Archív spravodajstva Archív spravodajstva

Atrás

Zapojte sa do rozhodovania o vašom meste!

Pozývame vás na verejné fóra participatívneho rozpočtu v Bratislave

Autor: Participatívny rozpočet v Bratislave

Participatívny rozpočet v Bratislave poskytuje priestor občanom a občiankam, aby sa priamo zapojili do diskusie o tom, ako by sa mali využiť prostriedky z mestského rozpočtu. Práve preto jeho organizátori neustále pripravujú verejné zhromaždenia, na ktorých okrem diskusie o verejnom priestore mesta a službách poskytovaných mestom, môžu občania a občianky odovzdať svoje pripomienky, návrhy na mestské projekty a nápady týkajúce sa práve verejného priestoru a služieb mesta. Všetky informácie o participatívnom rozpočte nájdete na stránke pr.bratislava.sk.

Termíny verejných fór:

11. júna 2013 Verejné fórum OpenData je určené všetkým záujemcom o transparentnú a otvorenú samosprávu, ktorá sa realizuje prostredníctvom elektronizácie a sprehľadňovania dát vo forme datasetov na základe požiadaviek a potrieb občanov mesta Bratislava.

13. júna 2013 Verejné fórum Seniori je určené pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o to, čo mesto robí pre seniorov a seniorky. Seniori v rámci participatívneho rozpočtu zriadili Komunitné centrum generácií, ktoré slúži na rozvíjanie komunitných a občianskych aktivít, ako aj na rozvíjanie záujmových  aktivít a medzigeneračnú výmenu.

18. júna 2013 Verejné fórum Zelené mesto je určené všetkým, ktorí chcú prispieť k tomu, aby naše mesto bolo čo najzdravšie, najzelenšie a malo dostatok oddychových zón. Z prostriedkov participatívneho rozpočtu sa doteraz podarilo zabezpečiť obnovenie stromoradia na Račianskej ulici, pomôcť pri zakladaní komunitných záhrad, napríklad pri budovaní prvej komunitnej záhrady v Bratislave - Krasňanský zelovoc, podporiť zriaďovanie komunitných kompostovísk, či umožniť vzdelávanie v oblasti správneho a bezkonfliktného spolužitia so psami – miláčikmi mnohých Bratislavčanov.

20. júna 2013 Verejné fórum Mládež je určené pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o služby mesta poskytované jeho mladým obyvateľom a obyvateľkám. V rámci participatívneho rozpočtu sa z chátrajúceho kina Zora podarilo vybudovať kultúrne a komunitné centrum a otvoriť kvalifikovanú verejnú diskusiu o oživení územia pod mostom Lafranconi.

Spoločný program verejných fór:

14:00 Otvorenie informačného stánku na Primaciálnom námestí (možnosť získať informácie o participatívnom rozpočte, ako aj pridať nápad alebo pripomienky v ankete Burza nápadov).

17:00 Verejná diskusia v Primaciálnom paláci (miestnosť č. 19), ktorá bude ukončená verejným zvažovaním o prioritách pre danú tému.
 
Všetky podnety zozbierané od občanov a občianok budú spracované a odovzdané jednotlivým komisiám mestského zastupiteľstva. Návrhy na mestské projekty sa rozpracujú a zaradia do záverečného hodnotenia, kde budú môcť získať prostriedky z mestského rozpočtu. Svoje nápady môžete odovzdávať aj elektronicky, prostredníctvom ankety Burza nápadov, ktorú nájdete na oficiálnej stránke participatívneho rozpočtu v Bratislave pr.bratislava.sk.

Každý Bratislavčan a každá Bratislavčanka sa ročne podieľa sumou priemerne 480€ z vybraných daní na mestskom rozpočte. Zapojte sa do demokratických diskusií o tom, ako majú byť tieto zdroje využité!

Tešíme sa na vašu účasť.

Promedio (1 Voto)


Z projektov a komunít Utopie Z projektov a komunít Utopie

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Vážený pán rektor, vážení páni dekani!

            Tento otvorený list vám píšeme so zámerom získať vaše vyjadrenie k projektu Autonómna zóna Lafranconi a k našim návrhom na spoluprácu, ktoré sme vám v rámci tejto iniciatívy viackrát predložili.

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Príbeh jedného z najzaujímavejších projektov bratislavského participatívneho rozpočtu pohľadom organizátorky workshopu:

Projekt Autonómna zóna Lafranconi je na prvý pohľad návrhom intervencií pod mostom. Keď však mám možnosť napísať o ňom tak, ako to vidím ja, je to príbeh, dobrodružstvo spolupráce.

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

V dňoch 18. až 20. júna sa v Bruseli uskutočnilo už 12. európske stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu. Konalo sa priamo pred Európskym parlamentom v čase jeho rokovania, čo umožnilo zapojiť do diskusií o situácii chudobných ľudí v Európe a vyhliadkach na sociálnejšiu Európu aj národných poslancov Európskeho parlamentu.

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Most, ako tranzitný bod spája, stimuluje komunitu, verejnosť...V spolupráci s mestom štartujeme projekt Autonómna zóna Lafranconi - flexibilný multifunkčný priestor podporí identitu a bezpečnosť, otvorí nové možnosti trávenia voľného času pre študentov.
,, Je načase, aby sme si plánovači uvedomili, že nevieme takmer nič o ľuďoch. Ak to priznáme, otvoríme dvere pre iné profesie a ich odborné znalosti, poznatky z iných odborov.''
„ Vytvorenie novej koncepcie priestoru, ktorá bude uspokojovať hmotné, citové a duchovné potreby súčasného života."

