Archív spravodajstva Archív spravodajstva

Zurück

Veľký kombinátor? Nie, iba junior

Autor: Peter Nedoroščík

Bolo, že to slávy a radosti – presnejšie čírej škodoradosti. Na úkor pravdepodobne viac než tisíc bratislavských Novomešťanov. Aj s video „selfíčkom" šikovníka. Nejaký junior v ňom ukazuje, že dokáže oklamať fyzické hlasovanie v participatívnom rozpočte. A že je to také prostoduché, že to dokonca dokáže aj on sám. Treba mu dať za pravdu, naozaj je podvádzanie také jednoduché.

A potom sa posunúť za jeho intelektový obzor a položiť si otázku prečo. Skôr než sa pustím do vysvetľovania, odpoviem veľmi jednoducho: pretože sa to neoplatí. Teda za predpokladu, že ste podvodníkom, ktorý pri participácii sleduje svoj vlastný prospech. Totižto rozhodovanie o tom, ako sa naloží s časťou našich daní v rámci participatívneho rozpočtu na Novom Meste, je relatívne komplikované. Rozdelili sme ho do troch častí. Každý z procesov rozhodovania má navyše inú váhu. Okrem fyzického hlasovania, ktoré má 40 percentnú váhu, a internetového, ktoré má 10 percentnú váhu, zahŕňa aj takzvané verejné zvažovanie. Jeho váha v celkovom rozhodovaní je 50 percent. Takto sa rozhoduje o poradí projektov, ktoré vo voľnom čase navrhli ľudia, ktorí si myslia, že môžu ostatným ponúknuť niečo zmysluplné a verejnoprospešné, na čo by sa dala minúť časť našich spoločných peňazí. Ak teda vezmeme do úvahy podvodníka, ktorému nejde o nič iné, len vytiahnuť z novomestského rozpočtu peniaze vo svoj vlastný prospech – tu treba podotknúť, že ide o maximálne 5 tisíc eur, musí sa naozaj namáhať. Povedzme, že si najme nejakého juniora, aby vyplnil desiatky hlasovacích lístkov s falošnými menami v jeho prospech – teda na podporu jeho projektu. A dostaví sa prvý zádrheľ. Aby bol hlasovací lístok platný, musíte zaškrtnúť minimálne štyri projekty, takže nevyhnutne musíte podporiť aj konkurenčné projekty. Netreba na to doktorát zo štatistiky, aby sme mohli skonštatovať, že napriek tomu ste štyridsať percentný víťaz. V každom prípade nie na celej čiare, pretože ste výdatne podporili aj konkurenciu. Túto prekážku možno úplne obísť tak, že si najmete štyroch ľudí, ktorí sú schopní napísať zmysluplný projekt a k tomu juniora, ktorý zvládne vypĺňať hlasovacie lístky s falošnými menami.

Ste štyridsať percentný víťaz na celej čiare, lenže pred vami stojí verejné zvažovanie projektových koordinátorov. O čo ide? Zjednodušene povedané o moderovanú diskusiu, v rámci ktorej sa najprv stanovia kritéria, podľa ktorých sa posudzujú projekty a na základe nich sa potom bodujú. Verejné zvažovanie je v poradí štvrté stretnutie projektových koordinátorov a na tých predchádzajúcich sa toho dozvedia naozaj veľa – o projektoch ostatných účastníkov i o potrebách a problémoch Nového Mesta. Aj preto viem garantovať, že niekoľko desiatok ľudí, ktorí pripravili osemnásť projektov pre tohtoročný participatívny rozpočet by juniorské – alebo povedzme rovno detinské manipulácie, dokázalo odhaliť. Dovolím si tvrdiť, že do problémov by sa dostal aj Ostap Bender, legendárna postava spisovateľov Iľfa a Petrova známa aj ako veľký kombinátor. Na svoje manipulácie totiž využíval predovšetkým neznalosť ľudí a strach z autorít, teda dva nedostatky, ktoré sa procesy participácie snažia napraviť. V skratke podstupovať celú túto tortúru kvôli piatim – a dokonca ani kvôli dvadsiatim tisíckam sa neoplatí. Je vysoko pravdepodobné, že sa to nepodarí.

