Vytvorenie špirály: Bylinná špirála môže mať rozmery od 1,6 m do 2,2 m podľa odporúčaní z knihy Permakultúrny dizajn sídiel (Bill Mollison v spolupráci s Reny Mia Slay) no podľa môjho názoru sa tvorivosti medze nekladú. Dôležité je uvedomiť si, koľko stavebného materiálu máme a aj to, že je potrebné vhodné obhospodarovanie (špirála by nemala byť príliš veľká). Podľa veľkosti špirály si vyberieme vhodné slnečné miesto, ktoré vykosíme a porýľujeme alebo prekryjeme kartónom.
Na kartón si nakreslíme alebo do zeme rýľom naznačíme smer a pôdorys špirály. Potom z tehiel postavíme jej základnú konštrukciu. Špirálu je najvhodnejšie orientovať výstupom smerom na juh.
Nasleduje vypĺňanie vnútra špirály. Prvou vrstvou je drevo (konáre).
Najlepšie sú tenké halúzky, aby sa rýchlo a dobre rozložili a vytvorili tak dobrý základ pre bylinky. Samozrejme nesmieme zabudnúť všetko dobre poliať, aby sme proces ešte urýchlili, ako keď v prírode dobre poprší.
Nasleduje druhá vrstva: slama, resp. suché seno.
Celú špirálu vyplníme senom (asi tak 5-10 cm vrstva) a nakoniec ju opäť dobre zalejeme vodou.
Tretiu vrstvu tvorí hlina, resp. kompost.
Rovnako ako pri vrstve sena, aj pri hline a komposte nanesieme rovnomernú vrstvu po celej špirále (asi tak 5-10 cm, podľa veľkosti špirály). Nasledujúce vrstvenie opakujeme, až kým nie je špirála plná.
Výsledok by mal vyzerať približne takto:
Špirála je pripravená na vysádzanie rôznorodých byliniek, samozrejme podľa „klimatických" podmienok.
Vysádzanie bylinnej špirály: „Tvar stúpajúcej špirály typu morskej lastúry je veľmi účinnou metódou, ako nahustiť do minimálneho priestoru maximálnu produkciu. Byliny sú vysadené do špirály podľa svojich potrieb, takže rastliny obľubujúce slnko sú na slnečnej strane a tie, ktoré majú radi tieň, sú na tienistej. Jedným ťahom sme nahustili priestor, vytvorili rôzne mikroklímy, zvýšili okraje a tým výnosy a zároveň sme obohatili monotónnosť plochej krajiny." (Úryvok z knihy Permakultúrny dizajn sídiel)
Pri vysádzaní bylinnej špirály je lepšie používať sadenice, či už vypestované doma alebo kúpené ako semiačka. Semiačka nie sú zlé, len im dlhšie trvá, kým uzrú svetlo sveta.
Bylinky na priame slnko: Vo vrchnej časti špirály sadíme bylinky, ktoré obľubujú slnko a dobre znášajú aj sucho. Sú to väčšinou vápnomilné skalničky. Patria medzi ne napr. tieto: materina dúška, saturejka horská alebo letná, pamajorán obyčajný, yzop alebo levanduľa.
Nenáročné bylinky: Sem patria rastliny, ktoré nepotrebujú až toľko slnka a znesú aj viac vlahy. Je to najväčšia skupina, do ktorej patria také bylinky ako kôpor, borák, saturejka (tiež), rozmarín, šalvia, palina dračia, fenikel, cesnak, koriander, rasca, pažítka, majoránka. Do tejto časti špirály sadíme aj rastliny, ktoré sú „tieňomilné", čo znamená, že trochu tieňa, ktorý na nich vrhá stena špirály, im vôbec neublíži. Mám na myslí hlavne lesné jahody, petržlen, žerucha, mäta, štiav kyslý, aksamitník alebo aj aksamietnica (odpudzuje škodcov svojim zápachom a do korienkov „chytá" mladé háďatá) a trebuľka.
Bylinky pre vlhké miesta a jazierko: Do najnižšej časti špirály sadíme bylinky, ktoré znesú aj tieň a veľa vlhka až vody. Ide predovšetkým o valeriánu, medovku, žerušnicu, kapucínku, potočnicu a rôzne druhy mäty.
Doplnkové bylinky: Bylinnú špirálu môžeme doplniť aj z vonkajšej strany, najmä rastlinami, ktoré sú silno vzrastné ako napr. archangelika, palina božie drievko – abrodská, kostihoj lekársky (dobre kyprí zem) alebo aj ligurček.
Je tiež dôležité uvedomiť si, že niektoré bylinky sú trvácne, iné jednoročné. Medzi letničky patria napríklad majoránka, kôpor, azalka, saturejka, borák, trebuľka, petržlen, rezeda, atď. Medzi trvalky zase napr. pamajorán, mäta, ligurček, pažítka, materina dúška, medovka, fenikel a yzop. Je vhodné ich vzájomne kombinovať, aby sa vhodne dopĺňali.
Popis bylinnej špirály:
1. Materina dúška, rozmarín, pamajorán obyčajný
2. levanduľa, yzop
3. majoránka, šalvia lekárska
4. pažítka, petržlen, borák
5. saturejka, trebuľka, lesné jahody
6. bazalka, koriander, fenikel
7. medovka, aksamitník
8. mäta, valeriána
9. kapucínka, žerušnica
10. potočnica (jazierko)
Takže s chuťou a odvahou do práce...