You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 4 Next »

14. a 15.2.2017 sa v Prahe konala konferencia "Inspirujme se...udržitelností" ktorá bola zameraná na udržateľných rozvoj a kvalitu životného prostredia. Konferencia bola spojená aj s úvodnou akciou projektu Attractive Danube.

Vrámci oboch akcií odznelo mnoho prednášok, niektoré sa venovali aj téme otvorených údajov.

Open Data

Open Data v Prešove

P. Mariana Hurná z IT oddelenia mesta Prešov prezentovala to, aké údaje akými spôsobmi zverejňuje mesto. Cieľom je ukázať nové možnosti ako „dať informáciám nový zmyslel“.

Mesto Prešov údaje zverejňuje dlhodobo s tým, že množstvo údajov sa postupne rozrastá. V roku 2015 mesto pridalo na svoje webové sídlo aj tzv. Open Data katalóg (viď náš starší článok) a v tomto roku pribudlo aj publikovanie údajov vo formátoch KML a SHP.

V meste Prešov teda nezaspávajú na vavrínoch a svoje Open Data líderstvo v SR si aktívne udržiavajú.

INSPIRE údaje v SR

Martin Tuchyňa zo SAŽP prezentoval situáciu s INSPIRE v SR. Okrem dosiahnutých výsledkov a rôznych výziev spomenul aj:

  • v odporúčaniach pre licencovanie INSPIRE údajov v SR sa uvádzajú aj licencie CC0 a CC-BY, viď http://inspire.enviroportal.sk/vzory
  • započala koordinácia medzi aktivitami INSPIRE a UPVII ohľadom Linked Data, konkrétne ujednotenia prideľovania tzv. referencovateľných identifikátorov (URI) vrámci systémov RPI a MetaIS2, diskusia (k februáru 2017) prebieha na platforme Slovensko.Digital

Údaje z katastra ako Open Data

Situácia ohľadom publikovania otvorených údajov z katastra v SR a ČR je dosť odlišná. P. Jiří Poláček prezentoval, ako údaje zverejňuje ČÚZK:

  • ČÚZK publikuje mnoho údajov zadarmo, t.j. ako otvorené údaje
  • kým ostatní publikujú na data.gov.cz rádovo desiatky, max. stovky datasetov, ČÚZK ich zverejňuje takmer 40 tisíc
  • zverejňovanie údajov je výzvou, keďže vyžaduje silnú infraštruktúru
  • zverejnené údaje si však už našli mnohé využitie

Údaje pre Smart City Viedeň

P. Rainer Haselberger (City of Vienna) prezentoval využitie údajov vo Viedni. Mesto má niekoľko konceptov na to, ako plánovať a vykonávať rozvoj mesta pričom každý z konceptov využíva údaje zbierané a spracúvané  pod wien.at a ViennaGIS. Dôležitou súčasťou týchto aktivít je aj zverejňovanie otvorených údajov, napríklad ortofoto, 3D model mesta atď.

Iné

SAFECAST

Pán Jan Helebrant (Státní úřad radiační ochrany) oboznámil prítomných s tým, ako v ČR nasadzujú komunitný projekt SAFECAST či už medzi zamestnancami úrady tak aj medzi verejnosťou. Projekt SAFECAST medzinárodný dobrovoľnícky projekt ktorý sa zameriava na "open citizen science" a ktorý vznikol po tsunami v Japonsku v roku 2011. Projekt po tsunami navrhol a vyrobil zariadenia na meranie rádioaktivity, pričom sú uplatnené princípy Open Hardware a Open Source a projektom zozbierané údaje sú zverejňované ako Open Data. V ČR teda úrad podporuje vykonávanie meraní a následne sa zameriava na odborné konzultácie k nameraným údajom a osvetu.

Práca s údajmi

V samospráve je vraj bežným nešvárom vypracúvať plány bez stanovenia merateľných ukazovateľov. P. Tereza Kalinová (město Litoměřice) teda odporučila o.i. "pracujte s daty, sledujte trendy, reagujte na slabé stránky".

  • No labels