V jednej veci však juniorovi treba dať za pravdu. Rozhodovanie v participatívnom rozpočte nie je – ak si vypožičiame terminus technicus od architektov, „blbuvzdorné". Totižto ak chcete vo verejnom priestore inštalovať akýkoľvek immobiliár, či už lavičky, preliezky alebo čokoľvek iné, musíte pri použitom materiáli brať do úvahy, že sa skôr či neskôr objaví niekto, kto sa ho pokúsi zničiť. Len tak, zo zlomyseľnosti. Zväčša to zvyšuje náklady inštalovaných vecí. A rovnaké je to aj pri participatívom rozpočte. Môžete do fyzického hlasovania zaviesť ochranné prvky. Účinné a pritom také jednoduché, že by ich mohol navrhnúť aj sám junior. Stálo by to však peniaze navyše. A myslím si, že sa to neoplatí. Nové Mesto Bratislava má rovnako ako akákoľvek iná lokalita, len obmedzené množstvo zlomyseľných „blbcov" s dostatkom času na takéto aktivity, takže vzdorovať im navyšovaním peňazí na procesy sa neoplatí. Pripúšťam však, že sa môžem mýliť.

A na záver ešte jedna vec. Junior nás v návale eufórie a škodoradosti, že existuje video, na ktorom je on sám ako šikovník, vyzval, že by sa chcel zúčastniť spočítavania hlasov v tohtoročnom participatívnom rozpočte. Nemožno samozrejme tvrdiť, že každý podvodník je hneď aj zlodej, ale predsa len zvýšená opatrnosť je namieste. Predpokladám teda, že tak spravil preto, aby sa po falšovaní pokúsil aj odcudziť nejaké hlasovacie lístky. Samozrejme s tým, že by o tom natočil video a opäť nás obvinil z neschopnosti. Troška infantility v živote nezaškodí, ale naozaj len troška. Takže: junior, ste pozvaný, avšak len za predpokladu, že, identifikujete hlasovacie lístky, ktoré ste sfalšovali a celý čas pritom budete mať ruky za chrbtom. V opačnom prípade asi naozaj budeme musieť do fyzického hlasovania zaviesť ochranné prvky a zaplatiť ich - takpovediac juniorskou dodatočnou daňou za participáciu. Ak Vám naozaj záleží na Novom Meste tak veľmi, ako to proklamujete, mohli by ste ju samozrejme uhradiť sám. Chránili by ste participatívny rozpočet pred sebou samým. A mohli by ste natočiť video, aké to je byť užitočný.

Text je reakciou na pokusy o falšovanie výsledkov participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste:
http://dragun.blog.sme.sk/c/406811/rozpravka-otransparentnosti-pre-novomestanov.html?ref=tit

https://www.facebook.com/groups/563250627130868/permalink/846277265494868/

Obrázok: By Rartat - Own work, Public Domain

Durchschnitt (0 Stimmen)


Z projektov a komunít Utopie Z projektov a komunít Utopie

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Vážený pán rektor, vážení páni dekani!

            Tento otvorený list vám píšeme so zámerom získať vaše vyjadrenie k projektu Autonómna zóna Lafranconi a k našim návrhom na spoluprácu, ktoré sme vám v rámci tejto iniciatívy viackrát predložili.

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Príbeh jedného z najzaujímavejších projektov bratislavského participatívneho rozpočtu pohľadom organizátorky workshopu:

Projekt Autonómna zóna Lafranconi je na prvý pohľad návrhom intervencií pod mostom. Keď však mám možnosť napísať o ňom tak, ako to vidím ja, je to príbeh, dobrodružstvo spolupráce.

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

V dňoch 18. až 20. júna sa v Bruseli uskutočnilo už 12. európske stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu. Konalo sa priamo pred Európskym parlamentom v čase jeho rokovania, čo umožnilo zapojiť do diskusií o situácii chudobných ľudí v Európe a vyhliadkach na sociálnejšiu Európu aj národných poslancov Európskeho parlamentu.

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Most, ako tranzitný bod spája, stimuluje komunitu, verejnosť...V spolupráci s mestom štartujeme projekt Autonómna zóna Lafranconi - flexibilný multifunkčný priestor podporí identitu a bezpečnosť, otvorí nové možnosti trávenia voľného času pre študentov.
,, Je načase, aby sme si plánovači uvedomili, že nevieme takmer nič o ľuďoch. Ak to priznáme, otvoríme dvere pre iné profesie a ich odborné znalosti, poznatky z iných odborov.''
„ Vytvorenie novej koncepcie priestoru, ktorá bude uspokojovať hmotné, citové a duchovné potreby súčasného života."