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Verejné fórum OpenData - 9.10.2012

Verejné fórum OpenData - 9.10.2012

Verejné fórum OpenData 
 
Kedy a kde: utorok 9. 10. 2012 o 17:00, Primaciálny palác, miestnosť číslo 107.
Priebeh a výsledok participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2012

Priebeh a výsledok participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2012

Prvý ročník participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave prebiehal v období od apríla do júla 2012. Občania a občianky na pravidelných stretnutiach jednotlivých komunít PR podávali návrhy na zlepšenie mestského priestoru alebo služieb mesta, diskutovali o prioritách komunít a nakoniec na ich základe vypracovali projekty, ktoré sa uchádzali o prostriedky z mestského rozpočtu. Zapojiť do činnosti ktorejkoľvek z komunít sa mohol ktokoľvek, kto mal záujem. Participovať na rozhodovaní o prostriedkoch z mestského rozpočtu bolo možné aj inými spôsobmi. Po celý čas prebiehala Burza nápadov, anketa, ktorej cieľom bolo pozbierať čo najviac kritických podnetov a návrhov na ich riešenie od obyvateľov a obyvateliek Bratislavy na uliciach, verejných akciách alebo na internete na stránke pr.bratislava.sk. Okrem toho prebehlo niekoľko verejných diskusných fór, na ktorých sa rovnako dalo vyjadriť k rozpočtu a prioritám mesta. Občania a občianky mali celú dobu možnosť zapojiť sa do elektronických diskusií na stránke pr.bratislava.sk, na ktorej sú zverejňované výstupy práce v participatívnych komunitách a na verejných zhromaždeniach. 21. júna 2012 sa v Kultúrnom centre Dunaj uskutočnila verejná prezentácia projektov pripravených na základe všetkých podnetov a verejných diskusií v rámci participatívneho rozpočtu pre rok 2012. Po prezentácii sa občania a občianky znova vyjadrovali k projektom a prioritám participatívnych komunít a diskutovali o nich. Rozhodnutie o tom, ktoré projekty získajú podporu z mestského rozpočtu, je výsledkom verejného zvažovania delegátov komunít na zhromaždení z 28. júna 2012 a verejného hlasovania prebiehajúceho do 22. júla 2012.

utopia.sk

Workshop a verejná diskusia: Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania

Dňa 17. mája 2012 sa v rámci Transeuropa festivalu organizovaného participatívnymi komunitami participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave a OZ Utopia v spolupráci so združením European Alternatives v Justiho sieni Primaciálneho paláca uskutočnilo podujatie Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania.

Cieľom tohto podujatia bolo predstaviť súčasnú prácu jednotlivých participatívnych komunít, zapojiť do ich aktivít širšiu verejnosť a zároveň komunikovať ich skúsenosti s občanmi z viacerých slovenských a trinástich európskych miest zapojených do Transeuropa festivalu a predovšetkým vytvoriť spoločný dokument, ktorý by informoval o tom, čo oslovení obyvatelia nášho mesta pokladajú za dôležité a tiež o tom, aké sú ďalšie ciele a plány participatívnych komunít.

utopia.sk

Priebeh verejného zvažovania a výsledok pilotného projektu participatívneho rozpočtu

V stredu 7. decembra 2011 sa zavŕšil pilotný projekt participatívneho rozpočtu pre Bratislavu realizovaný v spolupráci občianskeho združenia Utopia a mestskej samosprávy. Pilotný projekt sa oficiálne začal v júli minulého roka tlačovou konferenciou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika a zástupcov OZ Utopia. Aktívne zapojilo približne 200 občanov a občianok, ktorí sformovali základy piatich tematických participatívnych komunít. Tie tvoria základnú stavebnú jednotku v procese rozhodovania o rozdelení prostriedkov z rozpočtu samotnými občanmi a občiankami. V prvej fáze prebiehali v jednotlivých komunitách diskusie o kľúčových problémoch mesta a každý účastník mohol podávať návrhy, ktoré by ich pomohli odstrániť či zmierniť. V participatívnom dialógu prebiehajúcom na pravidelných stretnutiach niekoľko mesiacov potom občania a občianky dospeli k dohode o prioritách komunít a na ich základe spracovali niekoľko projektov. Nakoniec každá komunita vybrala dva projekty a dvoch delegátov, ktorí projekty prezentovali a obhajovali vo verejnom zvažovaní na zhromaždení s delegátmi z ostatných komunít.

Dlh, otroctvo a naša predstava slobody I.

Dlh, otroctvo a naša predstava slobody I.

David Graeber je mimoriadny profesor antropológie na fakulte Goldsmiths, ktorá je súčasťou Londýnskej univerzity a ľavicový politický aktivista. Vo Veľkej Británii nedávno vydali jeho poslednú knihu Prvých 5000 rokov dlhu. Skúma v nej vývoj dlhu ako morálneho a ekonomického konceptu a využíva pri tom antropologické dôkazy zo širokého spektra súčasných a historických spoločností.

First Previous Next Last