Program

  • Juraj Bárdy / K9.4: "My Data" (súčasť Open Data stratégie NKIVS)
  • Ján Suchal / Slovensko.Digital: GovBox
  • Ján Mazúr / Stará tržnica: Open Data stand-up: kto chce aké Open Data od samosprávy a prečo? (Bratislava alebo aj iné obce, mestá či VÚC)

Poznámky

Juraj Bárdy: "My Data"

Juraj Bárdy vedie pracovnú skupinu K9.4, ktorej misiou je data-driven štát a za jednu z najväčších výziev považuje nájdenie spôsobu na zvýhodnenie občanov v digitálnej dobe a umožnenie vzniku personalizovaných služieb. Základnými princípmi hnutia "My Data" / "moje dáta" je:

  • občan v centre diania
  • nezávislosť
  • interoperabilita

V rámci rozvoja ISVS (informačné systémy verejnej správy) je pre službu "moje dáta" kladené za cieľ do roku 2020 sprístupniť občanom údaje, ktoré sa vo verejnej správe o nich evidujú:

  • 95% - podiel dát sprístupnených cez službu "moje dáta", pre občanov ale aj podnikateľské subjekty

Medzi dáta, ktoré by mali byť sprístupnené občanom patria informácie o nehnuteľnostiach, financiách, majetku, rodinných príslušníkoch atď. a pod.

Spustenie prvej verzie API je plánované na 1.1.2019 . Nasledovať bude tzv. personálny asistent, pomocou ktorého si občania a firmy budú môcť svoje údaje spravovať. Dostupnosť asistenta je plánovaná na 1.7.2019. Keďže však bude k dispozícii najprv API, tak po vzore GovBox (viď nižšie) môžu popri "oficiálnom/štátnom" asistentovi vznikať aj iné (tzv. 3rd party).

V budúcnosti teda môžeme očakávať možnosť získať prístup k personalizovaným a proaktívnym službám, možnosť dávať a odvolávať súhlas na prístup k údajom o sebe (prípadne dokonca možnosť zdieľať aj svoje osobné údaje napr. na výskumné účely).

(prezentácia)

Ján Suchal: GovBox

Národná koncepcia informatizácie verejnej správy (2016) ako jeden z výstupov do roku 2020 definuje 99% podiel ISVS, ktoré budú poskytovať tzv. otvorené API (Open API). Na rozdiel od API, ktoré sa používajú pre otvorené údaje (tzv. Open Data API) umožní Open API občanom a organizáciám aktívny prístup k službám eGov, ale v strojovej forme, t.j. na vybavenie toho či onoho nebudeme musieť používať štátny portál, ale budeme môcť použiť webovú, mobilnú alebo inú aplikáciu tretích strán.

Z tohto pohľadu je služba GovBox prvou lastovičkou, ktorá nám ukazuje čo od konceptu Open API v budúcnosti môžeme očakávať (ako budúci používatelia) a s čím sa ešte medzičasom budeme musieť popasovať (najmä ako správcovia či dodávatelia ISVS a ako vývojári 3rd party aplikácií nad Open API).

GovBox poskytuje občanom a organizáciám jednoduchší prístup do ich elektronických schránok v ÚPVS (slovensko.sk): netreba sa zakaždým zložito prihlasovať pomocou eID, keďže správy z el. schránky sú posúvané do e-mailu používateľa. Toto je teda ilustrácia toho, čo má v budúcnosti Open API priniesť používateľom (občanom a firmám).

Čo sa týka úskalí, ktoré stoja v ceste, tak GovBox pomohol identifikovať (pri integrácii na slovensko.sk) najmä:

  • schovaná (verejne nedostupná) a príliš zložitá dokumentácia integračných rozhraní ISVS
  • príliš zložité integračné rozhrania ISVS (SOAP-eklo, "API" postavené na formulároch, certifikáty, tunely, atď.)
  • "zbytočné papierovačky" pri integrovaní sa na ISVS ("kauza šnúročka", ...)

Pri budúcej implementácii Open API v ISVS by sa teda štát  dodávatelia mohli poučiť z integrácie GovBox-u a zvážiť napr.:

  • použitie Open Source (dostupnosť zdrojových kódov pre celé alebo časti ISVS odstráni nutnosť zložitej dokumentácie a urýchli využitie aj prípadným opätovným použitím kódu)
  • zladenie G2G s Open API (G2C) a Open Data (t.j. nerobiť X rozhraní na to isté, skúsiť spraviť len jedno)

(prezentácia)

Terminologické okienko

  • Open Data API: jeden zo spôsobov, ako poskytovať otvorené údaje (druhým je poskytovanie cez súbory); je to API, ale zvyčajne anonymné a len na čítanie (read-only)
  • Open API: spôsob, ako využiť elektronické služby verejnej správy inak než "ručne" cez webové rozhranie; je to neanonymné API (vyžaduje prihlásenie) a umožňuje aj zápis; príbuzný buzzword: G2C


Ján Mazúr: Kto chce aké Open Data od samosprávy a prečo?

Ján predstavil projekt Shared Cities, na ktorom spolupracuje Aliancia Stará Tržnica a ktorého cieľom je konkrétne v Bratislave zvýšiť kvalitu verejného priestoru Kamenného námestia a okolia. Zvyšovanie kvality verejných priestorov v 21. storočí však obnáša aj využitie údajov (o doprave, životnom prostredí, reklamných plochách, verejných službách, súkromných nehnuteľnostiach, verejných podujatiach, atď.). A aby mal projekt k dispozícii dostatok údajov, tak okrem vlastného mapovania priestoru (viď slidy 9-20) nadviazal aj spoluprácu s Magistrátom mesta Bratislava.

V spolupráci s Magistrátom sa bude v dňoch 20. až 22. októbra konať hackaton Mestské dáta a ich správa (informácie o prvom kole: https://www.facebook.com/groups/587814618055518/). Nuž a aby Bratislava mala pred hackatonom čas pripraviť údaje, tak sme sa na stretávke snažili zodpovedať aj otázku "Kto chce aké Open Data od samosprávy a prečo?"

(prezentácia, licencia CC-BY-NC-SA 4.0)

Vrámci stretnutia sme k otázke zozbierali tieto odpovede resp. námety:

  • Ernest by uvítal údaje o verejnej doprave: cestovné poriadky vo formáte GTFS, o.i. kvôli turistom ktorá navštevujú Bratislavu ale aj domácim ktorí tu žijú
  • autor by pre projekt MapaZlocinu.sk vedel použiť podrobnejšie údaje o kriminalite a priestupkoch od štátnej ale aj mestských polícií


Peter Hanečák, 9.10.2017

  • No labels