You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

Version 1 Current »

http://copernicus.danubehack.eu/

V dňoch 6.-7.10.2018 sa v Bratislave pod hlavičkou Danube Hack uskutočnil jeden zo série Copernicus hackatonov. Tentoraz sa pozornosť účastníkov zamerala na údaje a servisy, ktoré poskytuje program Copernicus Earth Observation. Európske satelity zbierajú množstvo informácií o našom kontinente ale aj o zbytku planéty: od údajov o teplote a znečistení, cez údaje o výške (terénu, hladiny mora) až po multispektrálne snímky. Tieto údaje možno použiť na aplikácie v rôznych oblastiach: plánovanie výstavby, doprava, turistika, bezpečnosť, zdravie, lesníctvo, ochrana životného prostredia a adaptácia na zmeny klímy a pod. A tieto údaje sú otvorené, t.j. sú zadarmo, v strojovo spracovateľnej forme a možno ich použiť na komerčné aj nekomerčné účely.

Počas hackatonu sme sa teda zoznámili s niektorými špecifikami programu Copernicus:

  • Z pohľadu údajov sa jedná zvyčajne o väčšie súbory (bežne aj gigabajty) vo formátoch TIFF alebo NetCDF.
  • Copernicus má aj vlastnú sadu katalógov a prezeracích služieb, pričom sa naďalej pracuje na ich rozšírení a zlepšení.
Obsah

Copernicus infraštruktúra

Z Copernicus infraštruktúry na začiatok vyberiem dve:

ONDA Catalogue

Katalóg umožňuje vyhľadávanie rôznych vrstiev vizuálne, či už pomocou zložitejších dopytov (podľa dátumu, typu satelitu čo typu meracieho prístroja, a pod.) alebo vyznačením časti priamo na mape. O vrstve si potom môžeme zistiť podrobnosti a stiahnuť kompletné údaje.

Climate Data Store

CDS ponúka okrem katalógu údajov aj API na ich automatické sťahovanie alebo Toolbox na prácu s údajmi a ich vizualizáciu priamo na platforme, pomocou Python skriptov.

Projekty

Víťazi

1. Light Pollution

Tím Ligh Pollution použil údaje o výške terénu v okolí Martina, nasimuloval zdroje osvetlenia (použili informácie o budovách z Open Street Map) a následne vypočítal, ako bude okolie mesta ovplyvnené svetelným smogom. Zaujímať to môže napr. ochrancov prírody alebo tých, čo hľadajú vhodné miesto na pozorovanie hviezd.

(Tím mal zároveň dosť sily popri víťaznej téme rozpracovať aj detekciu úbytku zelene v mestách pomocou satelitných snímok.)

2. miesto: Terra Cognita

Terra Cognita využila multispektrálne snímky a AI na vytvorenie služby, ktorá správcom či majiteľom väčších plôch pozemkov vie pomôcť s ich správou:

  • V mestách vie pomôcť s katalogizáciou, kde a aká zeleň je. A prípadne navrhnúť plán kosenia, pričom sa zohľadňujú údaje nie z minulého roka (ako býva zvykom teraz) ale s pred pár dní či hodín (vďaka opakovanému pravidelnému snímkovaniu satelitov).
  • V poľnohospodárstve pomôže lepšie zmapovať veľké pozemky.

Projekt má aj slušný start-up potenciál, keďže odhadli aj úspory pre budúcich používateľov a teda aj svoje potencionálne budúce tržby.

3. miesto: GeoCMS

Cieľom GeoCMS je poskytnúť používateľom viac interaktívnych, vizualizačných a "processing" funkcií nad Copernicus údajmi.

Ďalšie projekty

Copernicus used by newbies

Pri tomto projekte sa ukázalo, že všetko má aj svoju temnejšiu stránku: pôvodný nápad nevyšiel, keďže boli problémy dostať sa k údajom potrebným na realizáciu nápadu. Aby však tím neodišiel s tým, že sa len zadarmo najedol, tak realizoval "plán B" a spracoval a vizualizoval údaje o odpadoch v SR.

Get all from INSPIRE Geoportal

Tento projekt v podstate súvisí s predchádzajúcim neúspechom, keďže vyrobil skripty, ktoré prechádzajú všetky údaje v katalógu a skúšajú stiahnuť údaje. V prípade úspechu stiahnuté údaje nahráva "na jednu kopu", takže sa tímu podarilo dať dohromady napr. údaje z ČR, Holandska a SR. Projekt vyhral špeciálnu 4. cenu a teda bude môcť využívať špeciálnu VM na svoje experimenty s Copernicus údajmi.

GeoCloud RGB for SR

Vďaka "personálnemu previazaniu" tímov boli previazané aj niektoré projekty: GeoCloud nadviazal na "Get all" a dal si zacieľ z "údajov v kope" vyrobiť RGB bezoblačnú kompozíciu satelitných snímkov SR. Keďže oblaky sú vcelku bežné, tak sa často vyskytujú aj v Copernicus snímkach. Tím chcel teda použiť viacero snímok, ktoré boli robené zhruba v rovnakom časovom období tak, že vyberie časti bez oblakov a tie potom pospája tak, aby vznikla jedna snímka SR úplne bez oblakov.

Obdobne ako "Copernicus by newbies" však nestihli svoj nápad dokončiť ešte vrámci hackatonu, keďže im došiel diskový priestor. Kompozíciu sa im zrejme podarí dokončiť vo VM, ktorá bola cenou za 4. miesto (viď predchádzajúci projekt).

Location of parks in urban areas

"Tím Free Map Sovakia" popracoval na otázke "najkratšia cesta k najbližšej zeleni" a vytvoril aplikáciu, ktorá pomocou údajov o zeleni a vstupoch do parkov vie používateľov navigovať do najbližšieho parku či k inej zeleni. Nateraz pracuje aplikácia s údajmi z Open Street Map, neskôr môže byť rozšírená o informáciu o zeleni odvodenú zo satelitných snímkov. Je tu zároveň potenciál na vylepšenie Open Street Map informácií o zeleni odvodených zo satelitných snímkov, ak napr. použijú klasifikáciu z projektu Terra Cognita.

CCCA

Tím CCCA (nesúťažne, keďže boli spoluorganizátormi) predstavili niektoré Python nástroje, ktoré možno použiť na spravovanie a vizualizáciu Copernicus údajov.

Referencia: https://github.com/ccca-dc/CCCA_Python_workshop

Fotoalbum

Z prezentácií počal "polčasu":

Kľud a sústredenie pred finišom:

  • No labels