Opis schémy Participatívneho rozpočtu
Mechanizmus PR pre MČ Nové Mesto zahŕňa 3 roviny: Okrem priameho rozhodnutia, kam nasmerovať investície mestskej časti (zadania), či pomôcť definovať priority, otvára PR aj priestor pre financovanie a sebarealizáciu v občianskych aktivitách a vo verejných službách (projekty). (Komunitná záhrada na zanedbanom verejnom priestranstve? Rekonštrukcia schátraných alebo využívanie nevyužitých verejných budov či priestorov pre potreby miestnej komunity? Revitalizácia parku, ihriska či stromoradia? Alebo niečo úplne iné?)
- OBČIANSKE PROJEKTY sú nízkonákladové, svojpomocne a výdatne dobrovoľníckou prácou realizované aktivity, ktoré sa týkajú malých častí a malých vecí pre Mestskú časť. V tejto rovine ide o mikrofinancovanie občianskych nápadov, ktoré budú slúžiť na rozvoj verejných priestorov a verejných služieb. Prostredníctvom projektov sa obyvatelia môžu uchádzať priamo o financie z mestského rozpočtu. Projekty sa predkladajú prostredníctvom otvorených a verejných pracovných skupín - tzv. participatívnych komunít. O tom, aké projekty sa následne zpomedzi navrhovaných projektov zrealizujú, sa v ďalších otvorených a demokratických procesoch (Verejné zvažovanie) dohodnú samotní iniciátori projektov a obyvatelia mesta. Na realizáciu projektov vyčlení Miestne zastupiteľstvo vopred istú bianco čiastku z ropočtu.
- -> viac iformácií o projektovej časti Participatívneho rozpočtu pre rok 2014.
- INVESTIČNÉ ZADANIA sú opätovne istá forma projektov, ktoré realizuje mestská časť. Obyvatelia ich za pomoci miestneho úradu navrhujú a vytvárajú a v spolupráci so zastupiteľstvom o nich následne hlasujú. Cieľom bude vytvoriť odporučenie občanov pre usmernenie budúcich strategických investícií celej mestskej časti. Zadania vznikajú tak, ako sa vypĺňajú ankety, ktoré budú paticipatívne komunity spracovávať. (Cieľ je zozbierať ankiet niekoľko tisíc.) Zadania sa budú diskutovať s jednotlivými oddeleniami na úradoch, s jednotlivými poslancami a poslankyňami, opätovne sa predložia na hlasovanie verejnosti a schválenie na verejných fórach a postupne sa môžu zapracovat do rozpočtu mestskej časti.
- PRIORITY rozvoja mestskej časti vyjdú z požiadaviek a potrieb občanov - ankiet ako aj diskusií o nich. Môžu upozorniť na ťažiskové záujmy a možno aj na nové oblasti pre budúci rozvoj mesta. Zadefinujú to, čo považujeme za najnutnejšie a za njdôležitejšie v rámci verejných služieb mestskej časti Nové Mesto.
-
PARTICIPATÍVNE KOMUNITY sú základné bunky procesu. Prostredníctvom nich budeme, my občania, môcť navrhovať, rozpracovávať a predkladať svoje nápady. Sú to verejné, občianske, pracovné skupiny, ktoré sú otvorené pre každého a ktoré sa budú pravidlene stretávať za účelom diskutovania a nachádzania kvalitných občianskych riešení pre mestkú časť. Viac info o komunitách...
Participatívne komunity budú pravidelne a transparentne zverejňovať výstupy zo svojich stretnutí a do ich činnosti sa bude možné zapojiť aj prostredníctvom internetu.
Participatívny rozpočet (PR) toto všetko a aj omnoho viac umožňuje. Vytvára nanovo priame spojenie medzi našimi daňami, našimi rozhodnutiami a teda úplne samozrejme aj našou zodpovednosťou. Vracia do rúk občanov moc a - možno na prvý pohľad paradoxne, zároveň aj posilňuje pozíciu zastupiteľov. Informácie, ktoré vzídu z PR, totiž môžu ich prácu výrazne zefektívniť a spraviť ešte adresnejšou. A ich rozhodnutia tak môžu získať plnú občiansku podporu.