. Jako jim slouží veřejné knihovny. Jako jim slouží lékaři.

Podporujte a plaťte veřejné služby. Podporujte a plaťte veřejná média. Podporujte svobodný software. Podporujte sdílení. Podporujte kooperaci namísto konkurence. Nezapomeňte ale, že kdo chce brát, musí umět i dávat. Prospěch z toho budeme mít všichni. Společně.

zdroj Facebook: http://www.facebook.com/stepan.kotrba/posts/2303083076632

Pripomienkovanie Akčného plánu v rámci Iniciatívy pre otvorené vládnutie

Účasť členov a sympatizantov projektu OpenData.sk na akcii Otvorené nápady pre Slovensko sa prejavila o.i. aj účastou na workshope, ktorý zadefinoval časť vstupov pre splnomocnenca vlády Filipa Vagača pre tvorbu konkrétneho plánu Slovenskej republiky vrámci iniciatívy Open government Partnership. (máličko som o tom písal tu)

Návrh plánu už existuje a možno ho pripomienkovať on-line cez internet.

Pripomienky však bude možné podať aj vrámci stretnutí s občanmi vo viacerých mestách na Slovensku v dňoch od 18. do 20. januára 2012. Záujemci o stretnutia sa môžu príhlásiť pomocou formulára:

https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHYtNWtNMXdweFVkelJfOU5xbHJEU1E6MA

V prípade otázok možno kontaktovať Kanceláriu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti na telefónnom čísle 02/5729 5532, prípadne e-mailom na adrese martin.pasiak@vlada.gov.sk .

Otvorené nápady pre Slovensko

Cez uplynulý víkend sa konala akcia Otvorené nápady pre Slovensko . Boli sme tam, predstavili sme Open Data Node a tak trochu náhodou sme sa zúčastnili aj na workshopoch.

Okrem iného sme si pripomenuli, že konkurentom Open Data Node je aj populárny tabuľkový procesor: Elena Egawhary na workshope "Ako získať dobrý novinársky príbeh zo suchých dát"  v ňom ukazovala veci, ktoré ako programátor nepoznám. :)

A keďže som sa pre krkolomný časový limit na záverečnej prezentácii rozhodol nestrácať čas zo "slajdami", tak aspoň takto dodatočne: tu sú.

— 20 Položiek na stránku
Ukazujem 1 - 20 z 23 výsledkov.