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Verejné fórum OpenData - 9.10.2012

Verejné fórum OpenData - 9.10.2012

Verejné fórum OpenData 
 
Kedy a kde: utorok 9. 10. 2012 o 17:00, Primaciálny palác, miestnosť číslo 107.
Priebeh a výsledok participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2012

Priebeh a výsledok participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2012

Prvý ročník participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave prebiehal v období od apríla do júla 2012. Občania a občianky na pravidelných stretnutiach jednotlivých komunít PR podávali návrhy na zlepšenie mestského priestoru alebo služieb mesta, diskutovali o prioritách komunít a nakoniec na ich základe vypracovali projekty, ktoré sa uchádzali o prostriedky z mestského rozpočtu. Zapojiť do činnosti ktorejkoľvek z komunít sa mohol ktokoľvek, kto mal záujem. Participovať na rozhodovaní o prostriedkoch z mestského rozpočtu bolo možné aj inými spôsobmi. Po celý čas prebiehala Burza nápadov, anketa, ktorej cieľom bolo pozbierať čo najviac kritických podnetov a návrhov na ich riešenie od obyvateľov a obyvateliek Bratislavy na uliciach, verejných akciách alebo na internete na stránke pr.bratislava.sk. Okrem toho prebehlo niekoľko verejných diskusných fór, na ktorých sa rovnako dalo vyjadriť k rozpočtu a prioritám mesta. Občania a občianky mali celú dobu možnosť zapojiť sa do elektronických diskusií na stránke pr.bratislava.sk, na ktorej sú zverejňované výstupy práce v participatívnych komunitách a na verejných zhromaždeniach. 21. júna 2012 sa v Kultúrnom centre Dunaj uskutočnila verejná prezentácia projektov pripravených na základe všetkých podnetov a verejných diskusií v rámci participatívneho rozpočtu pre rok 2012. Po prezentácii sa občania a občianky znova vyjadrovali k projektom a prioritám participatívnych komunít a diskutovali o nich. Rozhodnutie o tom, ktoré projekty získajú podporu z mestského rozpočtu, je výsledkom verejného zvažovania delegátov komunít na zhromaždení z 28. júna 2012 a verejného hlasovania prebiehajúceho do 22. júla 2012.

utopia.sk

Workshop a verejná diskusia: Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania

Dňa 17. mája 2012 sa v rámci Transeuropa festivalu organizovaného participatívnymi komunitami participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave a OZ Utopia v spolupráci so združením European Alternatives v Justiho sieni Primaciálneho paláca uskutočnilo podujatie Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania.

Cieľom tohto podujatia bolo predstaviť súčasnú prácu jednotlivých participatívnych komunít, zapojiť do ich aktivít širšiu verejnosť a zároveň komunikovať ich skúsenosti s občanmi z viacerých slovenských a trinástich európskych miest zapojených do Transeuropa festivalu a predovšetkým vytvoriť spoločný dokument, ktorý by informoval o tom, čo oslovení obyvatelia nášho mesta pokladajú za dôležité a tiež o tom, aké sú ďalšie ciele a plány participatívnych komunít.

utopia.sk

Priebeh verejného zvažovania a výsledok pilotného projektu participatívneho rozpočtu

V stredu 7. decembra 2011 sa zavŕšil pilotný projekt participatívneho rozpočtu pre Bratislavu realizovaný v spolupráci občianskeho združenia Utopia a mestskej samosprávy. Pilotný projekt sa oficiálne začal v júli minulého roka tlačovou konferenciou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika a zástupcov OZ Utopia. Aktívne zapojilo približne 200 občanov a občianok, ktorí sformovali základy piatich tematických participatívnych komunít. Tie tvoria základnú stavebnú jednotku v procese rozhodovania o rozdelení prostriedkov z rozpočtu samotnými občanmi a občiankami. V prvej fáze prebiehali v jednotlivých komunitách diskusie o kľúčových problémoch mesta a každý účastník mohol podávať návrhy, ktoré by ich pomohli odstrániť či zmierniť. V participatívnom dialógu prebiehajúcom na pravidelných stretnutiach niekoľko mesiacov potom občania a občianky dospeli k dohode o prioritách komunít a na ich základe spracovali niekoľko projektov. Nakoniec každá komunita vybrala dva projekty a dvoch delegátov, ktorí projekty prezentovali a obhajovali vo verejnom zvažovaní na zhromaždení s delegátmi z ostatných komunít.

Dlh, otroctvo a naša predstava slobody I.

Dlh, otroctvo a naša predstava slobody I.

David Graeber je mimoriadny profesor antropológie na fakulte Goldsmiths, ktorá je súčasťou Londýnskej univerzity a ľavicový politický aktivista. Vo Veľkej Británii nedávno vydali jeho poslednú knihu Prvých 5000 rokov dlhu. Skúma v nej vývoj dlhu ako morálneho a ekonomického konceptu a využíva pri tom antropologické dôkazy zo širokého spektra súčasných a historických spoločností.

First Previous Next Last