Preskoč na obsah

Realizácia projektu Bylinné trávniky.

Autor/ka: Martin Jankovič

S pomocou ľudí bez domova sa v októbri zrealizoval projekt Bylinné trávniky. Projekt sa realizoval na cca 300 m2 v areáli pred základnou školou na Sibírskej ulici.

 

Zámerom projektu bolo zasiatie pestrých bylinných a trávnych zmesí, ktoré môžu nahradiť klasické mestské trávniky. Projekt sa realizoval na cca 300 m2 v areáli pred základnou školou na Sibírskej ulici. Jednalo sa o relatívne málo udržiavaný trávnik, kde už v rámci jedného projektu boli vysadené aromatické a liečivé byliny. Pri realizácii projektu sme rešpektovali celkový charakter priestoru, ktorému sme prispôsobili aj výber osiva, tak aby bol docielený zámer projektu: vysiatie pestrej škály rastlín, ktoré budú plniť estetickú a ekologickú funkciu. Jedná sa o pilotný projekt, ktorý predstavuje inovatívny prístup k mestskej zeleni.

Projekt sa uskutočnil s pomocou klientov (ľudí bez domova) OZ Vagus, ktorí sa podieľali aj na predošlej realizácii školskej záhrady. Mali na starosti základnú prípravu pôdy na vysievanie, ktorá sa uskutočnila počas piatich platených brigád. Pri úprave pôdy neboli použité žiadne chemické látky, ktoré by potláčali rast pôvodných rastlinných druhov. Týmto ekologickým prístupom sa docieli ešte vyššia pestrosť rastlinných druhov a prospešného hmyzu. Nasledovali sme zaužívaný postup, pri ktorom osivo prezimuje v pôde a väčšina bude klíčiť až v jarnom období.


Vysiate boli nasledovné bylinné zmesy:
Paprsek – trávobylinná zmes do sucha, ktorá je ideálna na najviac exponovanú plochu, bez možnosti zalievania. Obsahuje 52 rôznych druhov tráv a kvitnúcich bylín.

Ďalšia zmes je vhodná na väčšinu stanovíšť, chudobných na živiny. Tvoria ju hlavne rôzne farebné druhy myšieho chvostíka. Tretia zmes je univerzálny bylinný trávnik, ideálny pre mestskú zeleň. Obsahuje 8 druhov travín a 11 druhov bylín.


stránka projektu: http://pr.banm.sk/liferay/bylinne-spolocenstva

Priemerne (0 Hlasy)


Bylinné trávniky

Autor/ka: Martin Jankovič

Názov projektu: Bylinne travniky

1. Anotácia – krátky opis projektu: (V krátkosti definujte projekt, rozsah textu približne 1000 znakov.)

 

Bylinné trávniky: zámerom projektu je vysadenie pestrých bylinných plôch, ktoré nahradia funkciu klasických mestských trávnikov. Jedná sa o premenu zanedbaných trávnatých plôch na nízkoúdržbové kvitnúce trávniky, ktoré budú plniť estetickú a ekologickú funkciu. K spestreniu monotónneho mestského prostredia prispejú aj ľudia bez domova.

 

2. Problém (Opíšte problém, ktorý chce projekt riešiť. Môže ísť o nedostatok kvality samosprávou už poskytovanej služby, alebo o jej absenciu, či o ohrozenie alebo nedostupnosť danej služby.)

Mestská zeleň je často zanedbaná a nedostáva sa jej dostatok starostlivosti, aby plnila estetickú a ekologickú funkciu. Alternatívou je vysiatie pestrých bylinných trávnikov, ktoré sú nenáročné na údržbu. Okrem estetickej funkcie a šetrením verejných financií poskytujú aj životný priestor pre faunu.

 

3. Východisková situácia (Opíšte na aké aktivity uskutočnené v minulosti má projekt nadväzovať, resp. aké možnosti na realizáciu projektu má komunita k dispozícii.)

Starostlivosť o verejnú zeleň predstavuje nemalú položku v rozpočte. Projekt môže prakticky prispieť k zavedeniu trvalo udržateľného modelu bez nutnosti dlhodobých výdavkov na údržbu. Používajú sa zmesy bylín a tráv, ktoré sa uchytia aj v relatívne nepriaznivých podmienkach a ich vysievanie je technicky nenáročné.

 

4. Predkladateľ a realizátori projektu (Opíšte konkrétne personálne obsadenie pri projektových aktivitách, skúsenosti, know – how jednotlivých participantov, určte projektových koordinátorov)

Martin Jankovič, koordinácia aktivít a realizácia projektu, koordinátor projektu Komunitné záhrady

 

5. Cieľ (Zadefinujte zmeny, ktoré sa projektom dosiahnu.)

Hlavnou zmenou je názorná ukážka alternatívneho prístupu k zeleni na verejných miestach využitím nenáročných druhov, či už sa jedná o ich pestovanie alebo údržbu, aby plnila dlhodobu svoju funkciu.

 

6. Cieľová skupina (Definujte pre aké skupiny občanov je projekt prioritne určený, kto a akým spôsobom bude môcť výsledky projektu využívať.)

Clieľovú skupinu tvorí široké spektrum obyvateľov a návševníci mesta.

 

7. Pokračovanie projektu (Opíšte ako sa výsledky projektu budú udržiavať a ďalej rozvíjať v budúcnosti.)

Po úspešnej realizácii projektu sa ráta s dlhodoubou udržateľnosťou osiatych plôch bez nutnosti kosenia, polievania a podobne.

 

8. Aktivity (Podrobne opíšte jednotlivé aktivity, ich časový rámec a konkrétny spôsob realizácie)

dva termíny vysievania: jarný a jesenný (podľa možností)

- práce s úpravou a prípravou pôdy na vysievanie

- vysievanie, spevňovanie pôdy po výseve

 

9. Rozpočet (Podrobne rozpíšte jednotlivé položky a spôsob využitia finančných prostriedkov.)

nástroje: zapožičanie - 50 euro

osivo, 10 kg na 300 m2 – 300 euro

práca (klienti OZ Vagus) – 400 euro

koordinácia projektu a prác -  200 euro

Priemerne (0 Hlasy)


Novinky z Participatívneho rozpočtu: Novinky z Participatívneho rozpočtu:

Rozhodovacia fáza participatívneho rozpočtu pre rok 2020 sa blíži

Rozhodovacia fáza participatívneho rozpočtu pre rok 2020 sa blíži

Participatívny rozpočet pre rok 2020 sa pomaly blíži do fázy, kedy budete rozhodovať, ktoré občianske projekty budú na budúci rok podporené z rozpočtu mestskej časti. Nápady na projekty bolo možné prihlásiť do 30. apríla 2019. V mesiacoch máj až august budú prebiehať pracovné stretnutia, na ktorých tieto návrhy občania v spolupráci so zamestnancami úradu rozpracujú do podoby hotových projektov.
Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last